Zabrakło miejsc w przedszkolach

0
Share

Rekrutacja do publicznych przedszkoli jeszcze trwa, ale już wiadomo, że sytuacja jest gorsza niż to przewidywały najczarniejsze scenariusze.

Od dawna wiadomo, że dostać się do publicznego przedszkola w Warszawie nie jest łatwo. Ale w tym roku okazało się to jeszcze trudniejsze niż zawsze. Źle jest w całej stolicy, lecz sytuacja w naszej dzielnicy jest wyjątkowo fatalna. Jeszcze 10 dni temu wydawało się, że na Targówku brakuje miejsca dla ok. 240 dzieci w wieku 3–5 lat. Teraz okazuje się, że bez publicznej opieki może zostać ponad 460 małych dzieci z Bródna, Targówka i Zacisza!

Przyczyn katastrofy jest kilka, ale trzy są podstawowe: 1) do przedszkoli trafia właśnie początek nowego wyżu demograficznego, na który nikt z rządzących się nie przygotował; 2) przez ogólnopolski bałagan z posyłaniem 6–latkow do szkół większość z nich została w przedszkolach, blokując miejsca dla młodszych dzieci; 3) po rezygnacji z budowy przedszkoli modułowych nie powstało ponad 100 nowych miejsc dla przedszkolaków z Targówka.

Co dalej? Część dzieci ma jeszcze szansę. Dziś mija termin, w którym rodzice zakwalifikowanych maluchów ostatecznie potwierdzają chęć uczęszczania do przedszkola. Zapewne mała grupa tego nie zrobi, zwalniając miejsce dla innych. Doświadczenie uczy także, że do większości przedszkoli da się jeszcze dopchnąć po kilka dzieci, np. powiększając grupy. Niektóre kilkulatki z Targówka będą też musiały pogodzić się z codzienną długą podróżą do przedszkoli w innych dzielnicach, w których sytuacja jeszcze nie jest tak tragiczna – głównie w Śródmieściu. I ostatnia szansa: w najbliższy poniedziałek zacznie się w Warszawie rekrutacja uzupełniająca – w ostatnich przedszkolach gdzie są jeszcze jakieś miejsca, rodzice będą mogli składać podania o przyjęcie dziecka.

Ile z 460 dzieci z Targówka ostatecznie pozostanie bez jakiegokolwiek przedszkola okaże się w połowie maja.

 

Więcej o publicznych przedszkolach na Bródnie przeczytacie tutaj, zaś o tych na Targówku i Zaciszu tutaj.
Czy niektóre szkoły i przedszkola na Targówku zostaną zamknięte przez Sanepid? – czytajcie tutaj.

0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx