Lifting podwórka na życzenie mieszkańców | | targowek.info

Lifting podwórka na życzenie mieszkańców

Jest klepisko, będzie 80-metrowy taras obsadzony roślinami. Mieszkańcy kamienic przy Radzymińskiej i Święciańskiej poznali w poniedziałek projekt odnowy swojego podwórka. I od razu trochę go zmienili.

 

Dyskusja nad projektem odbyła się właśnie na podwórku. Teren między kamienicą przy Radzymińskiej 111 a ul. Święciańską to duży, pusty plac. Są tu tylko dwa drzewa, mały ogródek z bzem i betonowe fundamenty. Był też trzepak, ale niedawno ktoś go ukradł.

Duże zmiany zajdą tu już w najbliższych tygodniach. Młodzi architekci wymyślili, żeby na środku podwórka zrobić z drewnianych europalet podest o nieregularnych kształtach. Znajdzie się na nim piaskownica (przykrywana na noc) oraz stoliki i siedziska. Pomiędzy modułami oraz wokół podestu posadzone zostaną rośliny: m.in. bez, kaliny, drzewka owocowe, może też słoneczniki.

Pomysł spodobał się mieszkańcom i przyjęli go bez większych zastrzeżeń. Teren pod podestem zostanie wyrównany i obsypany żwirem. Dzięki temu zniknie problem błota na podwórku. Architekci przyznają, że europalety zniszczą się za około dwa lata, ale po ich usunięciu zagospodarowaną i wyrównaną przestrzeń akcentować będą wyrośnięte już krzewy.

Projekt podestu, który stanie na podwróku przy Radzymińskiej 111

Podest, choć mierzący 80 mkw, będzie zajmował tylko małą cześć ogromnego podwórka. W innej jego części zaplanowano przyrządy do ćwiczeń, kopię skradzionego trzepaka, obsadzenie muru pnączami i wypisanie na nim zasad korzystania z podwórka.

Kontrowersje wzbudził jedynie pomysł postawienia bramek do piłki nożnej. Starsze mieszkanki bały się o szyby w oknach, młodsi słusznie zwrócili uwagę, że na nierównym podwórku  i betonowych fundamentach i tak grać się nie da, a i Orlik przy Remiszewskiej nie jest tak daleko. Ostatecznie stanęło na tym, że może uda się załatwić stół do ping-ponga, pod rozwagę zostało ustawienie słupków do siatki do siatkówki.

Efekty narady mamy poznać już za kilka tygodni: pierwsze prace na podwórku już w najbliższy weekend.

Narada z mieszkańcami podwórek przy Radzymińskiej / fot. targowek.to
Makieta podestu / fot. targowek.to

Podwórko jest rewitalizowane w ramach projektu „Zasadź Targówek” prowadzonego przez Stowarzyszenie Monopol Warszawski współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

PRZECZYTAJ TEŻ:

6 komentarzy na temat “Lifting podwórka na życzenie mieszkańców

 • 8 maja 2012 o godz. 08:44

  Popieram Więcej Takich Incjatyw !!! Zamiast Orkiestry za 11 tys Kupić Farby I odmalować elewację zrobić muralesy z udziałem ludzi z Targówka jak sami pomalują będą dbać i plinować !

 • 8 maja 2012 o godz. 13:14

  Jeśli znalazło by się jeszcze odrobinę placu zabaw dla dzieci to już wogole byłoby super.

 • 11 maja 2012 o godz. 15:26

  To nie jedyna taka akcja

 • 12 maja 2012 o godz. 12:24

  Kto zajmuje się tą rewitalizacją? Sami mieszkańcy? Jeśli potrzebne są ręce do pracy to ja chętnie pomogę.

 • 25 maja 2012 o godz. 22:17

  prosze nie wtych slamsach daje jeden rok nwet mniej tam sama patologia pija cpaja kto tam przyjdzi z dziecmi brbrbrbr

 • 26 maja 2012 o godz. 07:59

  Byłam,robiłam,grabiłam,siałam,malowałam…..efekt jest.Dalej sami kontynuujemy zaczęte dzieło.Za parę dni będą huśtawki dla dzieci.~`Anonim,patologiaa to jesteś Ty.Jak piją to za swoje,a pracowało dużo osób.Ty pewmnie też pijesz,a nic nie robisz.I nikt jeszcze Ciebie nie zapraszał

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.