Trzęsienie ziemi w Radzie Dzielnicy

14
Share

Wydaje wam się, że lokalna polityka jest nudna i nie ma znaczenia? To przeczytajcie, jak jedna decyzja trzech osób, może wywrócić do góry nogami życie w dzielnicy.

 

Zamieszanie, o którym mowa w tytule, to odejście trójki radnych z klubu Platformy Obywatelskiej. Jednym z nich jest dotychczasowy przewodniczący Rady Dzielnicy (a więc gruba ryba w lokalnej polityce), Zbigniew Poczesny. Na ostatniej sesji przewodniczący oświadczył, że występuje z klubu PO. Razem z nim taką decyzję podjęły radne Liliana Lach i Danuta Winnicka.

Cała trójka wspólnie z radnym Krzysztofem Sirko założyła nowy Klub Radnych „Niezależnych”. Tym samym większość w radzie dzielnicy straciła rządząca już drugą kadencję koalicja PO i Klubu „Mieszkańcy Bródna, Targówka i Zacisza” (ten ostatni to partyjna przybudówka Spółdzielni Mieszkaniowej Bródno). To może oznaczać, że dzielnicą zacznie rządzić ktoś inny, a nawet że zmieni się burmistrz i jego zastępcy. Ale może też nie oznaczać nic, bo choć koalicja straciła większość, nikt takiej większości nie ma. Obecnie układ sił w radzie wygląda tak:

Klub Radnych Platformy Obywatelskiej (PO):

 1. Jamiński Michał
 2. Kunowski Jędrzej
 3. Michałowska Renata
 4. Miszewski Krzysztof
 5. Mroczek Joanna
 6. Obrok Karolina
 7. Szajkowski Bartosz
 8. Wargocki Daniel

Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości (PiS):

 1. Cichocki Tomasz
 2. Jankiewicz Maciej
 3. Kaczmarska Agnieszka
 4. Moczulska Anna
 5. Skłodowski Marcin
 6. Stanisławski Miłosz
 7. Suzdalcew Urszula

Klub Radnych „Mieszkańcy Bródna, Targówka i Zacisza”:

 1. Duczman Jacek
 2. Gapys Andrzej
 3. Kwiatkowska Małgorzata
 4. Zielińska Małgorzata

Klub Radnych „Niezależnych”:

 1. Lach Lilianna
 2. Poczesny Zbigniew
 3. Sirko Krzysztof
 4. Winnicka Danuta

Radni niezrzeszeni:

 1. Jacek Rybak
 2. Danuta Pieńkowska

Jak widać, sama PO z „Mieszkańcami” ma teraz 12 głosów, a więc mniej niż połowę. Jednak PiS z żadną z mniejszych partii też nie ma większość pozwalającej wprowadzić własne rządy. Na razie najbardziej prawdopodobne jest, że zostanie utrzymane status quo, czyli obecna koalicja i władze dzielnicy. Różne mogą za to być wyniki poszczególnych głosowań, w zależności od liczby obecnych radnych i postawy radnych niezrzeszonych.

14
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx