Park Bródnowski mniejszy – będzie Skwer Ameryki Łacińskiej

11
Share

Niezastąpieni targówkowscy radni poparli kolejną zmianę nazwy w naszej dzielnicy.

Na szczęście Park Bródnowski de facto pozostanie taki sam jak jest, ale niemal na pewno wkrótce jego kawałek zmieni nazwę. Na ostatniej sesji rady dzielnicy radni pozytywnie zaopiniowali nazwanie „Skwerem Ameryki Łacińskiej” fragmentu parku w pobliżu ulicy Chodeckiej – tuż obok komendy policji i naprzeciwko ul. Boliwara (tudzież Bolívara – czytaj niżej).

Decyzja wprawdzie nie jest ostateczna, bo stosowną uchwałę musi jeszcze podjąć Rada Warszawy, ale stołeczni radni zazwyczaj bez oporów przegłosowują zmiany nazw ulic w naszej dzielnicy – więc sprawa wydaje się przesądzona.

Co ma Bródno do Ameryki Łacińskiej? Owszem, w Parku Rzeźby w Parku Bródnowskim stoją dzieła sztuki z połowy świata, ale akurat z tego rejonu Ameryki niczego nie znaleźliśmy. Jedynym wytłumaczeniem wydaje się być przypadkowe sąsiedztwo ul. Simóna Bolívara, bohatera XIX–wiecznych walk o wyzwolenie Ameryki Południowej spod władzy Hiszpanów. Najważniejsze jednak, że po prostu z takim pomysłem wyszło Polskie Towarzystwo Boliwariańskie – i to wystarczyło.Przypomnijmy przy okazji, że stołeczni radni zmieniają nazwy ulic i parków lekką ręką. W zeszłym roku zmienili m.in. ul. Budowlaną, zaś w tym roku Kraśnicką, Świdnicką oraz hurtem i na granicy nonsensu siedem innych.

…i w tym momencie jako ciekawostkę pozwolimy sobie zauważyć, że w całej uchwale, uzasadnieniach itd. dotyczących „Skweru Ameryki Łacińskiej” konsekwentnie stosowana jest pisownia „ul. Simona Boliwara”, mimo, że ci sami radni Targówka i Warszawy w lecie przeforsowali – przy powszechnym pukaniu się w głowę – zmianę pisowni tej ulicy na „Simóna Bolívara”. Ale co tam się będziemy czepiać radnych – przecież oni są od uchwalania, a nie od przestrzegania swoich własnych uchwał…

11
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx