Zobacz, gdzie będą wyjścia ze stacji metra

15
Share

Tak szczegółowych planów przyszłych stacji metra jeszcze nie było. Sprawdźcie, gdzie będą poszczególne zejścia na perony podziemnej kolejki. 

 

Opublikowany właśnie przez stowarzyszenie SISKOM Raport Oddziaływania na Środowisko drugiej linii metra, to kolejny krok milowy przybliżający nas do budowy kolejki w aktualnie zakładanym przebiegu. Przykro nam – drodzy sąsiedzi z Białołęki – ale czym więcej dokumentów jest gotowych, tym wasze szanse na zmianę trasy maleją.

Raport powstał już w marcu, ale dopiero teraz ujrzał światło dzienne. Jest to bardzo szczegółowa analiza ewentualnych kolizji budowy ze środowiskiem. Na szczęście na naszym odcinku nie mamy ani rezerwatów przyrody, ani zabytków, a cmentarze omijane są z daleka,  więc dokument nie rodzi wielu nowych problemów. A te nieliczne, rozwiązuje: na przykład odkryto, że metro nie może przejść pod mostkiem na Kondratowicza, bo ten ma bardzo głęboko wbite pale. Dlatego trasę przesunięto o kilka metrów, ale nie ma to znaczenia dla położenia stacji.

A to właśnie interesuje nas najbardziej. Raport zawiera bardzo szczegółowe rysunki techniczne, które dokładnie obrazują lokalizację poszczególnych przystanków i po raz pierwszy pokazują zejścia na perony. To nie jest jeszcze ostateczna wersja, bo projektanci mogą zaproponować inne rozwiązania, ale w większości przypadków tak właśnie będą wyglądały stacje (wyjścia zaznaczono czerwonymi strzałkami, wszystkie plany można powiększyć klikają w nie):

 

Stacja Targówek I

Pierwszą stacją za Dworcem Wileński będzie Szwedzka, ale już następny przystanek wypada w naszej dzielnicy. Stacja Targówek I znajdzie się dokładnie między kościołem Chrystusa Króla, a blokiem przy Węgrowskiej 4. Wejścia będą przy Ossowskiego i Tykocińskiej, a jedno, trochę dziwnie, poprowadzi na działki (na rysunku po lewej stronie). Ale pamiętajmy, że w przyszłości przez te ogródki działkowe ma przebiegać obwodnica Śródmieścia, więc będzie to pewnie wyjście na przesiadki z jeżdżącymi nią autobusami.


 

Stacja Targówek II

Ciągle oficjalna nazwa to Targówek II, ale my wolimy przyzwyczajać się do stacji Trocka. Peron powstanie częściowo pod bazarkiem, a częściowo po drugiej stronie ul. Trockiej. Jedno zejście będzie mniej więcej tam, gdzie dziś na bazarku jest pawilon Lubaszki. Drugie zaplanowano po tej stronie Pratulińskiej, co przystanek i bloki ulicy Orłowskiej. Mieszkańcy ul. Gajkowicza będą więc musieli przechodzić przez pasy. Miejmy nadzieję, że uda się zmienić plan, tak żeby wyjścia powstały po obu stronach Pratulińkiej. Tym bardziej, że przez kilka lat będzie to stacja końcowa.

Raport przynosi bardzo dużą zmianę w przypadku tego przystanku. Chodzi o tory odstawcze, które mają powstać za nim i ciągnąć się aż do ul. Łokietka. W pierwszym wariancie cała nitka metra na Bródno miała być budowana jednocześnie, więc tory techniczne nie były tu potrzebne. Później zdecydowano, że najpierw powstaną tylko trzy stacje w naszym kierunku (Szwedzka, Targówek i i Targówek II). Zatem przez parę lat metro będzie tu zawracało. Potrzebne do tego tory powstaną pod jezdnią z betonowych płyt prowadzącą od ul. Gilarskiej na bazarek i pod samym bazarkiem.

Autorzy planu zwracają też uwagę na ciągle nierozwiązany problem targowiska. Pawilony będą musiały ustąpić miejsca budowniczym, a czym wcześniej znajdzie się im nową lokalizację, tym lepiej. Na razie jednak nie widać żadnych ruchów w tym kierunku.


 

Stacja Zacisze

Można właściwie powiedzieć, że to miniaturka stacji, bo i większa nie jest potrzebna. Przystanek ulokowany jest w okolicy domów jednorodzinnych, ale u zbiegu aż czterech ulic. Powstanie pod ulicą Figara, blisko skrzyżowania z Rolanda, Spójni i Litawora. Ciekawe, że jedno wyjście (to z prawej) wygląda na planie jakby prowadziło wprost do… ogródka gabinetu stomatologicznego mieszczącego się w segmencie przy Rolanda 1. Z naszych informacji wynika, że budynek należy do urzędu dzielnicy i co kilka lat jest organizowany konkurs na jego dzierżawę. Czy wam też się wydaje, że po zbudowaniu stacji, chętnych na ten segment będzie znacznie więcej?


 

Stacja Kondratowicza

Plan tego przystanku nie zawiera większych niespodzianek. Stacja powstanie pod ul. Kondratowicza między ratuszem a Statoilem. Wyjścia usytuowano sprawiedliwe we wszystkich czterech narożnikach, jedno prowadzi pod skosem nieco dłuższym łącznikiem w kierunku budynku przy ul. Kondratowicza 18.


 

Stacja Bródno

To tej stacji chcieli nas pozbawić radni Białołęki, proponując przedłużenie metra w okolice Głębockiej. Ale raport traktuje ten przystanek tak samo jak wszystkie inne, więc szanse na jego wybudowanie wzrastają. Stacja powstanie pod Kondratowicza, przed skrzyżowaniem z ul. Rembielińską. Znowu najbliżej będzie tu z kościoła. Jedno z wyjść znajduje się tuż obok świątyni św. Włodzimierza. Z drugiej strony peron podchodzi pod bloki przy Suwalskiej i nowy budynek Różopol.

Na tej stacji także powstaną tory odstawcze do zawracania pociągów. Będą się ciągnęły po drugiej stronie ul. Rembielińskiej,częściowo pod Bazyliańską, prawie do podstawówki nr 275.


 


Więcej szczegółów raportu znajdziecie na stronie Siskom

15
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx