Jak z Targówka dojechać na lotnisko w Modlinie

4
Share

Dziś po południu rozpoczyna działalność nowe lotnisko dla Warszawy. Dobre wieści: jest po tej samej stronie Wisły co my. Złe wieści: i tak niełatwo tam dotrzeć.

fot. modlinairport.pl

Być może już w te wakacje polecicie na zagraniczne wczasy nie z Okęcia, ale z drugiego warszawskiego lotniska: Warsaw Modlin Airport. Od dziś latają stamtąd dwie tanie linie: Ryanair i Wizz Air, a z czasem pewnie będzie ich coraz więcej. Ale jak z Targówka czy Bródna dotrzeć na to nowe lotnisko?

Samochód

Najkrótsza droga z naszej dzielnicy mierzy około 35 km. Gdziekolwiek zaczynacie, kierujcie się na północ, przekroczcie Trasę Toruńską i jedźcie ul. Modlińską cały czas prosto (przez Jabłonnę i skrajem Legionowa) aż do samego Nowego Dworu Mazowieckiego (jeśli ktoś jeszcze nie wie – Modlin jest obecnie częścią Nowego Dworu). Po dotarciu do drogi nr 85 skręćcie w prawo w ul. gen. Thommee, przejeźdźcie mostem nad Narwią i szukajcie drogowskazów prowadzących bezpośrednio pod lotnisko. Ale uwaga! Ten wariant, choć krótszy, zajmuje samochodem około 60 minut.

Drugi wariant jest dłuższy o jakiś 1-2 kilometry, ale zdecydowanie szybszy. Należy wjechać na Trasę Toruńską (S8), przekroczyć Wisłę i od razu skręcić w prawo na trasę S7 (drogowskazy na Gdańsk). Po przejechaniu ok. 30 km (kolejno: wybrzeżem Gdańskim, Gdyńskim, Pułkową i zahaczając o Łomianki) po raz drugi przejedziecie przez Wisłę i od razu zobaczycie zjazd na Nowy Dwór Mazowiecki, do drogi krajowej nr 62. Jakiś kilometr dalej po lewej stronie ukaże się po tablica informacyjna i drogowskaz na lotnisko. Czas przejazdu: ok. 40 minut.

Do dyspozycji pasażerów, którzy zdecydują się na dojazd do lotniska samochodem, przygotowano ok. 800 miejsc parkingowych bezpośrednio przed terminalem.

GPS

Jeśli chcecie jechać samochodem i nawigacją satelitarną, pewnie przydadzą się wam dokładne namiary. Oto one: Nowy Dwór Mazowiecki, ul. Gen. Wiktora Thommee 1a, współrzędne geograficzne: 52°27’04”N, 20°39’06”E.

Pociąg

Do Modlina można dojechać wygodnie nowoczesnymi składami typu Elf Kolei Mazowieckich, które zatrzymują się na „naszych” dwóch stacjach: Warszawa-Praga i Warszawa-Toruńska. Ważne: większość pociągów docelowo jedzie do Działdowa, wysiąść trzeba na stacji Modlin po około 35 minutach od ruszenia z Targówka (dokładny rozkład jest tutaj). Kilka razy dziennie możecie też trafić na pociąg kończący trasę już w Modlinie (jego rozkład jest tutaj). W obu wypadkach zakończycie kolejową podróż na stacji położonej 4 km od samego lotniska. Na szczęście stamtąd co 20 minut będą kursowały tzw. shuttle-busy, czyli autobusy dowożące pasażerów do/z terminala na dworzec kolejowy i z powrotem. Bilet za przejazd (pociąg + shuttle) kosztuje 12 zł.

Autobus

Niestety, warszawska komunikacja miejska do nowego lotniska nie dociera. Są za to autobusy PKS i firmy Translud, które w ok. 60 minut dojeżdżają w okolice lotniska. Ale to już wszystkie ich zalety. A teraz wady: startują z centrum stolicy i Targówek omijają szerokim łukiem (najbliższy nas przystanek to FSO Żerań), niekoniecznie mają luki na bagaże, a w dodatku mają przystanek ok. 1 km od modlińskiego lotniska – dalej na piechotę. Jeśli mimo wszystko chcecie z nich skorzystać, dokładne rozkłady jazdy są tutaj (PKS) i tutaj (Translud). Cena biletu w jedną stronę: 7-8 zł.

Taxi

Przy wyjazdach poza miasto lepiej zamiast taksometru od razu umówić się z kierowcą na konkretną kwotę. Dokładnych cenników jeszcze nie ma, ale korporacje najprawdopodobniej ustalą za trasę Warszawa – Lotnisko Modlin cenę w okolicach 80-100 zł.

I to na razie tyle. Na zakończenie popatrzcie jeszcze na coś z zupełnie innej beczki. Wspaniały, czerwony, nowiutki wóz lotniskowej straży pożarnej. Czyż nie jest piękny?

fot. modlinairport.pl

A jak z Targówka i Bródna dojechać na główne warszawskie lotnisko – Okęcie vel Chopin – przeczytacie tutaj.

4
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx