Zobacz, gdzie będą wyjścia ze stacji metra | | targowek.info

Zobacz, gdzie będą wyjścia ze stacji metra

Tak szczegółowych planów przyszłych stacji metra jeszcze nie było. Sprawdźcie, gdzie będą poszczególne zejścia na perony podziemnej kolejki. 

 

Opublikowany właśnie przez stowarzyszenie SISKOM Raport Oddziaływania na Środowisko drugiej linii metra, to kolejny krok milowy przybliżający nas do budowy kolejki w aktualnie zakładanym przebiegu. Przykro nam – drodzy sąsiedzi z Białołęki – ale czym więcej dokumentów jest gotowych, tym wasze szanse na zmianę trasy maleją.

Raport powstał już w marcu, ale dopiero teraz ujrzał światło dzienne. Jest to bardzo szczegółowa analiza ewentualnych kolizji budowy ze środowiskiem. Na szczęście na naszym odcinku nie mamy ani rezerwatów przyrody, ani zabytków, a cmentarze omijane są z daleka,  więc dokument nie rodzi wielu nowych problemów. A te nieliczne, rozwiązuje: na przykład odkryto, że metro nie może przejść pod mostkiem na Kondratowicza, bo ten ma bardzo głęboko wbite pale. Dlatego trasę przesunięto o kilka metrów, ale nie ma to znaczenia dla położenia stacji.

A to właśnie interesuje nas najbardziej. Raport zawiera bardzo szczegółowe rysunki techniczne, które dokładnie obrazują lokalizację poszczególnych przystanków i po raz pierwszy pokazują zejścia na perony. To nie jest jeszcze ostateczna wersja, bo projektanci mogą zaproponować inne rozwiązania, ale w większości przypadków tak właśnie będą wyglądały stacje (wyjścia zaznaczono czerwonymi strzałkami, wszystkie plany można powiększyć klikają w nie):

 

Stacja Targówek I

Pierwszą stacją za Dworcem Wileński będzie Szwedzka, ale już następny przystanek wypada w naszej dzielnicy. Stacja Targówek I znajdzie się dokładnie między kościołem Chrystusa Króla, a blokiem przy Węgrowskiej 4. Wejścia będą przy Ossowskiego i Tykocińskiej, a jedno, trochę dziwnie, poprowadzi na działki (na rysunku po lewej stronie). Ale pamiętajmy, że w przyszłości przez te ogródki działkowe ma przebiegać obwodnica Śródmieścia, więc będzie to pewnie wyjście na przesiadki z jeżdżącymi nią autobusami.


 

Stacja Targówek II

Ciągle oficjalna nazwa to Targówek II, ale my wolimy przyzwyczajać się do stacji Trocka. Peron powstanie częściowo pod bazarkiem, a częściowo po drugiej stronie ul. Trockiej. Jedno zejście będzie mniej więcej tam, gdzie dziś na bazarku jest pawilon Lubaszki. Drugie zaplanowano po tej stronie Pratulińskiej, co przystanek i bloki ulicy Orłowskiej. Mieszkańcy ul. Gajkowicza będą więc musieli przechodzić przez pasy. Miejmy nadzieję, że uda się zmienić plan, tak żeby wyjścia powstały po obu stronach Pratulińkiej. Tym bardziej, że przez kilka lat będzie to stacja końcowa.

Raport przynosi bardzo dużą zmianę w przypadku tego przystanku. Chodzi o tory odstawcze, które mają powstać za nim i ciągnąć się aż do ul. Łokietka. W pierwszym wariancie cała nitka metra na Bródno miała być budowana jednocześnie, więc tory techniczne nie były tu potrzebne. Później zdecydowano, że najpierw powstaną tylko trzy stacje w naszym kierunku (Szwedzka, Targówek i i Targówek II). Zatem przez parę lat metro będzie tu zawracało. Potrzebne do tego tory powstaną pod jezdnią z betonowych płyt prowadzącą od ul. Gilarskiej na bazarek i pod samym bazarkiem.

Autorzy planu zwracają też uwagę na ciągle nierozwiązany problem targowiska. Pawilony będą musiały ustąpić miejsca budowniczym, a czym wcześniej znajdzie się im nową lokalizację, tym lepiej. Na razie jednak nie widać żadnych ruchów w tym kierunku.


 

Stacja Zacisze

Można właściwie powiedzieć, że to miniaturka stacji, bo i większa nie jest potrzebna. Przystanek ulokowany jest w okolicy domów jednorodzinnych, ale u zbiegu aż czterech ulic. Powstanie pod ulicą Figara, blisko skrzyżowania z Rolanda, Spójni i Litawora. Ciekawe, że jedno wyjście (to z prawej) wygląda na planie jakby prowadziło wprost do… ogródka gabinetu stomatologicznego mieszczącego się w segmencie przy Rolanda 1. Z naszych informacji wynika, że budynek należy do urzędu dzielnicy i co kilka lat jest organizowany konkurs na jego dzierżawę. Czy wam też się wydaje, że po zbudowaniu stacji, chętnych na ten segment będzie znacznie więcej?


 

Stacja Kondratowicza

Plan tego przystanku nie zawiera większych niespodzianek. Stacja powstanie pod ul. Kondratowicza między ratuszem a Statoilem. Wyjścia usytuowano sprawiedliwe we wszystkich czterech narożnikach, jedno prowadzi pod skosem nieco dłuższym łącznikiem w kierunku budynku przy ul. Kondratowicza 18.


 

Stacja Bródno

To tej stacji chcieli nas pozbawić radni Białołęki, proponując przedłużenie metra w okolice Głębockiej. Ale raport traktuje ten przystanek tak samo jak wszystkie inne, więc szanse na jego wybudowanie wzrastają. Stacja powstanie pod Kondratowicza, przed skrzyżowaniem z ul. Rembielińską. Znowu najbliżej będzie tu z kościoła. Jedno z wyjść znajduje się tuż obok świątyni św. Włodzimierza. Z drugiej strony peron podchodzi pod bloki przy Suwalskiej i nowy budynek Różopol.

Na tej stacji także powstaną tory odstawcze do zawracania pociągów. Będą się ciągnęły po drugiej stronie ul. Rembielińskiej,częściowo pod Bazyliańską, prawie do podstawówki nr 275.


 


Więcej szczegółów raportu znajdziecie na stronie Siskom

PRZECZYTAJ TEŻ:

15 komentarzy na temat “Zobacz, gdzie będą wyjścia ze stacji metra

 • 9 lipca 2012 o godz. 08:27

  Stacja Kondratowicza: dziwi mnie wejście od strony 20 Dywizji, dlaczego nie podłączono go pod przystanek autobusowy ? albo chociaż lepiej zaprojektowano wejście od Św. Wincentego ? :) ale lepsze to niż nic :)

  zastanawia mnie co to będzie jak zamkną Kondratowicza, za pewne od Młodzieńczej, aż do Annopolu/Bazyliańskiej ? Mam nadzieje, że ulice poprzeczne będą dostępne ? A objazd pewnie Chodecka i do Św. Wincentego albo Odrowąża ?

 • 9 lipca 2012 o godz. 09:38

  Stacja Kondratowicza zdecydowanie powinna mieć jedno wyjście na skrzyżowaniu Wincentego/Kondratowicza – tam masowo ludzie będą się przesiadać (też ci z Białołęki).

 • 9 lipca 2012 o godz. 19:56

  Na białołęce dostali już most, więc niech nie wyciągają łap po metro. Zresztą co tu porównywać Białołękę i Bródno :)

 • 9 lipca 2012 o godz. 21:28

  Budynek przy Rolnada 1 jest własnością prywatną – dwa – trzy lata temu (ok.) można było go kupić.

 • 10 lipca 2012 o godz. 08:22

  Most „Północny ” pomoże też Targówkowi tz nam. odciąży ruch lokalny + most Grota

 • 10 lipca 2012 o godz. 09:56

  oszustwo. przecież wiadomo, że będzie wojna o bazarek i zanim zrobią metro to będzie 2030 :) każdy to wie :)

 • 13 lipca 2012 o godz. 11:53

  przy dzielnicy nie ma miejsca na wejście do metra (zieleń, ławki, parking) :/

 • 18 lipca 2012 o godz. 09:39

  No to ciekawa jestem bardzo co się stanie z bazarkiem na Trockiej, który jest tam OD ZAWSZE i jakie będą o niego batalie. Bo to, że będą, to więcej niż pewne.

 • 30 lipca 2012 o godz. 03:09

  Targówek II lub stacja Trocka skrzyżowanie będzie zajęte przez budowę metra.Bardzo mnie to cieszy, że będzie metro.Jak wiadomo ulica Borzymowska i przedłużenie jej to dalej ul. Trocka jest główną ulicą dojazdową dla mieszkańców mieszkających w pobliżu !!!
  Czy dla osób mieszkających od strony cmentarza np. Borzymowska, Aneskazego, Korzona będzie udostępniona ul. Lusińskiego jako objazd (wymagane wykonanie nowej nawierzchni, bo obecnie po tzw kocich łbach nie da się jeździć), by móc wyjeżdżać na ul. Radzymińską??? Skoro to ma być ostatnia stacja Trocka, to czy przewidziano dodatkowe miejsca parkingowe w pobliżu stacji Trocka dla osób np z Marek, Ząbek wg zasady parkuj i jedź!!

 • 6 sierpnia 2012 o godz. 10:40

  To ma być ostatnia stacja tylko przez pewien czas, później metro pojedzie na Bródno. Nie ma więc sensu budować P+R przy Trockiej.

 • 7 sierpnia 2012 o godz. 15:55

  chciałam tylko nadmienić, że wspominane wyżej ulice nazywają się ASKENAZEGO i LUSIŃSKA, a nie Aneskazego i Lusińskiego :) ale dreptanie przez budowę (co dzień, z dzieckiem do szkoły) tez mi się nie podoba…

 • 25 listopada 2012 o godz. 10:08

  Może zamiast nazwy stacji „Targówek I” właściwszą byłaby stacja pod nazwą „Chrystusa Króla”

 • 22 lutego 2013 o godz. 20:31

  nazwa “Targówek I”
  piotrek
  co??? co ty proponujesz>?????? “Chrystusa Króla” no ty chyba ironią jedziesz??
  przestań z tą swoją religią wyjeżdzać!!
  tam mieszkają normalni ludzie,
  prosimy o zwykłą nazwe stacji… nie kościelną!

 • 22 kwietnia 2015 o godz. 06:25

  Brak odnogi na Bialoleke to bylby ostra glupota, przeciez metro nie jest projektowane na 5 czy 10 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.