Co powstanie przy Malborskiej i Głębockiej

25
Share

Gdzie będzie szkoła przy Malborskiej? Jak rozbuduje się centrum handlowe Targówek? Już wkrótce poznamy odpowiedzi na te pytania. Plan zagospodarowania jest już prawie gotowy.

 

Trwa mozolne uchwalanie planu zagospodarowania przestrzennego regionu między Malborską, Głębocką a Kanałem Bródnowskim. To dokument dość precyzyjnie ustalający co można, a czego nie wolno budować na tym obszarze. Chodzi o niewielki kawałek dzielnicy, z centrum handlowymi i nieużytkami, przez które prowadzi pieszy skrót z Carrefoura na Bródno.

Projekt planu jest już gotowy, ale wpłynęło do niego sporo poprawek. Oto co z nich wyczytaliśmy:

Wincentego drogą główną?

Plan to kolejne etap sporu między ratuszem dzielnicowym, a drogowcami z magistratu Warszawy, o klasę ulicy św. Wincentego i Głębockiej po ich rozbudowie. Miejscy planiści widzą ją jako drogę Główną Przyśpieszoną, czyli arterię szybkiego ruchu. Nasz ratusz chce drogi o klasę niższej, czyli Głównej (taka jest np. Radzymińska). Taka droga to mniejsze dopuszczalne prędkości, ale też więcej skrzyżowań. W przypadku klasy GP trzeba by zamknąć kilka już dziś istniejących wyjazdów na św. Wincentego.

Drugi problem to tramwaj wzdłuż św. Wincentego i Głębockiej. Nasz ratusz wnioskuje o przeniesienie tej inwestycji na po 2033 roku, za to Rada Białołęki dąży do szybkiej jej budowy.

Co na to autorzy planu? Podjęli decyzję najprostszą z możliwych: wyjęli ulicę Głębocką i św. Wincentego z obszaru planu, czyli nie będą się tym zajmować.

Nie tak wysoko

Nie ma planu bez nowych bloków i także na tym niewielkim skrawku Bródna urbanistom udało się je wcisnąć. To obszar zaznaczony na mapie jako 10 MW i 11 MW na południe od centrum handlowego. Budynki mają mieć po 16 metrów wysokości, ale z trzema wysokimi punktowcami wzdłuż Głębockiej: jednym 55-metrowym i dwoma 40-metrowymi. Uwagę do tego zapisu zgłosił jeden z mieszkańców i… przyniosła połowiczny sukces: najwyższy budynek obniżono do 40 metrów.

Kable jak na wsi

Ciekawie też wyglądają uwagi miejskiego Biura Infrastruktury. Urzędnicy domagają się pozwolenia na budowę napowietrznych linii elektroenergetycznych. Autorzy planu upierają się, że Bródno to przecież miasto, a w mieście nie rozciąga się kabli na słupach.

Rozbudowa centrum handlowego

Spółka Atrium Targówek zarzuca w uwagach do planu, że uniemożliwia on rozbudowę centrum handlowego. M.in. poprzez narzucenie wskaźnika powierzchni biologicznie czynnej (PBC) na 20 proc. oraz wskaźnika intensywności zabudowy. Autorzy planu odrzucają uwagi i zapewniają, że plan nie uniemożliwia rozbudowy CH, a nawet „przewiduje się jego przekształcenie w kierunku zintegrowania z tkaną miejską”.

Właściciel CH domaga się zwiększenia powierzchni zabudowy kosztem terenów zielonych. Te uwagi jednak odrzucono, więc budynki supermarketów muszą pozostać w swoich granicach. Mogą mieć do 12 metrów wysokości z wyjątkiem budynku z Carrefourem, który już jest wyższy. Na terenie centrum mogą jeszcze powstawać piętrowe parkingi.

Atrium ma też sporo uwag co do reklam, które będzie można umieszczać na terenie centrum i jego parkingów. Tutaj autorzy planu niestety miękną i luzują przepisy dotyczące pstrokatych billboardów.

Szkoła

W narożniku między Malborską i Głębockiej (czerwony obszar na mapie oznaczony 12 U-O) przewidziano teren pod szkołę. Wprawdzie działka znajduje się w rękach prywatnych, ale z uwag do planu dowiadujemy się, że jest on „przedmiotem umowy o nieodpłatne przekazanie terenu między dzielnicą Targówek oraz właścicielem terenu”. Ciekawe.

Więcej tlenu nie będzie

Przy tym wszystkim już jak walka z wiatrakami wygląda postulat Zielonego Mazowsza o wpisanie w plan terenów zielonych na pustym dziś terenie w rozwidleniu Malborskiej i Głębockiej. Ekolodzy przypominają, że to klin napowietrzający Warszawę, ten sam, który ciągnie się przez pole PGR. Z klinu jednak niewiele już zostało, po tym jak zbudowano na nim Zielone Zacisze. Postulat oczywiście odrzucono, bo przecież lepiej zbudować tam bloki.

 

Plan żeby zaczął obowiązywać musi być jeszcze uchwalony przez Radę Dzielnicy i Radę Warszawy. Na tych etapach mogą się w nim pojawiać zmiany, ale raczej już nie będą radykalne.

Rysunek projektu planu w dużym rozmiarze (9,2 MB) ściągniecie stąd.

25
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx