Mamy nowy zabytek

1
Share

Targówek wyrasta na dzielnicę zabytkowych cmentarzy. Po Bródnowskim i Żydowskim doszedł kolejny. Mazowiecki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru znajdujący się na samej granicy dzielnicy Cmentarz Choleryczny.

 

Czytelnicy targowek.info już znają to miejsce, bo opisywaliśmy je latem. To chyba najbardziej niedostępna nekropolia w Warszawie – mieści się w trójkącie torów między Pragą a Targówkiem.

Dzisiejszy cmentarz był właściwie mogiłą zbiorową ofiar epidemii cholery z lat 1872-73. W pierwszych latach pochowano na nim 478 ofiar epidemii, głównie mieszkańców Pragi i okolic.

W 1908 roku w trakcie rozbudowy Warszawskiego Węzła Kolejowego, szczątki przeniesiono do zbiorowej mogiły, na północ od pierwotnego cmentarza. W jego miejscu pobiegły tory. Dwa lata później w nowej lokalizacji powstał pomnik. Niestety przez kolejne dekady cmentarz był dewastowany.

Dopiero w 2010 roku mogiła przeszła generalny remont sponsorowany głównie przez prywatne firmy związane z koleją. Niestety nie powstało wtedy wygodne dojście na cmentarz. Jak się tam dostać zobaczycie na mapce tutaj.

 

1
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx