Zmienią przebieg Św. Wincentego | | targowek.info

Zmienią przebieg Św. Wincentego

Wielka modernizacja ul. Św. Wincentego przybliżyła się o jeden kroczek. Projektanci przygotowali nowy wariant przebiegu ulicy, całkowicie omijający stary Cmentarz Żydowski.

Ul. św. Wincentego przy rondzie Żaba / fot. Google Earth

Poszerzenie Św. Wincentego to obok niemogącego się skończyć remontu Trasy Toruńskiej największa – by nie rzecz jedyna – duża miejska inwestycja drogowa w naszej dzielnicy. W tym roku na jej przygotowanie przewidziano w budżecie Warszawy 3,7 mln zł i są duże szanse, że remont zacznie się ostatecznie w roku 2013. Na odcinku ponad 4 km, od ronda Żaba aż do Głębockiej przy Trasie Toruńskiej, Wincentego zostanie poszerzona do dwóch pasów w każdym kierunku, powstaną ścieżki rowerowe i zatoki na przystankach autobusowych, a także rezerwa pod ew. przyszły tramwaj.

Z lewej dzisiejszy mur cmentarza. Kiedyś nekropolia zajmowała też miejsce chodnika i trawnika.

Jest tylko jeden kłopot: już na samym początku drogi, tuż przy rondzie Żaba, planiści postanowili „ściąć” zakręt i poprowadzić nową ulicę tuż przy dzisiejszej granicy Cmentarza Żydowskiego. Problem w tym, że przed wojną cmentarz był nieco większy i planowana trasa przejechała po dawnych, zapomnianych grobach. A cmentarze w judaiźmie są rzeczą świętą i pojawił się konflikt.

Na szczęście ta przeszkoda chyba właśnie została rozwiązana. Na zlecenie miasta Biuro Projektów Transprojekt Gdański przygotowało dokumentację zamienną do już wykonanego projektu budowy. Przewiduje ona ominięcie miejsc pochówków w historycznych granicach Cmentarza Żydowskiego na odcinku między rondem i ul. Kołową. 29 maja 2012 r. o godz. 18:00 w Urzędzie Dzielnicy Targówek odbędzie się spotkanie informacyjne, w którym projektanci przedstawią mieszkańcom nową koncepcję zmienionego odcinka.

My nowy orientacyjny plan przebiegu Św. Wincentego pokazujemy już dzisiaj:

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

20 komentarzy na temat “Zmienią przebieg Św. Wincentego

 • 10 maja 2012 o godz. 17:56

  remont Grota- Roweckiegi i św. Wincentego – kiepsko to widzę

 • 10 maja 2012 o godz. 21:16

  A co z Lodygowa ?? :-(

 • 10 maja 2012 o godz. 22:51

  w koncu 2 paski – szkoda tylko, że nałoży się to z budową II linijki + Grotek, ale niech wjedzie 1 kopara :)

 • 11 maja 2012 o godz. 00:55

  a co z drewniakiem? Wedlug planu ulica idzie w jego miejscu!

 • 11 maja 2012 o godz. 09:20

  Zmienianie koncepcji ze względu na historyczne granice cmentarza to jakas bzdura.

 • 11 maja 2012 o godz. 10:06

  Jeśli Granice są ustalone stoi mur Cmentarzem nikt się nim nie inetersuje ! a inwestycja jest niezbędna żyjącym !!! należy odprawić modły i przenieść ewentualne miejsca pochówku na cmentarz ! idąc tokiem myślenia wszędzie kiedyś były cmentarze i mogiły !!! tak czy nie ? a Stadion Narodowy i Pół Wraszawy to na Czym stoją ??? Paranoja coś gdzieś kiedyś ważny jest stan na dziś a ewentualne mogiły nalezy przenieść na Cmentarz i to już sprawa zarządcy Cmentarza !

 • 11 maja 2012 o godz. 10:07

  Rozwalą dom Gdzie mieszkał Profesor Dąb Rozwadowski z Alternatyw 4 Barei żal no ale niech sie mury pną do góry !

 • 11 maja 2012 o godz. 15:16

  Proponuję przyjśc na spotkanie. Z tego co wiem planują wzdłuż drogi ekrany, a w niektorych miejscach zmiast zebr kładki!:(

 • 11 maja 2012 o godz. 17:07

  Ciekawe jak to jest… Nie można budować drogi bo groby rzecz święta… To zastanawiające jest to jak kawałek tej drogi na zdjęciu + chodnik powstały w 2000 roku…

 • 13 maja 2012 o godz. 15:22

  Jasne można rozwalić domy zakłady dające chleb a nie można na domniemanych nie zorganizoawnym terenie gdzie są podobno groby jak są ? tam to czemu skoro Cmentarz jest pare metrów dalej i stoi mur ! Czyja wina, że są nie przeniesione groby ??? A może to na złość ! Nie Dajmy Się pamięć pamięcią ale za błędy niech płacą Żywi ??

 • 16 maja 2012 o godz. 13:05

  i tak już nie jeżdżę 500tką -niech robią byle szybciej!

 • 24 maja 2012 o godz. 19:46

  Ja proponuję dać urlop mieszkańcom Bródna, bo jeśli zacznie się remont podjazdówek do mostu Grota i przebudowa św.Wincentego to już amen. Nie da rady się stąd wydostać. Już teraz wszyscy stoimy w gigantycznych korkach. Podzielcie to jakoś.

 • 31 maja 2012 o godz. 12:59

  Jest tragicznie i będzie tragicznie, jedyne rozwiązanie które może pomóc mieszkańcom bródna to metro.

  To powinien być priorytet !!!

 • 31 maja 2012 o godz. 21:41

  Co z tego, że poszerzą św. Wincentego na Targówku skoro na Bródnie wyrosło Zielone Zacisze, które uniemożliwia poszerzenie…

 • 31 maja 2012 o godz. 23:25

  Ej, jak pamietam to jest tam zostawiana rezerwa . Ludzie z Zielonego Zacisza beda mieli druga jezdnie tuz pod oknami, ale to ich problem – to rozszerzenie jest w planach od dziesiecioleci…

 • 6 czerwca 2012 o godz. 09:30

  Znakomicie,po prostu znakomicie-poszerzą do Kołowej,a od Kołowej dalej wąska kicha.Ile samochodów skręca w Kołową?10-15%,ogromna większość jedzie dalej-na Bródno,na Zacisze,na Osiedle Derby…ale co tam,zrobimy se inwestycje żeby Pani Płezydent przecięła wstęge.A że nic ona nie zmieni?Stać nas!

 • 6 czerwca 2012 o godz. 09:38

  QUEEE-coś-tam, czytaj ze zrozumieniem: >Na odcinku ponad 4 km, od ronda Żaba aż do Głębockiej przy Trasie Toruńskiej, Wincentego zostanie poszerzona do dwóch pasów w każdym kierunku,

  Już lepiej? :)

 • 7 czerwca 2012 o godz. 04:04

  SEBA-jakiś tam-obejrzyj sobie planik dołączony do artykułu.Możesz nawet z 500 razy to zrobić.Może wtedy zrozumiesz.

 • 7 sierpnia 2012 o godz. 10:15

  queequeg – na tej mapce jest pokazany tylko ten fragment, który projektanci ostatnio zmieniali. Św. Wincentego będzie poszerzane znacznie dalej, aż do Bródna….

 • 29 października 2013 o godz. 10:43

  Jakieś nowe wiesci w tym temacie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.