Ostoja dla zwierząt już gotowa. Dziś otwarcie

9
Share

Zupełnie niespodziewanie i bez większego rozgłosu powstał nam nam Targówku rezerwat. Nie dla dużej zwierzyny, ale dla ptaków, jeży i motyli. W czwartek uroczyste otwarcie.

 

Sadzenie kwiatów w maju. Dziś ogród wygląda już dużo lepiej

Dyżurni krytycy wszystkiego co ekologiczne pewnie znowu przyczepią się, że to „skandal, korupcja, marnotrawienie pieniędzy” i lepiej było zostawić tu asfalt z połamaną siatką. Ale nic z tego. W miejscu nieużywanych kortów na boisku Gimnazjum nr 141 przy ul. Trockiej powstała ostoja dla zwierząt.

O początkach projektu pisaliśmy już wiosną (tutaj, a tutaj więcej zdjęć). Na sporej części boiska od strony ul. Zamiejskiej architekci krajobrazu z Fundacji Nasza Ziemia zaprojektowali ogród przyjazny dzikim zwierzętom. Tym drobnym, jak ptaki, jeżę, żaby czy motyle.

W pierwszym etapie usunięte zostało z przyszkolnego podwórka ponad 1000 m2 zbędnego asfaltu. Następnie nawieziono urodzajną glebę i rozpoczęło się sadzenie i wysiew roślin.

Teraz polskie rośliny

Łącznie w ogrodzie posadzono około 665 roślin należących do pięćdziesięciu dwóch gatunków. Całe założenie ogrodowe ma ponad 1700 m2 powierzchni i obejmuje m.in. łąkę kwietną, łany roślin miododajnych, pergolę wraz z pnączami, oczko wodne z roślinnością nadwodną oraz nasadzenia drzew. W tworzeniu ogrodu uczestniczyli uczniowie: m.in. wysiewali rośliny łąkowe i polne, sadzili byliny i krzewy, składali drewniane kompostowniki oraz wieszali budki lęgowe dla ptaków.

Po co to wszystko? Oczywiście głównie po to, żeby w okolicy było ładniej. Ale nie tylko. Coraz trudniej o znalezienie w parkach czy ogrodach polskich roślin przyjaznych gatunkom żyjących u nas zwierząt, a coraz więcej z nich roślin egzotycznych. Dlatego zgodnie z ideą tworzenia ogrodów przyjaznych ptakom, owadom i innym drobnym dzikim zwierzętom, w ogrodzie posadzono przede wszystkim gatunki krajowe.

Wielkie otwarcie

Na razie rośliny nie wyglądają jeszcze zbyt imponująco, ale od początku takie było założenie. Ogród będzie piękniał wraz kolejnymi latami i rosnącymi drzewami i krzewami.

O ile szkoły i uczniowie dobrze o niego zadbają. W czwartek ogród zostanie uroczyście przekazany szkołom podstawowym, gimnazjom i przedszkolom dzielnicy Targówek. Od tej pory nauczyciele z uczniami będą mogli spędzać czas w ogrodzie, przeprowadzać w nim zajęcia i lekcje z biologii, przyrody i ekologii oraz korzystać z wyposażenia ogrodu (literatury, lornetek, lup itp.)

Uroczystość przekazania ogrodu zacznie się o godz.  11.

Przeciwników ekologicznych projektów uspokajamy: ogród w większości powstał z funduszy firmy Boeing. Urząd dzielnicy pokrył koszty przygotowania terenu.

 

OPIS OGRODU (sala gimnastyczna szkoły widoczna po prawej stronie mapki)

1. łąka kwietna

2. ścieżka z płyt chodnikowych przez łąkę,

3. oczko wodne,

4. ławki w stałym miejscu,

5. pieńki drewniane do siedzenia,

6. drzewa w gromadzie,

7. kompostownik,

8. peralgonia z pnączami nad chodnikiem,

9. gatunki cieniolubne-parzydło, paprocie, gajowiec, jasnota, naparstnica,

10. gatunki nawodne – kaczeńce, tojeść, kosaćce, trzcina,

11. skupisko gatunków o szczególnych wartościach żywieniowych dla ptaków: czereśnia ptasia, aronia, dzika róża, berberys, irga,

12. grządki w ramach drewnianych z ziołami i gatunkami jednorocznymi miododajnymi: gryka, facelia, łubin,

13. rabaty traw i bylin,

14. gatunki okrywowe – berberys, irga dammera, pięciornik krzewiasty, kosodrzewina, jałowiec

9
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx