Zmienią przebieg Św. Wincentego

20
Share

Wielka modernizacja ul. Św. Wincentego przybliżyła się o jeden kroczek. Projektanci przygotowali nowy wariant przebiegu ulicy, całkowicie omijający stary Cmentarz Żydowski.

Ul. św. Wincentego przy rondzie Żaba / fot. Google Earth

Poszerzenie Św. Wincentego to obok niemogącego się skończyć remontu Trasy Toruńskiej największa – by nie rzecz jedyna – duża miejska inwestycja drogowa w naszej dzielnicy. W tym roku na jej przygotowanie przewidziano w budżecie Warszawy 3,7 mln zł i są duże szanse, że remont zacznie się ostatecznie w roku 2013. Na odcinku ponad 4 km, od ronda Żaba aż do Głębockiej przy Trasie Toruńskiej, Wincentego zostanie poszerzona do dwóch pasów w każdym kierunku, powstaną ścieżki rowerowe i zatoki na przystankach autobusowych, a także rezerwa pod ew. przyszły tramwaj.

Z lewej dzisiejszy mur cmentarza. Kiedyś nekropolia zajmowała też miejsce chodnika i trawnika.

Jest tylko jeden kłopot: już na samym początku drogi, tuż przy rondzie Żaba, planiści postanowili „ściąć” zakręt i poprowadzić nową ulicę tuż przy dzisiejszej granicy Cmentarza Żydowskiego. Problem w tym, że przed wojną cmentarz był nieco większy i planowana trasa przejechała po dawnych, zapomnianych grobach. A cmentarze w judaiźmie są rzeczą świętą i pojawił się konflikt.

Na szczęście ta przeszkoda chyba właśnie została rozwiązana. Na zlecenie miasta Biuro Projektów Transprojekt Gdański przygotowało dokumentację zamienną do już wykonanego projektu budowy. Przewiduje ona ominięcie miejsc pochówków w historycznych granicach Cmentarza Żydowskiego na odcinku między rondem i ul. Kołową. 29 maja 2012 r. o godz. 18:00 w Urzędzie Dzielnicy Targówek odbędzie się spotkanie informacyjne, w którym projektanci przedstawią mieszkańcom nową koncepcję zmienionego odcinka.

My nowy orientacyjny plan przebiegu Św. Wincentego pokazujemy już dzisiaj:

 

20
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx