Marco Polo na Bródnie. 40 aktorów zagra na ulicy

0
Share

Rzadko chodzicie  do teatru? To teatr przyjdzie do was. Około 40 aktorów weźmie udział w ulicznym przedstawieniu odegranym w różnych punktach Bródna. Start 18 sierpnia na pętli Podgrodzie.

Aktorzy-amatorzy ćwiczą już od początku wakacji w ramach wielokulturowego warsztatu teatralnego Azyl Warszawa. Wśród nich są seniorzy i młodzi ludzie z naszej dzielnicy, a także uchodźcy z ośrodka na Targówku Fabrycznym. Spektakl finałowy warsztatu pt. „Przywiozę tu swoje podwórko” odbędzie się w sobotę 18 sierpnia, początek o godz. 18.

Aktorzy najpierw zapraszają na  pętlę autobusową Bródno-Podgrodzie, ale samo przedstawienie rozegrane zostanie w kilku różnych miejscach. Widzowie będą do nich kolejno przechodzić, choć szczegóły scenariusza trzymane są w tajemnicy. Wiemy jedynie, że przedstawienie ma się odbywać w opuszczonych budynkach, na podwórkach, dachach i klatkach schodowych naszej dzielnicy. Przewodnikami w tej wycieczce będą migranci razem z mieszkańcami.  

Spektakl ma opowiadać historie niewidzialnych miast. W zapowiedzi spektaklu czytamy:

Marco Polo przybywa do wielkiego Chana, aby opowiedzieć mu o swojej podróży. Rozmowa z Chanem to tylko jeden z przystanków w czasie niekończącej się wyprawy Marca po niewidzialnych miastach (…). 

 „Przywiozę tu swoje podwórko” to mozaika historii, postaci, wydarzeń i sytuacji, które składają się na obraz miasta. Wielokulturowego i wielopokoleniowego. To refleksja nad tym, jak historie osób budują tkankę miejską. W pracy warsztatowej punktem wyjścia do improwizacji i tworzenia dramaturgii spektaklu były Niewidzialne miasta Italo Calvino. Stały się one inspiracją do refleksji nad podróżą, do wspomnień miejsc, z których pochodzą uczestnicy warsztatów, a także do opowieści o Polsce i Warszawie oczami migrantów i skonfrontowania ich z historiami osób mieszkających tu od zawsze.

Projekt jest realizowany przez fundację Strefa WolnoSłowa przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.

Próba podczas warsztatu Azyl Warszawa / fot. www.strefawolnoslowa.pl

0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx