Ruszyła budowa stacji (Zacisze?) Wilno! | | targowek.info

Ruszyła budowa stacji (Zacisze?) Wilno!

To już całkowicie oficjalne. A dowodem są ograniczenia w ruchu pociągów na zaciszańskich torach.

Spółka Koleje Mazowieckie ogłosiła dzisiaj zmiany w rozkładzie jazdy pociągów, które będą obowiązywały od 1 lipca. Nas dotyczy jeden, ale bardzo ważny komunikat:

„Informujemy, że w związku z budową nowego przystanku osobowego Warszawa Wilno na linii KM6 Warszawa – Małkinia wystąpią następujące utrudnienia w kursowaniu pociągów w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia 2012 r.:
1)     na odcinku Warszawa Wileńska – Zielonka ruch pociągów będzie prowadzony jednotorowo,
2)     część pociągów zostanie odwołana,
3)     część pociągów będzie kursowała w większym zestawieniu,
4)     część pociągów będzie kursowała według zmienionego rozkładu jazdy.”

Jak będzie wyglądała stacja, przeczytacie tutaj. A dlaczego mieszkańcy Zacisza będą mieli do niej utrudniony dostęp, przeczytacie tutaj.

Nas jednak najbardziej dziwi podana w komunikacie Kolei Mazowieckich nazwa przystanku: „Warszawa Wilno”. Czy nie będzie się mylić ze stacją Warszawa Wileńska? Czy nie będzie się mylić ze stolicą Litwy, niepodległego kraju? Czy ma w ogóle sens? Choć jest bardzo prawdopodobne, że to tylko nazwa robocza i ostateczna będzie inna.

Tak ma wyglądać stacja Zacisze-Wilno / fot. materiały inwestora
PRZECZYTAJ TEŻ:

5 komentarzy na temat “Ruszyła budowa stacji (Zacisze?) Wilno!

 • 27 czerwca 2012 o godz. 16:19

  Nazwa stacji aż się prosi żeby była – Elsnerów…i tyle w temacie.Bo na pewno zostanie Wilno.Pozdrawiam wszystkich dojeżdżających od strony Małkini i Tłuszcza,którym na czas remontu wypadnie połowa kursów z rozkładu.Kochani,idą upały,myjcie się dokładnie bo takiego fetoru i takiego ścisku to jeszcze nie poznaliście-a poznacie już wkrótce:-)

 • 27 czerwca 2012 o godz. 21:13

  Nazwa stacji jest piękna. Każdemu Polakowi powinna się podobać i dobrze kojarzyć. Zrobiono coś pieknego to od razu muszą się pojawić ludzie, którzy się wstydzą polskości i bredzą coś o myleniu się dwóch różnych nazw. A na dodatek to przejmowanie się tym co sobie pomyślą nienawidzący Polaków bałtolitwini – śmieszne. Zapewniam was, że bałtolitwini niszczą na Lietuvie polskość jak się da i kiedy się da i nikogo się o zdanie nie proszą. To może zmieńmy także nazwę Dworca Wileńskiego bo: „Czy nie będzie się mylić ze stolicą Litwy, niepodległego kraju?” Wiecie także, że do dziś w Wilnie mieszka 20 procent Polaków i oni się cieszą, że osiedle o takiej nazwie powstaje w Warszawie?!! Pewnie wielu nie wie lub nie dopuszcza do siebie, że naród polski ma prawa do terminu Litwin i Litwa (tak samo jak bałtolitewski i białoruski).

  PS A Elsnerów to mi się kojarzy z Niemcami więc bym takiej nazwy nie chciał.

 • 28 czerwca 2012 o godz. 01:03

  Sprawa nazwy przystanku Warszawa Zacisze Wilno poruszana była na XXX sesji Rady Dzielnicy Targówek dnia 5 czerwca b.r., a też na ostatniej komisji infrastruktury na pytanie w tej sprawie burmistrz nie udzielił odpowiedzi bo stwierdził, że nie zajmuje stanowiska w sprawie nazewnictwa (pomimo, że są liczne kontrowersje).
  Moim zdaniem ostateczną decyzję co do nazwy przystanku winna podjąć Komisja d/s Nazewnictwa Miejskiego pod przewodnictwem Radnej Anny Nehrebeckiej jeśli zastrzeżenia co do nazwy wniosła ambasada litewska
  według które właściwa nazwa miasta to VILNIUS, a nie Wilno. Taka nazwa stacji (Warszawa Wilno) nie może być przyjęta przez międzynarodową organizację kolejową UIC. W dyskusji na temat nazwy stacji pytano m.in. czy Polska by nie protestowała gdyby np w Berlinie nazwaną jedną za stacji DANZIG jeśli u nas jest Gdańsk lub gdyby była nazwa stacji Berlin – Breslau (a nie Wrocław).
  Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego Osiedla Zacisze Elsnerów na planach jest oznaczenie przystanku „Warszawa Zacisze” i tak powinno być w MSI (Miejskim Systemie Informacji).
  Z posiadanej kopii korespondencji otrzymanej od SISKOM wynikają dwa różne wyjaśnienia dot. nazwy przystanku i cytuję jak następuje:
  1/ „Nazwa przystanku nie jest sprawą zarządcy infrastruktury a
  podstawowo sprawą organów władzy lokalnej ..”
  „Nazwa Zacisze – Wilno pojawiła się (najprawdopodobniej w związku z
  wnioskiem Inwestora) w decyzji lokalizacyjnej. W obecnie
  przygotowanej propozycji umowy realizacyjnej – występuje jako
  uzgodniona (także przez m.st. Warszawa) oficjalna nazwa przystanku.”
  (w/g pisma PKP PLK z dnia 12.03.2012);
  2/ „przepisy prawa budowlanego nie przewidują dla tut. organu” (to jest
  Wojewody Mazowieckiego) „jakichkolwiek kompetencji do prowadzenia
  … uzgodnień i konsultacji w ustaleniu nazwy jakiegokolwiek obiektu
  budowlanego …, albowiem odnosi się do działań i aktów inwestora,
  nie zaś organu.” (w/g powiadomienia Dyr. Wydziału Architektury i
  Środowiska z dnia 13.03.2012).
  Jak z powyższego wynika nazwa Wilno dla przystanku kolejowego to wyłącznie pomysł Dom Development, który załatwił sobie w Płocku decyzję na budowę bez raportu środowiskowego.
  Mieszkańcy Zacisza czekają obecnie na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, który teoretycznie może zatrzymać budowę przystanku kolejowego (z uwagi na kolizje z ciekami wodnymi) i odmówić likwidacji działek pracowniczych co stawia pod znakiem zapytania możliwość korzystania z tej stacji w ciągu najbliższych 2 lat.

 • 28 czerwca 2012 o godz. 12:24

  Byle nie „…wilno”! Niech będzie zacisz, elsnerów, ale wilno? Czy deweloper taką nazwę to wykupił? A może ktoś da więcej? Że buduje takie osiedle z wabikiem w postaci stacji, to nie znaczy, ze ma do niej prawo. Jak zbuduje ulicę, to też będzie miał prawo do jej nazwy?!

 • 28 czerwca 2012 o godz. 13:59

  @MICHAŁ
  „Jak zbuduje ulicę, to też będzie miał prawo do jej nazwy?!”

  Być może nie, ale na pewno Twój głos pewnie by się bardzo liczył.

  „wilno”! Niech będzie zacisz, elsnerów, ale wilno?”

  Zacisze? Przecież mieszkańcy się wypięli na tą stację, a Wilno ładna nazwa. Za 5 lat deweloper zakończy budowę osiedla, więc argument o reklamie jest jak kulą w płot.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.