Co dalej ze św. Wincentego i Głębocką? | | targowek.info

Co dalej ze św. Wincentego i Głębocką?

Wciąż nie wiadomo czy po rozbudowie ul. Głębocka i św. Wincentego będą trasami szybkiego ruchu. Miejskie biuro architektury chyba samo pogubiło się w swoich planach.

 

Ul. św. Wincentego przy rondzie Żaba / fot. Google Earth

O problemie pisaliśmy już nieraz: studium zagospodarowania Warszawy zakłada że ulice św. Wincentego i Głębocka po rozbudowie będą miały klasę GP (droga główna ruchu przyśpieszonego). To oznacza m.in. że będzie można po niej jeździć szybciej, ale przepisy dopuszczają na takich drogach mniej skrzyżowań. Takie ulice powstają raczej poza terenem zabudowanym. W sytuacji Targówka trzeba by zrezygnować z kilku skrzyżowań (np. ze Smoleńską czy Piotra Skargi) i np. z wyjazdu z osiedla Zielone Zacisze. W dodatku nad skrzyżowaniem z Gilarską i Matki Teresy z Kalkuty powstałby wiadukt, co czyni inwestycję znacznie droższą.

Dlatego na przykład ulica Radzymińska – choć jest ważną wylotówką z miasta – ma niższą klasę G (droga główna). O „degradację” do takie klasy nowej św. Wincentego stara się od dawna urząd naszej dzielnicy. To będzie i tak duża arteria, ale bardziej miejska niż trasa szybkiego ruchu jaką obecnie zakładają dokumenty.

Jak te starania wyglądają w praktyce? Właśnie mieliśmy przykład. Wzdłuż planowanej drogi powstają dwa plany zagospodarowania: rejonu Głębockiej-Malborskiej i rejonu Gilarskiej. Oba zgodnie ze Studium, założyły że nowa ulica będzie szybszej klasy GP. W obu przypadkach nasz urząd dzielnicy zaprotestował, wnioskując o niższą klasę G. I co?

W czwartek radni Warszawy uchwalili, że w przypadku rejonu ul. Malborskiej po prostu wyłączą ulicę z planu. Czyli odłożyli decyzję na przyszłość, gdy zmienione będzie studium. Jednak w przypadku drugiego planu, przy ul. Gilarskiej, decyzja była inna. Także w czwartek na stronie miejskiego Biura Architektury ukazało się Uzasadnienie (podpisane przez dyrektora biura) mówiące o odrzuceniu wniosku dzielnicy o zmianę klasy ulicy. Zatem plan Gilarskiej zostanie zapewne uchwalony z parametrem drogi GP.

Czy oznacza to, że na św. Wincentego najpierw będzie ruch przyśpieszony, później na kawałku zwolni, a potem znowu przyśpieszy? To raczej wątpliwe. Bardziej prawdopodobne, że bałagan w dokumentacji będzie kolejnym pretekstem od odłożenia inwestycji.

PRZECZYTAJ TEŻ:

15 komentarzy na temat “Co dalej ze św. Wincentego i Głębocką?

 • 20 października 2012 o godz. 12:42

  głupota ludzka nie zna granic

 • 20 października 2012 o godz. 14:08

  HANKA sciemę robi żeby nic nie robić!!!Burmistrz leń też nic nie potrafi załatwić. PO I PIS wynocha z Targówka!!!

 • 20 października 2012 o godz. 14:12

  We wszystkich Dzielnicach coś się dzieje a u nas Hanka nie może od 5lat zrobic jednej drogi!!!! To szok!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • 20 października 2012 o godz. 14:19

  Haniu zapamiętamy i juz więcej się nie nabierzemy!. MIESZKAŃCY TARGÓWKA.

 • 20 października 2012 o godz. 18:29

  GKP Targówek pokonał Ursus Warszawa 2-0 i jest po Legi i Poloni 3 siłą w Warszawie!!!!!Teraz Hanka ich zadusi. Nie wytrzyma że klub z prawej stronu ograł jej kochany robotniczy Ursus – Dzielnicę której tak pompuje kaskę kosztem „prawej ” strony

 • 21 października 2012 o godz. 10:12

  Targówek to Historia charakter, ludzie, jestem dumny że jestem z Targówka jak ktoś się urodził we Warszawie to się za chiny do wiochy nie przyzwyczai klasa średnia nie mylić z inteligencją wybiera inne ąę Dzielnice przepłacając za m2 po 2000-4000 tys w blokach na bagnach zaraz się to zmieni bo Metro ma swoje prawa patrz Ursynów Tarchomin gdzie przed wojną były wiochy i wycieczka na cały dzień kolejka wąskotorową A My Słoikom mówimy jesteśmy z Tamtej Strony Wisły …

 • 21 października 2012 o godz. 15:02

  Przecież na ul. Swiętego Wincentego nie da się zbudować takiej drogi – to nie jest wykonalne! zaakceptujcie to w końcu i wymyślcie nowe rozwiązania dla tej dzielnicy – bardziej inteligentne i elastyczne. Zacznijcie od Mostu Krasińskiego!!!

 • 21 października 2012 o godz. 15:09

  W każdym bądź razie mieszkańcy Targówka nie pozwolą zapuszkować się ekranami i nie pozwolą puścić sobie pod okanmi drogi o takich parametrach jakie buduje się na pustkowiach – tutaj żyją ludzie. Każdy jest za zmianami ale to muszą być zmiany mądre! jeśli decydenci nie będą liczyć się ze zdaniem mieszkańców mogą pyć pewni, że każda głupia decyzja będzie przez mieszkańców AKTYWNIE BLOKOWANA….

 • 22 października 2012 o godz. 10:17

  Droga przyspieszona to ekrany(!) oraz kładki (zamiast normalnych przejść przez ulicę tj zebr). Myslę, że mieszkańcy na to nie pozwolą. Proszę redakcję ‚targowek.to’ o monitorowanie tej sprawy. To bardzo ważna kwestia dla naszej dzielnicy. Moze jakaś mała akcja protestacyjna….zbieranie podpsiów przezz internet……?

 • 22 października 2012 o godz. 10:51

  Powinna być droga przyspieszona – takie drogi są wręcz konieczne w Warszawie, żeby z odleglejszych od centrum dzielnic (tak, jak Targówek) można było szybciej dojechać do centrum. Chcecie stać godzinami na licznych światłach??? Wystarczy, jak będzie kilka wjzdów/zjazdów i każdy do niego trafi. Po co wam kolejna radzymińska z kilkudziestoma światłami po drodze?
  A głośniej to jest właśnie wtedy, jak auta hamują i ruszają na skrzyżowaniach.

 • 22 października 2012 o godz. 18:58

  Do „PRAG” ….Targówek nie jest ” odleglejszą” dzielnicą.- to, że jest po drugiej stronie mostu nie oznacza, że jest odległy…wręcz przeciwnie! Targówek jest blisko centrum i to jest jeden z jego atutów! … nie ulegajcie iluzjom ani stereotypom:).. Co do akcji PROTESTACYJNEJ w sprawie ulicy Sw. Wincentego to jestem jak najbardziej ZA. Mam nadzieję, że serwis Targówek.To będzie informował nas na bieżąco odnośnie tej sprawy/ konsultacje społeczne, terminy też by się przydały w jednym miejscu, żeby nie trzeba było szukać lub domyślać się co dzie i kiedy…

 • 22 października 2012 o godz. 23:35

  DO RARG: Targówek nie jest odległą dzielnicą, a Św. Wincentego nie jest drogą wylotową…nie powinna być przyspieszona. Ekrany i kładki niszczą tkankę miejską….

 • 23 października 2012 o godz. 10:48

  Oznacza to, ze ten kto ma udziały w firmie stawiającej ekrany w całej Polsce, w miastach i we wsiach oraz między miastami, wsiami i osadami, no jakiś lokalny lub nadlokalny Donek lub inny Bromek dba o swój interes.
  Będziecie mili wszyscy widok na szklanoazbestowe ekrany. To dla waszego dobra!

 • 23 października 2012 o godz. 17:28

  ,,no tak, ktoś ma tu ma niezłą fuchę z tymi ekranami… ktoś nieźle planuje na tym zarobić a inni mu wturują- kolejni chętni do udziału w zyskach..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.