Wreszcie powstanie przedszkole na Sternhela?

3
Share

Władze naszej dzielnicy błysnęły pomysłem godnym bankowców z Wall Street. Wszystko na to wskazuje, że dzięki kreatywnej księgowości jeszcze w tym roku ruszy budowa nowego przedszkola na Zaciszu!

Wizualizacja przedszkola na ul. Sternhela / fot. Urząd Dzielnicy Targówek

Przedszkole na rogu zaciszańskich uliczek Sternhela i Drewnowskiego, tuż nad Kanałkiem Bródnowskim, miało zostać otwarte już w 2010 roku. Oczywiście z pierwotnych obietnic samorządowców jak zwykle nic nie wyszło. Rozpoczęcie długo wyczekiwanej inwestycji kilkakrotnie opóźniano, aż w środku kryzysu finansowego w 2009 roku przeniesiono ją na „świętego nigdy”.

Jednak wygląda na to, że „świętego nigdy” nastąpi lada chwila. Budowa ma ruszyć jeszcze w 2012 roku – i to pomimo tego, że ani w tegorocznym budżecie Targówka, ani w aktualnej Wieloletniej Prognozie Finansowej o przedszkolu na Zaciszu nie ma ani słowa!

Jak to możliwe?

Dotarliśmy do protokołów Komisji Infrastruktury, Inwestycji i Ochrony Środowiska Dzielnicy Targówek, na której już w kwietniu tego roku Janusz Janik – były wiceburmistrz Targówka, a dziś zwykły urzędnik z Wydziału Obsługi Urzędu Dzielnicywyjaśnił, iż środki na budowę przedszkola nie mogły znaleźć się w budżecie w nowym tytule, więc… zostały ukryte w dwóch innych tytułach: „budowa ulicy Koszalińskiej i Remontowej”! Ponieważ w rzeczywistości remonty tych dwóch zaciszańskich uliczek kosztują dużo mniej, niż to oficjalnie zaplanowano w budżecie, pozostałe kwoty zostały teraz formalnie przeniesione na przedszkole.

W ten sprytny sposób udało się „zaoszczędzić” w tym roku dokładnie 751 277 zł. Na dobre budowa placówki rozkręci się w 2013 roku, gdy na inwestycję ma pójść aż 10 mln złotych, zaś ostatnie 700 tys. zł. zostanie wydane w 2014 r. – i wtedy też ma nastąpić otwarcie przedszkola (zakładając rzecz jasna, że tym razem nie będzie nowych opóźnień).

Budynek przedszkola będzie parterowy, przykryty wielospadowym dachem o pochyleniu 15 stopni. Elementem dominującym będzie dach nad aulą, wyższy od pozostałych zadaszeń. Główne wejście zlokalizowane zostanie dokładnie na rogu ulic Sternhela i Drewnowskiego. Sale zajęć uformowane zostaną z przenikających się okręgów. Każda sala dostanie swoje wyjście na teren placów zabaw. Łazienki będą przystosowane do korzystania przez osoby na wózkach.

Ostatnie „Echo Miasta” dodaje, że razem z budową przedszkola zostanie zrealizowany generalny remont obu dochodzących do niego uliczek: Drewnowskiego i Sternhela. Jest to konieczne ze względu na konieczność wykonania przyłączy do nowego budynku oraz przebudowy sieci gazowej, wodociągowej i kanalizacyjnej. Remont tych ulic jest zapisany w Wieloletniej Prognozie Finansowej, a teraz zostanie przyspieszony.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z najnowszym planem, we wrześniu 2014 roku do nowego przedszkola zostanie przeniesione znajdujące się w opłakanym stanie przedszkole na ul. Nauczycielskiej. Nowa zaciszańska placówka pomieści aż sześć oddziałów, czyli około 150 dzieci.

 

Malusieńki placyk zabaw otwarty w 2011 r. przy ul. Sternhela. W krzakach za nim powstanie przedszkole / fot. targowek.to

3
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx