Trzęsienie ziemi w Radzie Dzielnicy

14
Share

Wydaje wam się, że lokalna polityka jest nudna i nie ma znaczenia? To przeczytajcie, jak jedna decyzja trzech osób, może wywrócić do góry nogami życie w dzielnicy.

 

Zamieszanie, o którym mowa w tytule, to odejście trójki radnych z klubu Platformy Obywatelskiej. Jednym z nich jest dotychczasowy przewodniczący Rady Dzielnicy (a więc gruba ryba w lokalnej polityce), Zbigniew Poczesny. Na ostatniej sesji przewodniczący oświadczył, że występuje z klubu PO. Razem z nim taką decyzję podjęły radne Liliana Lach i Danuta Winnicka.

Cała trójka wspólnie z radnym Krzysztofem Sirko założyła nowy Klub Radnych „Niezależnych”. Tym samym większość w radzie dzielnicy straciła rządząca już drugą kadencję koalicja PO i Klubu „Mieszkańcy Bródna, Targówka i Zacisza” (ten ostatni to partyjna przybudówka Spółdzielni Mieszkaniowej Bródno). To może oznaczać, że dzielnicą zacznie rządzić ktoś inny, a nawet że zmieni się burmistrz i jego zastępcy. Ale może też nie oznaczać nic, bo choć koalicja straciła większość, nikt takiej większości nie ma. Obecnie układ sił w radzie wygląda tak:

Klub Radnych Platformy Obywatelskiej (PO):

  1. Jamiński Michał
  2. Kunowski Jędrzej
  3. Michałowska Renata
  4. Miszewski Krzysztof
  5. Mroczek Joanna
  6. Obrok Karolina
  7. Szajkowski Bartosz
  8. Wargocki Daniel

Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości (PiS):

  1. Cichocki Tomasz
  2. Jankiewicz Maciej
  3. Kaczmarska Agnieszka
  4. Moczulska Anna
  5. Skłodowski Marcin
  6. Stanisławski Miłosz
  7. Suzdalcew Urszula

Klub Radnych „Mieszkańcy Bródna, Targówka i Zacisza”:

  1. Duczman Jacek
  2. Gapys Andrzej
  3. Kwiatkowska Małgorzata
  4. Zielińska Małgorzata

Klub Radnych „Niezależnych”:

  1. Lach Lilianna
  2. Poczesny Zbigniew
  3. Sirko Krzysztof
  4. Winnicka Danuta

Radni niezrzeszeni:

  1. Jacek Rybak
  2. Danuta Pieńkowska

Jak widać, sama PO z „Mieszkańcami” ma teraz 12 głosów, a więc mniej niż połowę. Jednak PiS z żadną z mniejszych partii też nie ma większość pozwalającej wprowadzić własne rządy. Na razie najbardziej prawdopodobne jest, że zostanie utrzymane status quo, czyli obecna koalicja i władze dzielnicy. Różne mogą za to być wyniki poszczególnych głosowań, w zależności od liczby obecnych radnych i postawy radnych niezrzeszonych.

14
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx