Mieszkańcy Toruńskiej walczą z ekranami akustycznymi | | targowek.info

Mieszkańcy Toruńskiej walczą z ekranami akustycznymi

Na Trasie Toruńskiej wpierw zbudowano mające chronić przed hałasem szklane tunele, a potem… odgrodzono je kolejnymi ekranami akustycznymi. Otoczeni ścianami ze wszystkich stron sąsiedzi inwestycji są wściekli i chcą zburzyć „to coś”.

Anna i Konrad Jaworscy mieszkają w bloku przy ulicy Toruńskiej 84, który stoi prostopadle do wciąż remontowanej Trasy Toruńskiej oraz jest pierwszym budynkiem mieszkalnym od strony ulicy Łabiszyńskiej. I w tym roku zostali ofiarami słynnych, bodaj najostrzejszych na świecie, norm hałasu. W zamian za kilka decybeli mniej w mieszkaniu, ich blok został otoczony skomplikowanym systemem osłon akustycznych. Jeden z ekranów chroni ich nawet przed lokalną drogą dojazdową i szklanymi tunelami, mającymi z założenia… chronić przed hałasem!

Zamiast jednak biernie narzekać, państwo Jaworscy postanowili przejść do czynów. Dwa dni temu wysłali do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz (a także firm odpowiedzialnych za remont Trasy Toruńskiej) apel o zburzenie najbardziej zadziwiającej ze ścian.

Oto ich argumenty:

 1. Bezsensowność. „Po co ekran osłaniajacy drugi ekran? Czy to oznacza, że półtunele nie spełniają swojego zadania – eliminacji hałasu?” – pytają mieszkańcy.
 2. Niebezpieczeństwo. Nie tylko ludzie czują strach podczas spaceru dróżką pomiędzy budynkiem a dodatkowym ekranem, ale także odcięcie budynku ekranami sprzyja włamaniom do mieszkań (jedno już było) i samochodów – bowiem przechodnie i mieszkańcy nie są w stanie zobaczyć co się dzieje wokół domu.
 3. Nieestetyczność. „Czujemy się jak w więzieniu na spacerniaku przy Rakowieckiej” – piszą Anna i Konrad Jaworscy.
 4. Zmniejszona ilość światła słonecznego w mieszkaniach z oknami wychodzącymi na dodatkowy ekran.
 5. Publiczna toaleta. „Ekran służy jako toaleta dla okolicznych >koneserów< piwa i innych trunków procentowych, świetnie ich osłania od trasy, dzięki czemu umożliwia spokojne załatwienie potrzeby fizjologicznej” – zauważają mieszkańcy ul. Toruńskiej 84.
 6. Spadajace elementy. „Nie dość że już wyrosło >to coś<, czego znaczenia nie możemy się dopatrzeć, to jeszcze to się rozpada. Jeden element już spadł!” – ostrzegają Jaworscy.
 7. Ryzyko wypadków. Przez dodatkowy ekran jest ograniczona widzialność na ulicy i piesi muszą bardziej uważać na wjeżdżające samochody.

„Można by wyliczać i wyliczać. Prawda jest taka, że ekran jest niepotrzebny i należy go usunąć!” – podsumowują Anna i Konrad Jaworscy w swoim apelu do prezydent Warszawy. I mają odrobinę szczęścia, bo zaledwie dwa tygodnie temu ministerstwo środowiska wreszcie obniżyło normy hałasu, a dodatkowo wczoraj warszawscy radni rozpoczęli własną batalię o zmniejszenie ilości ekranów akustycznych dzielących całe miasto. Więc przynajmniej w teorii szansa na zlikwidowanie  „ekranu chroniącego przed ekranem” rzeczywiście jest.

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

27 komentarzy na temat “Mieszkańcy Toruńskiej walczą z ekranami akustycznymi

 • 19 października 2012 o godz. 08:04

  Brawo, budują ekrany zamiast metra. Skandal goni skandal, a Pani Prezydent nic nie robi.

 • 19 października 2012 o godz. 09:52

  Pani Prezydent właśnie robi, kręci lody na prawo i lewo. A to my nic nie robimy by odsunąć swołocz od koryta.

 • 19 października 2012 o godz. 10:31

  No właśnie…to jakiś koszmar z tymi ekranami. Przeraża mnie bo taką batalię trzeba będzie stoczyć w przypadku modernizacji ul. Swiętego Wincentego- tam też planują takie wstrętne „coś” przez co cała dzielnica stanie się gettem i ! ulicy św. Wincentego nie należy poszerzać i zmieniać jej statusu lecz jedynie odremontować i poszerzyć jedynie w kilku miejscach, natomiast aby zapobiec korkom ( poswtają przecież nowe osiedla na Bródnie) jak najszybciej trzeba zbudować most KRASIŃSKI z wjazdem na pl.Wilsona.A sprawę ekranów na Sw.Wincentego i dziwnych pomysłow odnośnie uczynienia z tej małej ulicy przy kamienicach z mieszkaniami drogi typu Radzymińska / wcześniej miała być nawet expresowa!!!/ gdzie tu logika?!!!! powinno się nagłaśniać już TERAZ!

 • 19 października 2012 o godz. 11:06

  Trasę Toruńską nie buduje Pani Prezydent Warszawy tylko Pan Premier. Inną kwestią jest iż p. Prezydent Gronkiewicz traktuje Targówek po macoszemu (to mało powiedziane). Burmistrz Dzielnicy boi się zaprotestować żeby Pani prezydent premi mu nie obcieła!!!

 • 19 października 2012 o godz. 11:20

  Do WWW. zgadzam się iż Burmistrz i całe PO to nieporozumienie. PIS jak pamiętam chciał tu sprowadzić Jarmark Europa!!!!Trzeba popierać lokalnych działaczy, ambitnych których się zna. Dość PO PIS itp. Zobaczcie jak Ursynów wybrał niepolityczną Radę. Hanka rzuca im kaski ile może by na przyszłą kadancję wróciła tam PO. TRZEBA WYDAWAĆ TU PIENIĄDZE. NIECH LEWA STRONA ZOBACZY CZY TAK DOBRZE IM BEZ KASY LUDZI Z PRAWEJ STRONY

 • 19 października 2012 o godz. 11:24

  Marki- 20 tyś miasto ma 5 lini autobusowych mimo iz są w 2 strefie>( 10 lat temu były dwie). Płacą i mają a my nie mamy płacić z czego bo kasę biorą inne Dzielnice!!! Może już czas stworzyć odsrębne miasto?

 • 19 października 2012 o godz. 11:40

  no z tym nowym miastem to raczej nie… zamierzam pozostać w Warszawie:) Ale jakaś promocja odnośnie wspierania naszej dzielnicy chociażby poprzez uświadomienie ludzi, że wydając tutaj pieniądze, np. bilety miesięczne tak naprawdę wspieramy nasz rozwój- nie wielu ludzi uśliadamia sobie takie zależności. Czemu jeszcze nikt nie zrobił takiej kampani?..

 • 19 października 2012 o godz. 11:46

  OLA: Ale jak to twoim zdaniem działa? Że niby jak kupuję na Targówku w Lidlu, a nie w Tesco na Stalowej, to wspieram Targówek? Z podatku? Ten trafia do wspólnego miejskiego worka, który jest potem dzielony według widzimisię władz Warszawy.

  Miesięczny kupuje w biletomacie stojącym na Targówku. To wspieram dzielnicę czy nie, twoim zdaniem? Bo mi się wydaje, że działa to tak samo: płacę ZTM, który wydaje to na autobusy w całym mieście.

  Jeśli się mylę, to będę wdzięczny za wyjaśnienie.

 • 19 października 2012 o godz. 11:53

  ZEP jesteś jednak w błędzie. ZTM monitoruje ilośc kupionych biletów i jeśli kupisz zamiast na Targówku w Centrum albo np na Mokotowie otrzymuje „krzywą” statystyke. Czy „Lidl „czy „tesco” jest bez znaczenia byle w Dzielnicy( Podatek lokalny i dochodowy+ polepszenie infastruktury ) Oczywiście że Hanka i tak będzie na x% kłaść łapę ale im więcej będzie pieniędzy tu tym więcej nam zostanie

 • 19 października 2012 o godz. 12:00

  Kicia Micia może troche przesadziła ale od rzeczy nie mówi!!marki już dawno miały wstąpić do Warszawy ale zorientowały się że były by dojone jak np. Targówek. Teraz mają więcej lini autobusowych niż Zielona Białołęka!!! Ale jaja

 • 19 października 2012 o godz. 12:25

  Dłogo elektołacie,nie łozumiem,czemu się tak burzycie.Przecież będziecie mięli Syłwestła na placu Konstytucji.Dajcie nam płacowac w spokoju,nie będziemy na swoich stanowiskach wiecznie-musimy coś zaoszczędzić na przyszłość.Wy,na naszych miejscach łobilibyście tak samo.Wybłaliście nas,więc tełaz nie małudźcie.

 • 19 października 2012 o godz. 12:36

  Ja powiem jedno : Rządy PO dla Tragówka to dramat!!! PIS nie będzie lepszy!!! on by okradał całą Warszawę żeby dać „terenowi”. Tylko lokalni Radni mogą coś zmienić !! Lokalni ale nie karierowicze!!!!!

 • 19 października 2012 o godz. 12:40

  Co zrobił Burmistrz i Rada w ciągu 4 lat? Kto mi podpowie? Hanka unicetwia GKP Targówek bo nie może przeboleć iż klub z prawej strony W-wy stał by się 3 siłą w warszawie. Burmistrz siedzi cicho bo boi się o premię!!!! Sorry zapomiałem iż zrobili ekologiczny śmietnik za 80 tyś.

 • 19 października 2012 o godz. 12:42

  Za co ten Burmistrz bierze kasę? Przecież na Targówku” nic się się nie dzieje”

 • 19 października 2012 o godz. 12:54

  Natomiast kilka bloków wcześniej, po drugiej stronie wiaduktu na ul.Rembielińskiej, mieszkańcy bloku u wylotu tunelu nie mogą się doczekać ekranów, bo hałas jest nie do zniesienia. Od tak dla kontrastu.

 • 19 października 2012 o godz. 14:30

  BURMISTRZ I RADA LENIE I SŁUGUSY HANKI

 • 19 października 2012 o godz. 15:57

  …bo ekrany powinny być tam gdzie je chcą mieszkańcy a nie tam, gdzie komuś się wydaje, że powinny…

 • 19 października 2012 o godz. 18:28

  naprawde nie wiem gdzie sa radni. jeszcze chwila i przegna pałę

 • 20 października 2012 o godz. 12:50

  Budowa trasy s8 leży w kwestii gddkia nie w gestii dzielnicy. Gddik stawia ekrany. Dzielnica, ani Pani Prezydent nie mają tu nic do powiedzenia. Pani OLA protestuje przeciwko poszerzaniu ul. Wicentego. Czy bierze Pani pod uwagę ciągły rozwój Północnej Białołęki dla których ciąg Malborska-Wicentego jest bardzo ważny. Poza tym prosze uwzględnić fakt planowanego ciągu trasy Świętokrzyskiej, która zostanie wpuszczona na rondo żaba. Jakoś trzeba będzie ten ruch rozpuścić. Modernizacja Wicentego to moim zdaniem jedna z najważniejszych inwestycji na Targówku.

 • 20 października 2012 o godz. 16:17

  Do BRAKBRAK :Ja również jestem za modernizacją Sw. Wincentego tylko plan poszerzenia jej jest nielogiczny- możliwe jest to do zrobienia zaledwie w dwóch miejscach. Ktoś strasznie się przy tym upiera. moim zdaniem tą ulicę należy jedynie odnowić( zatoki, latarnie,chodniku) i poszerzyć jedynie o pas dla tramwaju – tak wiem radni targówka z tramwaju się wycofali- ale to jest błąd.Następnie należałoby jak najszybciej wybudować most Krasińskiego – z blokowej / teraz Matki Teresy z Kalkuty biegnący na pl. Wilsona. Ten pomysł jest dobry dla wszystkich… zwłaszcza dla bródna i białołęki. W każdym Bądź razie zrobienie z Wincentego drogi takiej jak Radzymińska jest wielkim błędem i wyrazm braku wyobraźni dla projektantów i decydentów w tej sprawie.

 • 20 października 2012 o godz. 18:20

  GKP Targówek pokonał Ursus Warszawa 2-0 i jest po Legi i Poloni 3 siłą w Warszawie!!!!!Teraz Hanka ich zadusi. Nie wytrzyma że klub z prawej stronu ograł jej kochany robotniczy Ursus – Dzielnicę której tak pompuje kaskę kosztem „prawej ” strony

 • 21 października 2012 o godz. 10:30

  Ten tunel to jakiś kretyn wymyślił jak tunel obok Wisły skos na kasę im drożej tym więcej kasy na lewo ? a dodatkowe ekrany one pordzewieją za 5 lat i za 10 będą stawiać nowe zapożyczając budżety Dzielnic i nowe inwestycje nie powstaną !

 • 21 października 2012 o godz. 10:33

  Zgadzam się most i tramwaj a ulica spokojnie można dodać po jednym pasie !

 • 21 października 2012 o godz. 13:04

  Witam,
  Tramwaj uważam że jest niepotrzebny.
  Dlaczego?
  Wg. oficjalnych statystyk autobusy i tak przenoszą blisko 10x więcej osób co tramwaje.
  Uważam że jedyne co można zmienić to ich częstotliwość i zgranie rozkładu.
  Ponieważ kuriozalne jest to iż autobus 212 odjeżdża tuż przed 500 z ronda żaby – nonsens. Autobus który miał rozwozić ludzi po Targówku odjeżdża tuż przed tym jak oni do niego wsiądą.
  Wracając do meritum, problemem każdej drogi jest skrzyżowanie. Moim zdaniem szeroka droga dwupasmowa jest potrzebna, jednak że z uwagi na uwarunkowanie zdecydowanie nie praktyczna, wystarczyło by rozbudwać skrzyżowanie, wincentego z kołową, tak aby co najmniej dwa pasy prowadziły prosto i zwężały się wciąż do jednego pasa, również skrzyżowanie Wincentego z Marii Teresy, dwa pasy do przodu, przy czym jeden z pasów był by tylko buforem takim aby samochody mogły szybko opuścić skrzyżowanie.
  Niestety ten wariant przyniesie ulgę ale tylko na 5lat.
  Należy brać poprawkę iż samochodów mniej już nie będzie, będzie ich tylko więcej więc droga dwupasmowa była by rozwiązaniem znacznie bardziej przyszłościowym, jednak że będzie ją tu bardzo ciężko wcisnąć z uwagi na sąsiedztwo bloków, kamienic, zakładów usługowych etc.

  Ps. Czekam aż ten czarny skansen zniknie z okolic żaby. Moim skromnym zdaniem to jest skandal, ani to ładne, ani to zabytek, ani to urokliwe.
  Dlaczego my za to płacimy? – chętnie posłucham kontragumentów.

 • 21 października 2012 o godz. 14:41

  Do „P”: na Twoim miejscu nie kierowałabym się ” oficjalnymi statystykami”:)- trzeba myśleć elastycznie… co do tramwaju- zauważ, że w tym przypadku najczęściej uczęszczaną ulicą jest Wincentego – czyli ulica bez tramwaju. nie wiemy jak mogłaby wygladać sytuacja gdyby ten tramwaj tam był.natomiast tramwaje biegnące ul. odrowąża są trasą mniej przeciążoną , jeździ tam również mniej aytobusów i zdecydowanie rzadziej..problem tak naprawdę dotyczy właśnie ul Sw. Wincentego- zatem należałoby mądrze rozładować ruch na jej wlotach z bródna- mam tu na myśli skrzyżowanie z budowlaną i most krasińskiego i tramwaje- zarówno do krasińskiego jak i na Winecentego. Ten tramwaj na wincentego nie bierze się tak po prostu bo fajnie byłoby żeby tam był ale po części wynika to właśnie z ograniczenia logistycznego- poszerzenie tej ulicy w taki sposób jaki się aktualnie proponuje po pierwsze jest karkołomny i zgubny dla mieszkańców przy wincentego oraz całego targówka – który stanie się gettem ( szpetne ekrany ).. oczywiście pomysł dobrej koordynacji autobusów oraz poszerzenia wincentego tylko w niektórych miejscach jest wart zastanowienia.. Niestety trzeba pogodzić się z faktem, że na wincentego nie ma w pełni możliwości uczynienia z niej drogi ani ekspresowej (?!) ani takiej jak na radzymińskiej..trzeba targówek posiatkować większą ilością mniejszych ulic i szukać bardziej elastycznych rozwiązań a przedewszystkim zbudować most Krasińskiego jak najszybciej.

 • 23 października 2012 o godz. 10:40

  JA PROTESTUJĘ!!!!
  NIE MOŻNA PISAĆ, ŻE PANI PREZYDENT NIC NIE ROBI!!!! TO WIERUTNE KŁAMSTWO!!!!
  PO ZA TYM, SAMI JĄ WYBRALIŚCIE ;) HE HE HE
  WCZORAJ OTWORZYŁA NAJWĘŻSZY DOM ŚWIATA DLA IZRAELSKIEGO PISARZA. dZIEKI TAKIM AKCJOM, STAJEMY SIE METROPOLIĄ ŚWIATA! A NIE PIPIDÓWKIEM EUROPY. A TE EKRANY SĄ TRENDY I ODZIELAJĄ ZAPYZAIAŁE BRÓDNO OD eUROPY. jESTEŚCIE SKANSENEM KRYTYKUJĄC HGW I DLATEGO ZOSTALIŚCIE ODGRODZENI OD ŚWIATA. :)

 • 23 października 2012 o godz. 10:48

  moim zdaniem powinienes (-aś) podpisać się Ruchalikot.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.