Zabytkowa willa w remoncie. Co powinno w niej powstać?

23
Share

Trwa remont willi Pietrusińskiego przy ul. Tykocińskiej, ale nie jest jeszcze przesądzone, jakie będą jej dalsze losy. Co widzielibyście w środku?

 

Willa Pietrusińskiego we wrześniu 2011 roku / fot. Wikimmedia Commons

Spore zamieszanie powstało po naszym ostatnim artykule o willi, ale wreszcie wiemy jaka jest jej sytuacja prawna. Zabytkowy budynek przy Tykocińskiej wciąż należy do spadkobierców byłych właścicieli, ale znalazł się chętny nabywca. Trwa załatwianie formalności i już niedługo oficjalnie właścicielem będzie spółka Grudnik Nieruchomości.

To właśnie ta firma, nie czekając na załatwienie papierów, prowadzi już remont budynku. – Ruszyliśmy na ratunek, widząc w jak fatalnym stanie jest budynek. Rozkradzione zostały blaszane elementy okien, dachu i wnętrza zalała woda. W środku pojawiła się pleśń, podniosły się podłogi. Do tego doszły zniszczenia wyrządzone przez koczujących tam bezdomnych  – mówi Wojciech Grudnik, właściciel Grudnik Nieruchomości.

W ramach pierwszych prac zabezpieczających naprawiany jest dach i okna. Podłączono też prąd i alarm, wkrótce do budynku ma być doprowadzona woda. Później – po zebraniu potrzebnej dokumentacji – zacznie się właściwy remont. – Same prace mogą zająć około czterech miesięcy. Będą prowadzone w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, ale trudno powiedzieć, ile zajmą same uzgodnienia – mówi Wojciech Grudnik.

Grudnik Nieruchomości to firma deweloperska wywodząca się w Krakowa, ale działająca już w całej Polsce, a nawet w Brazylii. W Warszawie ma siedzibę przy ul. Przecławskiej na Targówku Fabrycznym. Właściciel nie ukrywa, że po wyremontowaniu będzie chciał budynek sprzedać. Co w nim urządzi?

– W willi mieściło się już przedszkole, biura, a najdłużej był to budynek mieszkalny i taką też ma funkcję w dokumentach. Nie zamierzamy jej na razie zmieniać. Chyba że pojawi się potencjalny kupiec i zaadaptujemy budynek do jego potrzeb – mówi Wojciech Grudnik, ale zastrzega, że to także musi się odbyć za zgodą konserwatora zabytków.

Deweloper twierdzi, że możliwe jest wydzielenie w budynku mieszkań, zaaranżowanie biur, ale też hotelu czy restauracji. Macie jakieś inne pomysły? Co chcielibyście, żeby powstało w willi Pietrusińskiego?

Remont Willi Pietrusińskiego przy ul. Tykocińskiej / fot. targowek.to

O fatalnym stanie willi informowaliśmy w marcu. Zobacz, jak wyglądało zdewastowane wnętrze

23
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx