Pociągiem na lotnisko i do centrum? Sprawdzamy stacje | | targowek.info

Pociągiem na lotnisko i do centrum? Sprawdzamy stacje

Fajnie że mamy nową linię kolejową do centrum i na lotnisko. Szkoda, że nie możemy z niej korzystać. Sprawdziliśmy, czy nowa SKM-ka może skrócić czas dojazdu do Śródmieścia mieszkańcom Bródna i Targówka. 

 

Od 1 czerwca na lotnisko i do ścisłego Śródmieścia możemy dojechać pięknym, czyściutkim i pachnącym Elfem, czyli pociągiem Szybkiej Kolei Miejskiej.  Nowa linia S3 zatrzymuje się w naszej dzielnicy aż dwa razy: na przystanku Warszawa Toruńska na Bródnie i na przystanku Warszawa Praga. Niestety, aby skorzystać z pociągu, trzeba się najpierw do niego dostać. I tu zaczynają się schody. Dosłownie.

Warszawa Toruńska

Mniejszy kłopot jest ze stacją Warszawa Toruńska. Znajduje się ona dokładnie pod remontowaną trasą o tej samej nazwie. Na wiadukcie trasy przystanek ma kilku autobusów. Ale znajduje się on kilkaset metrów od pociągów. – Dlaczego? – dziwili się radni na niedawnej sesji Rady Dzielnicy. Według urzędnika ZTM, który udzielał im wyjaśnień, to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (zarządza Trasą Toruńską) nie zgodziła się na umieszczenie przystanku bliżej stacji. A więc klasyczne „nie da się”.

Załóżmy jednak, że pokonamy drogę od przystanku autobusu do stacji. I tu czekają na nas wspomniane już schody. Windy są, i to aż dwie, ale nie działają. Zatem walizki, wózek, rower, czy co tam kto ma, zabieramy pod pachę i schodzimy na stację schodami . Tutaj wszystko wokół wygląda jak plac budowy: walająca się kostka brukowa, góry gruzy, prowizoryczne ogrodzenia. Ale miejmy nadzieję, że ten bałagan zniknie, gdy na serio skończy się remont Trasy. I może wtedy zaczną też działać windy.

– Na Euro gotowi nie jesteśmy. Ale i tak się cieszę z mistrzostw, bo bez nich, czekalibyśmy na pociąg jeszcze ze dwa lata – mówi spotkana na stacji mieszkanka Bródna, która mimo wszystko wybrała się na lotnisko pociągiem. – Wcześniej jeździłam do metra na Bielany, metrem do centrum i stamtąd autobusem 175 – tłumaczy.

Faktycznie, na lotnisko Chopina pociągiem będzie szybciej, nawet jeśli dodamy czas potrzebny na dotarcie do stacji. Pociąg na Okęcie jedzie z Warszawy Toruńskiej przez 43 albo przez 45 minut (za chwilę wyjaśnimy skąd różnica).

Warszawa Praga

O dwie minuty krócej pociąg jedzie ze stacji Warszawa Praga, ale dotarcie do tego przystanku to już prawdziwa sztuka. Peron znajduje się na końcu ul. Staniewickiej, kilkaset metrów od skrzyżowania z Odrowąża. Co pół godziny jeździ tu tylko jeden autobus 204, a linia jest obsługiwana przez malutkie mikrobusy. Na sesji Rady Dzielnicy radny Jędrzej Kunowski pytał, czy nie można puścić tu więcej autobusów i to takich, które przywiozą pasażerów z większego obszaru niż dziś 204.

Odpowiedź była ta co zwykle: „Nie da się”. Okazuje się że parking przy stacji jest za mały, żeby mogły zawracać tam większe autobusy. – ZTM nie planuje przebudowy pętli, bo nie ma na to pieniędzy – wyjaśnił urzędnik. Przypomnijmy, że na nowe pociągi typu Elf, stołeczny ratusz wydał 299 milionów złotych. Ile potrzeba na powiększenie pętli, tak żeby z SKM-ki na stacji Praga mogło korzystać więcej osób? Nie wiadomo, bo nikt tego nie policzył.

Ale za 20 lat…

Przy obecnym rozkładzie jazdy pociągów i autobusów mało komu opłaci się jeździć do centrum koleją. Jest jednak sposób żeby do stacji dostać się w miarę szybko. Przynajmniej niektórzy mogą próbować dojechać tam rowerem. Dlatego jeden z radnych proponował zorganizowanie przy stacji Warszawa Praga monitorowanego parkingu dla rowerów. Na razie  nie wiadomo co z tego wyjdzie. W SKM-ce są jednak wygodne wieszaki na rowery, a w pociągach Kolei Mazowieckiej specjalne przedziały, więc poza godzinami szczytu można podróżować z rowerem.

Rozkład jazdy

Połapać się w rozkładach nie jest łatwo, tym bardziej że godziny odjazdów pociągów SKM powieszono na jednym słupie, a pociągów Kolei Mazowieckich na drugim – tak żeby pasażer musiał sobie po stacji pospacerować.

Dodatkowo linia SKM S3 na lotnisko dzieli się na dwie linie: S3C i S3S. Pierwsza z nich po linii średnicowej jedzie tzw. torem dalekobieżnym, czyli za Dworcem Wschodnim zatrzymuje się od razu na Dworcu Centralnym. Linia S3S kursuje linią średnicową i zatrzymuje się na mniejszych przystankach: Stadion, Powiśle, Śródmieście i Ochota. Jedzie przez to dwie minuty dłużej, ale można wysiąść na Pradze czy Powiślu.

PRZECZYTAJ TEŻ:

10 komentarzy na temat “Pociągiem na lotnisko i do centrum? Sprawdzamy stacje

 • 9 czerwca 2012 o godz. 11:40

  Autobusy większe niż te maluchy na 204 na pętli PKP Praga się mieszczą. Niejednokrotnie z powodu braków taborowych przewoźnika jeżdżą autobusy 12-metrowe. Wiem, to nieoficjalnie wszystko, ale mimo się da. Problem pętli leży w pojemności. Gdy zajeżdżało tu 104 było w miarę (104 i 204 co 30 minut jeżdżą, w szczycie co 20). Ale gdyby wcisnąć tu linię np. co 15 minut na 12-metrów to byłoby ciężko…

 • 10 czerwca 2012 o godz. 23:44

  To jest włąsnie to dlaczego u nas jest jak jest robi się cos bez sensu na co komu ten pociąg zdala od komunikacji ! kto to wymyślił tyle kasy i zero udostępnienia po co sie chwalić jak nie można dojechać do stacji a jak juz to autobusem tramwajem z przesiadkami 3 km jedzie sie 1 h i jeszcze piechotą dlaczego pkp nie współpracuje z miastem żeby te inwestycje miały sens i czemu nie myśli !!!

 • 11 czerwca 2012 o godz. 09:46

  stacja nowa w okolicach „Żaby” ma sens.

 • 11 czerwca 2012 o godz. 23:56

  Stacja PKP Praga jest jakieś 5 minut drogi od przystanku tramwajów 1,4,26,28, okazjonalnie 76, które jeżdżą praktycznie co chwila. Naprawdę nie widzę gdzie jest to „z dala od komunikacji”.

 • 12 czerwca 2012 o godz. 08:37

  Z Bródna dojazd jest ok. Z Targowka – dwie przesiadki.

 • 14 czerwca 2012 o godz. 14:35

  Jak można pisać ze stacja Toruńska jest w porządku ???!!!
  Aby się na nią dostać trzeba pokonać zwały błota na budowie a potem przechodzić przez torowisko w niedozwolonym miejscu. Jest to niebezpieczne i urąga pasażerom. Nie ma nawet prowizorycznego (tymczasowego) przejścia. Nikt nie pomyśli o tym aby zafundować i zabezpieczyć przejście suchą i bezpieczną nogą. No ale czego ja wymagam od mojego miasta

 • 15 czerwca 2012 o godz. 08:29

  Jechałem pociagiem na lotnisko S3S chyba ?! pociag nie zatrzymuje się na Powiślu i Stadionie kretyństwo do kwadratu i to w czasie Euro ! Stacje Praga i Toruńska sa w polu z skandalicznym dojazdem dojściem linia jest tu a ludzie i dojazd gdzieś indziej czemu sa nie skomunikowane ? ! Tyle kasy na co ? na panorame jadących w oddali pociagów dlatego ludzie nie będa korzystać bo łatwiej i szybciej w sumie jechac autobusem ! ;(

 • 16 czerwca 2012 o godz. 16:39

  ręce opadają – dlaczego u nas robi się zawsze coś, a nie dla kogoś. No wystarczy tylko zmienić sposób myślenia.

 • 18 czerwca 2012 o godz. 13:41

  Powinni zrobić chopin express który by do centrum dojeżdzał z lotniska w 15 minut, wtedy pociąg ma sens, w przeciwnym nie ma żadnego bo w pół godziny to dojadę z centrum na okęcie komunikacją miejską. Poza tym sam byłem świadkiem dezorientacji obcokrajowca na Centralnym który nie wiedział z którego peronu i kiedy jedzie pociąg na lotnisko, bo tylko co 4 pociąg jedzie przez Centralny a pozostałe przez Śródmieście (co za geniusz to wymyślił ?) Co drugi pociąg (np KM) powinien jechać przez Centralny z pominięciam pośrednich przystanków i kosztować np 10 PLN , a SKM przez Śródmieście

 • 26 lipca 2012 o godz. 12:13

  Stacja pkp Warszawa Rondo Żaba rozwiązała by problem raz na zawsze!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.