Kraśnicka zmieni nazwę!

5
Share

Dziś po południu Rada Warszawy zmieni ulicę Kraśnicką w ulicę generała Tadeusza Rozwadowskiego.

fot. Google Maps

53. punktem w porządku dzisiejszej sesji Rady Warszawy jest przemianowanie ul. Kraśnickiej – prowadzącej od ul. Radzymińskiej (przy Obi) wiaduktem ponad torami kolejowymi aż do ronda przy ul. Księcia Ziemowita na Targówku Fabrycznym.

Nowym patronem tej trasy zostanie Tadeusz Rozwadowski herbu Trąby. To naprawdę ważna postać w dziejach II Rzeczpospolitej!

 

 

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Generał Tadeusz Rozwadowski urodził się w 1866 roku w rodzinie o wielkich tradycjach wojskowych (jego krewni walczyli we wszystkich polskich powstaniach XVIII i XIX wieku, a jeden z przodków nawet w odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego). Sam Tadeusz jeszcze w czasach rozbiorów zrobił dużą karierę w armii Austro–Węgier, a w czasie I wojny światowej otrzymał najwyższe odznaczenie tego cesarstwa – Order Marii Teresy. Ale raczej nie za to radni Warszawy uhonorują go dziś ulicą na Targówku.

Otóż po I wojnie światowej gen. Rozwadowski współorganizował niepodległe Wojsko Polskie, dowodził obroną Lwowa w 1919 r. i – co najważniejsze – w lecie 1920 roku opracował plany bitwy z Rosjanami pod Warszawą, która przeszła do historii jako „Cud nad Wisłą”! Niestety, mimo wielkiego zwycięstwa, odznaczenia orderem Virtutti Militari i kilkukrotnie Krzyżem Walecznych, następne lata oznaczały koniec kariery Tadeusza Rozwadowskiego. Generał popadł w konflikt z marszałkiem Józefem Piłsudskim, a dodatkowo w 1926 roku, w czasie walk na ulicach Warszawy podczas zamachu majowego, dowodził wojskami rządowymi. W rezultacie po tym zamachu został aresztowany. W więzieniu podupadł na zdrowiu i zmarł w Warszawie w niejasnych okolicznościach w 1928 roku.

 

Uchwała o zmianie nazwy ulicy Kraśnickiej na Rozwadowskiego niemal na pewno zapadnie dzisiaj po południu. Popierają je wszystkie możliwe komisje i podkomisje Rady Warszawy, zaś koszt całej zaminy wyliczono na zaledwie 1880 zł (tyle będą kosztowały nowe tabliczki z nazwą ulicy). „Przeciw” była wprawdzie Rada Dzielnicy Targówek – która uznała, że lepiej by zawiesić zmienianie nazw do czasu wybudowania ul. Nowo–Trockiej (planowanego od lat przedłużenia Kraśnickiej/Rozwadowskiego w stronę ul. św. Wincentego) i dopiero wtedy nadanie nowej nazwy całej trasie – ale nie od dziś wiadomo, że z naszymi dzielnicowymi radnymi nikt w Radzie Warszawy się nie liczy. Wynik dzisiejszego głosowania wydaje się więc być pewny.

Generale Rozwadowski, witamy na Targówku!

Aha, ulica Kraśnicka nie zniknie całkowicie z mapy naszej dzielnicy – taką nazwę wciąż będzie nosiła „stara”, wąska droga ciągnąca się od Obi wzdłuż betonowego muru aż do torów kolejowych.

5
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx