Pociągiem na lotnisko i do centrum? Sprawdzamy stacje

10
Share

Fajnie że mamy nową linię kolejową do centrum i na lotnisko. Szkoda, że nie możemy z niej korzystać. Sprawdziliśmy, czy nowa SKM-ka może skrócić czas dojazdu do Śródmieścia mieszkańcom Bródna i Targówka. 

 

Od 1 czerwca na lotnisko i do ścisłego Śródmieścia możemy dojechać pięknym, czyściutkim i pachnącym Elfem, czyli pociągiem Szybkiej Kolei Miejskiej.  Nowa linia S3 zatrzymuje się w naszej dzielnicy aż dwa razy: na przystanku Warszawa Toruńska na Bródnie i na przystanku Warszawa Praga. Niestety, aby skorzystać z pociągu, trzeba się najpierw do niego dostać. I tu zaczynają się schody. Dosłownie.

Warszawa Toruńska

Mniejszy kłopot jest ze stacją Warszawa Toruńska. Znajduje się ona dokładnie pod remontowaną trasą o tej samej nazwie. Na wiadukcie trasy przystanek ma kilku autobusów. Ale znajduje się on kilkaset metrów od pociągów. – Dlaczego? – dziwili się radni na niedawnej sesji Rady Dzielnicy. Według urzędnika ZTM, który udzielał im wyjaśnień, to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (zarządza Trasą Toruńską) nie zgodziła się na umieszczenie przystanku bliżej stacji. A więc klasyczne „nie da się”.

Załóżmy jednak, że pokonamy drogę od przystanku autobusu do stacji. I tu czekają na nas wspomniane już schody. Windy są, i to aż dwie, ale nie działają. Zatem walizki, wózek, rower, czy co tam kto ma, zabieramy pod pachę i schodzimy na stację schodami . Tutaj wszystko wokół wygląda jak plac budowy: walająca się kostka brukowa, góry gruzy, prowizoryczne ogrodzenia. Ale miejmy nadzieję, że ten bałagan zniknie, gdy na serio skończy się remont Trasy. I może wtedy zaczną też działać windy.

– Na Euro gotowi nie jesteśmy. Ale i tak się cieszę z mistrzostw, bo bez nich, czekalibyśmy na pociąg jeszcze ze dwa lata – mówi spotkana na stacji mieszkanka Bródna, która mimo wszystko wybrała się na lotnisko pociągiem. – Wcześniej jeździłam do metra na Bielany, metrem do centrum i stamtąd autobusem 175 – tłumaczy.

Faktycznie, na lotnisko Chopina pociągiem będzie szybciej, nawet jeśli dodamy czas potrzebny na dotarcie do stacji. Pociąg na Okęcie jedzie z Warszawy Toruńskiej przez 43 albo przez 45 minut (za chwilę wyjaśnimy skąd różnica).

Warszawa Praga

O dwie minuty krócej pociąg jedzie ze stacji Warszawa Praga, ale dotarcie do tego przystanku to już prawdziwa sztuka. Peron znajduje się na końcu ul. Staniewickiej, kilkaset metrów od skrzyżowania z Odrowąża. Co pół godziny jeździ tu tylko jeden autobus 204, a linia jest obsługiwana przez malutkie mikrobusy. Na sesji Rady Dzielnicy radny Jędrzej Kunowski pytał, czy nie można puścić tu więcej autobusów i to takich, które przywiozą pasażerów z większego obszaru niż dziś 204.

Odpowiedź była ta co zwykle: „Nie da się”. Okazuje się że parking przy stacji jest za mały, żeby mogły zawracać tam większe autobusy. – ZTM nie planuje przebudowy pętli, bo nie ma na to pieniędzy – wyjaśnił urzędnik. Przypomnijmy, że na nowe pociągi typu Elf, stołeczny ratusz wydał 299 milionów złotych. Ile potrzeba na powiększenie pętli, tak żeby z SKM-ki na stacji Praga mogło korzystać więcej osób? Nie wiadomo, bo nikt tego nie policzył.

Ale za 20 lat…

Przy obecnym rozkładzie jazdy pociągów i autobusów mało komu opłaci się jeździć do centrum koleją. Jest jednak sposób żeby do stacji dostać się w miarę szybko. Przynajmniej niektórzy mogą próbować dojechać tam rowerem. Dlatego jeden z radnych proponował zorganizowanie przy stacji Warszawa Praga monitorowanego parkingu dla rowerów. Na razie  nie wiadomo co z tego wyjdzie. W SKM-ce są jednak wygodne wieszaki na rowery, a w pociągach Kolei Mazowieckiej specjalne przedziały, więc poza godzinami szczytu można podróżować z rowerem.

Rozkład jazdy

Połapać się w rozkładach nie jest łatwo, tym bardziej że godziny odjazdów pociągów SKM powieszono na jednym słupie, a pociągów Kolei Mazowieckich na drugim – tak żeby pasażer musiał sobie po stacji pospacerować.

Dodatkowo linia SKM S3 na lotnisko dzieli się na dwie linie: S3C i S3S. Pierwsza z nich po linii średnicowej jedzie tzw. torem dalekobieżnym, czyli za Dworcem Wschodnim zatrzymuje się od razu na Dworcu Centralnym. Linia S3S kursuje linią średnicową i zatrzymuje się na mniejszych przystankach: Stadion, Powiśle, Śródmieście i Ochota. Jedzie przez to dwie minuty dłużej, ale można wysiąść na Pradze czy Powiślu.

10
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx