Budują stację Warszawa – Zacisze (Wilno?) [zdjęcia] | | targowek.info

Budują stację Warszawa – Zacisze (Wilno?) [zdjęcia]

Po deklaracji rozpoczęcia prac przy budowie stacji Wilno sprawdziliśmy, co faktycznie dzieje się na miejscu. Tymczasem pojawiają się kolejne wątpliwości dotyczące dokumentacji stacji.

Od pierwszego lipca pociągi jeżdżą jednym torem, na początku miesiąca miały też się zacząć prace przy stacji. I faktycznie zaczęły się.

Od strony ul. Bukowieckiej widać tylko rozjechane przez ciężarówki kolejny wzdłuż torów i skład betonowych elementów. Żeby dostać się w okolice budowy trzeba okrążyć całe osiedle Wilno i podejść od strony ul. Wiernej. Przy okazji można obejrzeć budowę kolejnych bloków osiedla – aktualnie powstają te przylegające do ul. Wiernej.

Budowa samej stacji ma już oddzielną tablicę informacyjną, z której dowiadujemy się m.in. że wykonawcą jest firma Zakład Budowlany Sito. Sama stacja na tablicy opisana jest jako „po Wilno”, czyli Przystanek Osobowy Wilno. Z nazwy zniknęło gdzieś Zacisze, ale na szczęście tablica informacyjna nie jest żadnym wiążącym źródłem. Przy budowie stanęły baraki dla robotników, których w sumie naliczyliśmy kilkudziesięciu. Montują właśnie uzbrojenie pod przyszły przystanek.

[nggallery id=30]

Kłopoty prawne

Tymczasem Rada Osiedla Zacisze domaga się od burmistrza dzielnicy upublicznienia treści czterostronnej umowy zawartej między urzędem dzielnicy, Dom Development, PKP PLK i Kolejami Mazowieckimi. Rada wystąpiła do burmistrza w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej, więc niebawem dokument powinien być ujawniony. Wtedy sprawdzimy, czy umowa zawiera uzgodnienia dotyczące nazwy stacji.

Druga kontrowersja dotyczy decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. To dokument mówiący o tym jak inwestycja może  wpłynąć na środowisko. Według Rady Osiedla bhpowołującej się na Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, przed budową stacji decyzja środowiskowa powinna zostać wydana. Rada poprosiła burmistrza o wyjaśnienia w tej sprawie.

PRZECZYTAJ TEŻ:

17 komentarzy na temat “Budują stację Warszawa – Zacisze (Wilno?) [zdjęcia]

 • 11 lipca 2012 o godz. 10:44

  skrót po. oznacza w języku kolejowym „przystanek osobowy”

 • 11 lipca 2012 o godz. 11:30

  Stacja powinna nosić nazwę Elsnerów! Nie będzie się to mylić ani ze stacją metra Zacisze (zresztą jakie to Zacisze!), ani ze stacją Dworzec Wileński.

  Rozumiem, że prywatny inwestor budując stację chciałby się jej nazwą reklamować – w końcu buduje kawałek miasta, ale długofalowo stacja powinna nosić nazwę osiedla w jakim powstaje. A to osiedle nazywa się Elsnerów. Wilno to tylko jego wycinek.

 • 11 lipca 2012 o godz. 11:56

  Jak widać Rada Osiedla Zacisze nie daje za wygraną. Nadal jątrzą. Skąd tyle zawiści i złych chęci w tych ludziach? Nie chcieli stacji to niech się od niej w końcu odstosunkują. Co dla nich za różnica jak się będzie nazywać skoro i tak z niej korzystać nie mogą?
  Nazwa, nazwą, jaka by nie była (Wilno, Elsnerów) to mi to wisi. Najważniejsze, że przystanek powstaje i to za prywatne pieniądze. Niestety zawsze komuś musi przeszkadzać.

 • 11 lipca 2012 o godz. 12:11

  Może Pan, Panie Krzysztofie dołoży trochę pieniędzy i wtedy będzie miał Pan prawo do współdecydowania co do nazwy stacji. Na dzień dzisiejszy DD wykłada pieniądze i ma prawo do tego żeby stacja nazwy brzmiała np „Stacja Wilno” albo „Zacisze-Wilno”. Ani Rada Osiedla, ani Gmina nie dokłada się do tej stacji więc dlaczego niby mają decydować. Co gorsza – Zaciszanie protestowali przeciw jej budowie. To zrozumiałe, no bo przecież po co wokół budować ma się cokolwiek i zakłócać spokój działkowców i pobudowanych tam domków całorocznych?

 • 11 lipca 2012 o godz. 14:55

  Cytuję komentarze zamieszczone w Gazecie Stołecznej po artykule „Rusza budowa stacji PKP Wilno. Będzie mniej pociągów”

  Autor: rosol4 27.06.12, 13:39
  Świetna sprawa ze pozyskano do publicznej inwestycji kolejnego prywatnego inwestora zainteresowanego lepsza sprzedawalnoscia swego produktu.
  Nie jestem malkontentem ale wietrze korupcyjny interes urzedasow z PKP (za kilka mieszkan)
  Odwołuje podejzenie jesli przystanek z 200m peronami powstanie z dojściem do ul Krasnickiej laczacej Targowek i Targowek Fabr., z pozytkiem nie tylko dla jedynego osiedla mieszkaniowego.
  Szkoda iz wczesniej nie zachecono inwestorow z Targowka Fabr dbajacych o szybki i bezpieczny dojazd do roboty swych pracownikow.
  W aglomeracji warszawskiej juz dawno powinien byc wdrozony system komunikacji zbiorowej np kolejowej tzw szybka kolej miejska z przystankami w obszarze gestej zabudowy co 1 – 1,5 km.

  Autor: postnihilism 27.06.12, 13:47
  Ten przystanek jest bezsensu. Wystarczy o godzinie 7-8 pójść na Warszawę Wileńską i zobaczyć jaki jest tłok w przyjeżdżających pociągach, a po otwarciu metra na pewno jeszcze się zwiększy. I teraz pytanie – w jaki sposób mieszkańcy tego osiedla planują wsiąść do pociągu na przedostatnim przystanku?
  Więcej pociągów i częściej? Pewnie by można, jest jedno „ale” – linia kolejowa kilkukrotnie przecina miejskie ulice, którymi rano jadą sznury samochodów, częstsze kursy oznaczają dłuższe zamknięcie szlabanów i większe korki.
  Po to by jeden prywatny przedsiębiorca mógł reklamować swoje osiedle wprowadza się chaos w życie tysięcy ludzi. W praktyce mieszkańcy tego osiedla i tak będą jeździli samochodami, albo komunikacją miejską. Zamiast durnej stacji lepiej miasto pomyślałoby o obwodnicy Pragi, o remoncie i poszerzeniu Ks. Ziemowita, a na osiedle można puścić dodatkową linię autobusową, przynajmniej będzie można do niej wsiąść.

  Autor: Gość: PKP IP: 168.168.33.* 27.06.12, 14:29
  ludzie jak czytam to mi rece opdadaj – nie chodzi o to zeby NIE BUDOWAC tylko zeby nie nabijac sobie prywatnej kasy kosztem tysiecy ludzi bo tak: dodatkowo stacja wysluzy czas przejazdu – ok moze i tylko 2-3 minuty ale zatrzymanie pociagu i rozpedzenie to tez KOSZT – wiec zbyt czeste przystanki nie sa do konca takie fajne – zwlaszcza ze na niektorych odcinakch beda czesciej niz przystanki busa…., po drugie kolezka buduje osiedle w fatalnum punkcie i zeby JEDNO osiedle mialo dojazd utrudnia zycie tysiacom ludzi ktorzy podrozuja codziennie do pracy i uwaga – nie maja innej mozliwosci – bo sory z WILNA jest bus od biedy a ludzie w pociagu nie maja wyboru. Poza tym pociagi sa przeladowane jak slusznie zauwazono o malo nie polegl wspolny bilet przez to – wiec rozumiem ze deweloper tez oplaci zwiekszenie skladow i remoty bo przy tej eksploatacji awarie sa non stop???? bo jesli tak to wszytko dobrze- dla wszystkich lepiej. A prawda jest taka ze dla korzysci jednego osiedla na stale beda utrudnienia dla pasazerow o tych 2 kolejnych miesiacach nie wspomne. Sory sprobojcie o godzinie 7 rano wpakowac sie do pociagu w np zabkach – i przestaniecie pisac glupoty ze sie nic nie podoba. Nie rozumiem jak pasazerowm sie nie podoba to – zawisc nie chca zeby inni mieli lepiej – ale jak dla osiedla sie utrudnia zycie kilku tysiacom to jest Ok i nie ma prawa do narzekan…. no prosze……

  Autor: Gość: autorka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.06.12, 15:37
  Trzeba budować ale dla wszystkich a nie tylko dla klientów Dom Development! Dostęp do stacji powinien być dla wszystkich mieszkańców.

  Autor: hannes_k 27.06.12, 16:04
  Czy ambasada Żmudzi (zwanej obecnie Litwą) złożyła już protest w sprawie nazwy przystanku? Że znowu sobie coś przywłaszczamy ?

  Autor: Gość: autorka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.06.12, 16:11
  Nazwa stacji powinna być PKP Zacisze.

 • 11 lipca 2012 o godz. 15:15

  To i ja wrzucę parę cytatów z forum SkyscraperCity

  „Heh dawno nie słyszałem/czytałem o większej głupocie. Teraz nie chcą za darmo. A jak będą chcieli to trzeba bedzie płacić za budowę z miejskiej kasy. A jak nie będzie tej kasy to będzie stękanie że władza zła nie chce dać kasy na budowę dojścia do stacji przydatnego mieszkańcom. Ech głupcy.”

  „No i dobra, nie chcieli stacji, to nie będą mieli dojścia ważne, ze budowa ruszy lada moment.”

  „Skąd się tacy ludzie biorą. Przecież ta stacja podwyższyłaby wartość ich nieruchomości. Choć wydaje mi się, że ona nigdy nie powstanie. ”

  „O ja pierd….. Mieszkańcy Zacisza, co mówię z wielkim żalem to w większości grupa skończonych idiotów… Niestety ci idioci są najgłośniejsi… ”

  „No tak. Po co coś ma być jak może tego nie być ? Wieś w mieście… ”

  „Najlepsze jest to, że na pewno większość mieszkańców Zacisza by bardzo chciało tę stację. Tylko, że albo nie wiedzieli że może powstać albo nie chciało im się zabierać w tej sprawie głosu. A tak 400 ograniczonych mieszkańców dopięło swego.

  Ludzie muszą się nauczyć, że trzeba być aktywnym, bo później jakiś głupek doprowadzi do czegoś podobnego. ”

  I może jeszcze kilka z artykułu przytaczanego przez ZACISZNEGO.

  „Zamiast się cieszyć, że będzie lepszy transport to ludziom nic nie pasuje. Kwestią czasu jest dziura w ogrodzeniu i ścieżka w błocie wydeptana również przez wielu z tych 414 protestujących. ”

  „Nie budować.
  Nie remontować.
  Inni nie mogą mieć lepiej niż ja.
  Bo developer buduje sobie stacje… no nie sobie tylko dla ludzi. Normalnie nóż się w kieszeni otwiera jak się czyta o takich „protestach”. ”

  „Tłok to tłok, trzeba puścić więcej pociągów lub wydłużyć te dotychczasowe, to jasne. Ale bardzo mi się podoba argument, że będzie za dużo stacji na odcinku 19 km. Trafia to do mnie. Taka sama patologiczna sytuacja jest w warszawskim metrze, stacji jest za dużo. Ja bym zamknął wszystkie stacje między Wawrzyszewem a Centrum, bo nie moze tak być, że podróż metrem z Wawrzyszewa się wydłuża tylko dlatego, że postawiono kiedyś jakieś domy i osiedla przy stacjach Słodowiec, Plac Wilsona, Dworzec Gdański itd. Bez sensu są te stacje metra, podróż z Wawrzyszewa się wydłuża, bo składy metrai stają zbyt często. ”

  „Jeżeli chodzi o pozostałą część Zacisza, to są oni sami sobie winni, ponieważ protestowali przeciwko połączeniu tej stacji tunelem z resztą dzielnicy co wiązałoby się z częściową likwidacja ogródków działkowych, więc deweloper zlikwidował planowane połączenie i stacja będzie obsługiwała tylko osiedle „Wilno”. A teraz z tego co obserwuję to mieszkańcy Zacisza się rozmyślili i jednak chcą również dostęp do tej stacji (za którą oczywiście zapłacą mieszkańcy tegoż nowego osiedla, ponieważ deweloper to nie Caritas i wliczy wszystkie koszty w cenę mieszkań). Normalnie obłęd !!!”

  „Zgadzam się! Lepiej jeździć autobusem równie zapchanym 20 minut niż 7 minut pociągiem? Powinno się budowac w Warszawie o wiele więcej nowych przystanków kolejowych np Warszawa rondo żaba, warszawa ursus niedźwiadek, Warszawa Wola park, Warszawa Park wola itp. W Berlinie komunikacja opiera się wyłącznie na kolei i nie marudzi tam nikt że są korki blablabla. Fakt faktem z tego względu powinno się zakupić nowy tabor i zwiększyć częstotliwość kursowania. Pozdrawiam „

 • 11 lipca 2012 o godz. 15:18

  WTF?!? co to, muzeum komentarzy? uzywac googla i przeklejac kazdy potrafi – piszcie co sami myslicie, bo chyba po to jest to forum

 • 11 lipca 2012 o godz. 15:27

  @ANONIM

  Przepraszam, ale musiałem zareagować na post ZACISZNEGO, który skrupulatnie wyciął tylko pasujące mu komentarze, więc dla zachowania obiektywności dodałem inne z tego artykułu.

 • 11 lipca 2012 o godz. 17:14

  Tak to jest jak w Polsce chce sie komus zycie ulatwic. Milion formalnosci, a do tego sami ludzie protestuja, bo im nazwa nie pasuje… NO COMMENT!!!

 • 11 lipca 2012 o godz. 17:17

  No jeśli przystanek będzie obsługiwać tylko mieszkańców osiedla, to dlaczego nie miałby nosić jego nazwy? I co to za głupoty, że niby to reklama ze strony developera?! Już rozumiem gdyby przystanek miał nosić nazwę „Dom Development” ;) Zresztą mnie nazwa „Wilno” się bardzo podoba.. ale może być też „Elsnerów”. W sumie Ja nie bardzo rozumiem komu przeszkadza ten przystanek.. chyba że mieszkańców Ząbek, bo przedłuży im o 2-3min. dojazd do Warszawy.

 • 11 lipca 2012 o godz. 17:46

  a co to zabki maja miec do tego tak samo moze to przeszkadzac mieszkancom zielonki, kobylki, wolomina itd ktorym niby mialoby wydluzyc dojazd a prawda jest taka ze przeszkadzac to moze jakiejs malej grupie ludzi, a co do przecinania ulic przez pociagi w zabkach juz od paru lat sie mowi o tunelu pod torami zamiast tego nieszczesnego przejazdu przy batorego

 • 11 lipca 2012 o godz. 19:55

  Jakim trzeba być farfoclem, żeby narzekać, że coś jest budowane dla LUDZI!!! Ciemnoty! Dla kogo to jest budowane? Jakie ma znaczenie nazwa, którą można zawsze zmienić? Komu przeszkadza, że jakaś firma chce ułatwić życie swoim klientom? Poza tym w tych okolicach jest tyle ugorów, że napewno za kilka lat powstaną tam kolejne osiedla (być może po obu stronach torów). Nic nie robię źle, robią coś źle… No ja pierdziele, jakim to trzeba być bucem. Użyłem mocnych słów, ale jestem zdania, że trzeba nazywać rzeczy po imieniu

 • 12 lipca 2012 o godz. 10:16

  Wyrok TK jest jasny:
  1.No to teraz na bank się wezmą za działkowców po drugiej stronie torów!potem za tych co koło M1 i CH przy lasku i tych w Ząbkach przy Bystrej.
  2.Ratusz wyraził zgodę na połączenie MPWiK i MPO,teraz zaciągną kredyt na rozbudowę spalarni,będzie przyjmować 10x więcej śmieci niż teraz
  3.Czyli mamy:nowych sąsiadów i świeże powietrze (pieniądz rządzi światem)

 • 13 lipca 2012 o godz. 09:30

  @KRIS
  „.Ratusz wyraził zgodę na połączenie MPWiK i MPO,teraz zaciągną kredyt na rozbudowę spalarni,będzie przyjmować 10x więcej śmieci niż teraz”

  To znaczy, że 10x mniej śmieci trafi na składowiska i nie będzie zatruwać gleby i powietrza. Jak pokazuje przykład Szwecji (spalarnia w Parku Narodowym) i Wiednia (spalarnia w centrum miasta) tego typu obiekty mogą być ekologiczne.

  „Czyli mamy:nowych sąsiadów”

  Zauważyłem, że największym zagrożeniem dla mieszkańców Zacisza, są „sąsiedzi”. Gratuluję postawy życiowej. Życzę Panu aby sytuacja nigdy nie zmusiła Pana do zmiany miejsca zamieszkania i przeprowadzki, gdzie ludzie traktują „nowych sąsiadów” z wrogością.

 • 13 lipca 2012 o godz. 11:11

  Drodzy komentujący – rozróżnijcie 2 rzeczy:
  Nazwę stacji, która moim zdaniem powinna brzmieć inaczej, nawet jeżeli buduje ją prywatny inwestor. Jest to w końcu element całej drogi kolejowej, której przystanki powinny mieć sensowne i mądre nazwy.

  Oraz to, że stacja powstaje – to jest świetna wiadomość, nawet jeżeli mieszkańcy osiedla Wilno nie będą mogli się już wcisnąć do pociągu w porannym szczycie to zawsze będą mogli z niego wysiąść wracając do domu.

  Do tego zamiast mówić tylko o metrze i „szybkich” tramwajach warto pomyśleć też o infrastrukturze kolejowej i inwestować w nią (publiczne pieniądze) jako doskonałą alternatywę głównie właśnie dla metra. Ale to zupełnie inny temat.

 • 13 lipca 2012 o godz. 14:20

  „Nazwę stacji, która moim zdaniem powinna brzmieć inaczej, nawet jeżeli buduje ją prywatny inwestor. Jest to w końcu element całej drogi kolejowej, której przystanki powinny mieć sensowne i mądre nazwy.”

  Ja nie wiem ile przystanków kolejowych w Polsce jest do tej pory wybudowanych za prywatne pieniądze. Na zdrowy rozsądek, ten kto wykłada pieniądze, powinien mieć coś do powiedzenia w kwestii nazwy, albo nawet mieć prawo do ustalenia jej. Jeśli nie jest to nazwa obraźliwa, albo z kosmosu, nikt nie może ingerować- tak uważam.
  KRZYSZTOF, możesz zdefiniować sensowność i mądrość nazw kolejowych?

 • 14 lipca 2012 o godz. 16:34

  krzysztof urodziłem sie i mieszkałem na tym ELSNEROWIE 30 lat i nigdy starszy młodszy czy rówiesnik nie powiedział ze jestesmy z elsnerowa to nazwa powstała kilka-kilkanascie lat temu by nazwac pentle autobusu 170 .zeby nie to nigdy bym nie wiedział ze mieszkałem na elsnerowie .a stacja wilno to bardzo ładna nazwa lepsza od elsnera jakiegos carskiego sprzedawczyka .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.