Wreszcie powstanie przedszkole na Sternhela? | | targowek.info

Wreszcie powstanie przedszkole na Sternhela?

Władze naszej dzielnicy błysnęły pomysłem godnym bankowców z Wall Street. Wszystko na to wskazuje, że dzięki kreatywnej księgowości jeszcze w tym roku ruszy budowa nowego przedszkola na Zaciszu!

Wizualizacja przedszkola na ul. Sternhela / fot. Urząd Dzielnicy Targówek

Przedszkole na rogu zaciszańskich uliczek Sternhela i Drewnowskiego, tuż nad Kanałkiem Bródnowskim, miało zostać otwarte już w 2010 roku. Oczywiście z pierwotnych obietnic samorządowców jak zwykle nic nie wyszło. Rozpoczęcie długo wyczekiwanej inwestycji kilkakrotnie opóźniano, aż w środku kryzysu finansowego w 2009 roku przeniesiono ją na „świętego nigdy”.

Jednak wygląda na to, że „świętego nigdy” nastąpi lada chwila. Budowa ma ruszyć jeszcze w 2012 roku – i to pomimo tego, że ani w tegorocznym budżecie Targówka, ani w aktualnej Wieloletniej Prognozie Finansowej o przedszkolu na Zaciszu nie ma ani słowa!

Jak to możliwe?

Dotarliśmy do protokołów Komisji Infrastruktury, Inwestycji i Ochrony Środowiska Dzielnicy Targówek, na której już w kwietniu tego roku Janusz Janik – były wiceburmistrz Targówka, a dziś zwykły urzędnik z Wydziału Obsługi Urzędu Dzielnicywyjaśnił, iż środki na budowę przedszkola nie mogły znaleźć się w budżecie w nowym tytule, więc… zostały ukryte w dwóch innych tytułach: „budowa ulicy Koszalińskiej i Remontowej”! Ponieważ w rzeczywistości remonty tych dwóch zaciszańskich uliczek kosztują dużo mniej, niż to oficjalnie zaplanowano w budżecie, pozostałe kwoty zostały teraz formalnie przeniesione na przedszkole.

W ten sprytny sposób udało się „zaoszczędzić” w tym roku dokładnie 751 277 zł. Na dobre budowa placówki rozkręci się w 2013 roku, gdy na inwestycję ma pójść aż 10 mln złotych, zaś ostatnie 700 tys. zł. zostanie wydane w 2014 r. – i wtedy też ma nastąpić otwarcie przedszkola (zakładając rzecz jasna, że tym razem nie będzie nowych opóźnień).

Budynek przedszkola będzie parterowy, przykryty wielospadowym dachem o pochyleniu 15 stopni. Elementem dominującym będzie dach nad aulą, wyższy od pozostałych zadaszeń. Główne wejście zlokalizowane zostanie dokładnie na rogu ulic Sternhela i Drewnowskiego. Sale zajęć uformowane zostaną z przenikających się okręgów. Każda sala dostanie swoje wyjście na teren placów zabaw. Łazienki będą przystosowane do korzystania przez osoby na wózkach.

Ostatnie „Echo Miasta” dodaje, że razem z budową przedszkola zostanie zrealizowany generalny remont obu dochodzących do niego uliczek: Drewnowskiego i Sternhela. Jest to konieczne ze względu na konieczność wykonania przyłączy do nowego budynku oraz przebudowy sieci gazowej, wodociągowej i kanalizacyjnej. Remont tych ulic jest zapisany w Wieloletniej Prognozie Finansowej, a teraz zostanie przyspieszony.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z najnowszym planem, we wrześniu 2014 roku do nowego przedszkola zostanie przeniesione znajdujące się w opłakanym stanie przedszkole na ul. Nauczycielskiej. Nowa zaciszańska placówka pomieści aż sześć oddziałów, czyli około 150 dzieci.

 

Malusieńki placyk zabaw otwarty w 2011 r. przy ul. Sternhela. W krzakach za nim powstanie przedszkole / fot. targowek.to
PRZECZYTAJ TEŻ:

3 komentarzy na temat “Wreszcie powstanie przedszkole na Sternhela?

  • 31 maja 2012 o godz. 13:28

    Jak to bedzie wyglądało jak „plac zabaw” to dziękuję.

  • 5 czerwca 2012 o godz. 13:08

    No właśnie „plac zabaw” to za dużo powiedziane. Mam wrażenie, że został zbudowany na zasadzie „chcieliście, to macie”. Były wybory, więc trzebabyło jakoś zjednać sobie ludzi. Ciekawe co teraz myślą Ci, którzy tak bardzo chcieli ten plac zabaw? Korzystają? Wątpię. A co do przedszkola, to działka na której ma stanąć budynek jest trochę chyba za mała… „Każda sala dostanie swoje wyjście na teren placów zabaw”? Te place zabaw, to chyba będą właśnie pokroju tego co już jest, czyli bezużyteczne i nudne, albo sale malutkie. Ja z moim 4-ro letnim dzieckiem i tak korzystam z placu zabaw w Parku, bo na ten nie chce chodzić, pomimo, że mamy bardzo blisko do niego.

  • 4 listopada 2013 o godz. 09:12

    rzeczywiście śmiech na sali ten „plac zabaw”- mój 3 latek po 30 min wędrowania na tenże plac powiedział: „no nie, taki mały, nic tu nie ma” ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.