Opuszczone osiedle Edbudu wystawione na sprzedaż

16
Share

Jest szansa, że przestanie straszyć opuszczona budowa przy ulicy Borzymowskiej. Niedokończone budynki są do kupienia za sześć milionów złotych.

 

Urząd miasta poinformował właśnie o planowanej sprzedaży działki przy ul. Borzymowskiej 34/36. Stoją na niej słynne niewykończone budynki, które od czterech lat straszą za płotem tuż przy skrzyżowaniu z Gościeradowską. Budowę przerwano, gdy w tarapaty finansowe wpadł firma deweloperska Edbud.

Działka o powierzchni 6500 mkw wraz z budynkami została wyceniona na 6,4 mln zł. W urzędowym ogłoszeniu czytamy, że teren jest  „zabudowany obiektem usługowo-mieszkaniowym z dwupoziomowym garażem (stan surowy zamknięty)”.

Sprzedaż odbędzie się w trybie bezprzetargowym, do czego już w maju Urząd Miasta został upoważniony przez wojewodę mazowieckiego. Transakcja ma być zawarta jeszcze w tym roku.

Majątek utopiony w betonie

Osiedle Borzymowska to jedna z najbardziej spektakularnych porażek deweloperów w Warszawie, niestety zakończona dramatem wielu naciągniętych klientów. Budowa ruszyła w 2007 roku, a w 2009 mieli się wprowadzać pierwsi mieszkańcy. Deweloperem była – wówczas jedna z największych na rynku –  firma Edbud. Dopiero potem okazało się, że choć sprzedawano mieszkania, to deweloper nie miał nawet prawa do gruntu przy ul. Borzymowskiej. Między innymi takie praktyki, doprowadziły do upadku firmy, która jeszcze w 2008 roku miała przychody rzędu 350 mln zł.

(…) budowała ona (firma Edbud – red.)  mieszkania na działce, do której nie miała ani prawa własności, ani prawa użytkowania wieczystego (deweloper obiecywał, że do dnia wydzielenia odrębnej własności lokali będzie właścicielem lub użytkownikiem tego gruntu). Mieszkańcy nie mają więc żadnych praw do tej nieruchomości. Mogą co najwyżej walczyć o zwrot swoich pieniędzy, co nie jest łatwe, gdyż są oni dopiero na czwartym miejscu w kolejce wierzycieli – pisała w 2011 roku Gazeta Wyborcza.

Według Pulsu Biznesu niedoszli mieszkańcy osiedla wpłacili  Ebudowi ponad 22 mln zł., a kluczy do mieszkań nigdy nie zobaczyli. Do wykończenia budowy brakowało ponad 10 mln zł.

W połowie marca 2011 r. warszawski Sąd Okręgowy odrzucił zażalenie zarządu spółki na postanowienie o ogłoszeniu jej upadłości i Edbud, już prawomocnie, został bankrutem. Jak podawał wtedy PB długi Edbudu oszacowano wstępnie na ponad 110 mln zł.

Bankom, głównie BGŻ, Edbud winny był ponad 42 mln zł, ZUS i fiskusowi ponad 4 mln zł, a pracownikom około 2 mln zł. Reszta to wierzytelności ponad 100 podwykonawców budów i ponad 40 klientów. Na ich zaspokojenie nie wystarczy majątek spółki – pisał Puls Biznesu.

Niedokończone Osiedle Borzymowska / fot. www.targowek.to


16
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx