Protestują przeciwko Trasie Świętokrzyskiej | | targowek.info

Protestują przeciwko Trasie Świętokrzyskiej

Główna  i jedyna realna inwestycja drogowa na Targówek oprotestowana. Grupa mieszkańców Szmulek apeluje do radnych Warszawy o zrezygnowanie z budowy Trasy Świętokrzyskiej.

Trasa Świętokrzyska to dalsza część mostu o tej samej nazwie. Śladem dzisiejszej ulicy Sokolej ma przeciąć Targową, dalej biec ulicą Kijowską i nad torami prowadzić do ul. Zabranieckiej na Targówku Fabrycznym.

Trasa Świętokrzyska ma pobiec mniej więcej tędy. / Dane mapy © użytkownicy OpenStreetMap, CC BY-SA

Jak bardzo jest potrzebna w naszej dzielnicy, widać co rano po sznurze aut skręcających z Radzymińskiej w Naczelnikowską. Cały ruch w tej części Pragi „wisi” na tym jednym, małym skrzyżowaniu. Dotarcie na Saską Kępę, Grochów czy chociaż Dworzec Wschodni oznacza kluczenie dookoła albo stanie w korkach na Ząbkowskiej i Markowskiej. Tymczasem już w latach 50-tych planowano połączenie Targówka z południową częścią Pragi właśnie Trasą Świętokrzyską.

Szansa pojawiła się kilka lat temu, ale inwestycję wycięto z planów. Teraz wrócił do niej ratusz, planując rozpoczęcie budowy na 2014 rok.

Budowa Trasy jednak nie wszystkim się podoba. Już kilka lat temu przeciwko niej protestowało Praskie Stowarzyszenie Mieszkańców „Michałów”. Teraz wracają do protestu. Do radnych Warszawy trafił drogą elektroniczną apel zamieszczony na stronie stowarzyszenia.

„W dobie kryzysu finansów miasta Warszawa w latach 2013 – 2016 chce wydać 0,5 mld złotych na budowę Trasy Świętokrzyskiej.

Prosimy Państwa o zastanowienie czy warto wydawać tak ogromne środki na inwestycję, która:
1. Wprowadzi dodatkowy ruch kołowy do centrum miasta wbrew strategii transportowej miasta,
2. Zwiększy poziom hałasu i zanieczyszczeń na Pradze i w Śródmieściu,
3. Kosztem około 150-200 mln złotych przesunie istniejącą, wyremontowaną w roku 2012, ulicę Kijowską o kilkanaście do kilkudziesięciu metrów, na odcinku pomiędzy Dworcem Wschodnim a ulicą Targową.
4. Zmniejszy konkurencyjność transportu publicznego wobec indywidualnego transportu samochodowego.
5. Będzie służyć jako arteria dojazdowa do centrum miasta głównie mieszkańcom podwarszawskich Ząbek, Marek i Zielonki, którzy za tę inwestycję nie zapłacą.
6. Zniszczy urządzony park na Szmulowiźnie i część zabudowań zabytkowego Młyna Michla.

Apelujemy do Państwa o odrzucenie realizacji projektu budowy Trasy Świętokrzyskiej, który w obecnym kształcie spowoduje więcej szkód niż pożytku dla Warszawy – czytamy w apelu.

Niektóre argumenty może i są słuszne, ale tylko z egoistycznego punktu widzenia mieszkańców małego Michałowa (okolice Bazyliki na Kawęczyńskiej) i Szmulek. Na celowe wygląda pominięcie w apelu mieszkańców Targówka, którzy w pierwszej kolejności korzystaliby z nowej trasy.

Odcinek od Dworca Wschodniego na Targówek Fabryczny to ledwie kilkaset metrów. Częściowo projektowana Trasa zahacza o park. Nie koliduje jednak z głównym budynkiem Młynu Michla / Dane mapy © użytkownicy OpenStreetMap, CC BY-SA

Na ile apel będzie skuteczny dopiero zobaczymy. Jego autor podaje, że pod wcześniejszym listem w tej sprawie podpisało się 500 osób. Niewiele, jeśli zestawić to z potencjalną liczną kierowców i pasażerów chcących korzystać z nowej trasy. Jednak już w przypadku Mostu Krasińskiego prezydent Warszawy pokazała, że liczy się z małymi, ale głośnymi grupkami. Tam też wykorzystała protest mieszkańców Żoliborza, do zrezygnowania z inwestycji.

Kolejną odsłonę konfliktu o Trasę Świętokrzyską będziemy mieć zapewne na posiedzeniu Komisji Dialogu Społecznego. To ciało, w którym teoretycznie mieszkańcy dzielą się poglądami z urzędnikami. O terminie i miejscu spotkania komisji  poinformujemy was na www.targowek.to.

PRZECZYTAJ TEŻ:

38 komentarzy na temat “Protestują przeciwko Trasie Świętokrzyskiej

 • 24 października 2012 o godz. 07:25

  Jak zwykle widzą tylko własny nos. Nasza część Warszawy jest mocno okrojona jeśli chodzi o inwestycje drogowe, co widać po porannych korkach. Targówek, Zacisze i okolice właściwie wiszą na Gdańskim i „małej Radzymińskiej” Życzę powodzenia tym którzy chcą się dostać z Targówka do centrum w godzinach porannych albo wrócić tam w popołudniowych. Zreszta – każdy z nas to wie.
  I prosze o nieodsyłanie do ZTM, bo ciężko sie wybrać autobusem z chorymi dziećmi do lekarza.

 • 24 października 2012 o godz. 08:27

  No cóż, może naprawdę przy wjeździe do miasta ustawić rogatki. Wtedy mieszkańcy Ząbek, Marek, Zielonki, Wołomina bardzo będą chcieli do Warszawy. Inna sprawa, że chyba żadna dzielnica tak jak Targówek nie jest aż za taki frajer pod administracją bufetu centralnego.

 • 24 października 2012 o godz. 09:04

  To co Hanka i jej sługusy z Radu Targówka wyprawiają z Naszą Dzielnicą to cyrk!!!!!Jak 130 tyś Dzielnica może być tak ośmieszna?!!!Co oni za bzdury piszą!!! „Nie budujmy trasy bo skorzystają mieszkańcy Marek”-ich rozumowanie A JA PYTAM PO CO POPROWADZILI METRO NA BIELANY SKORO KORZYSTAJĄ MIESZKAŃCY ŁOMIANEK I KAZUNIA?!!!CO ZA IDIOTYZM W ROZUMOWANIU!!!!!

 • 24 października 2012 o godz. 09:09

  Protesty i krytyka, to lubimy najbardziej.
  Gdzie zdrowy rozsądzek i spojrzenie na potrzeby
  nie tylko z własnego podwórka?

 • 24 października 2012 o godz. 09:14

  Jak głosowaliście tak macie!!!! Jak można było po „rzeźni Pragi ” w 2009 roku (tj likwidacji odwodnichy śródmiejskiej i innych inwestycji a przeniesieniu środków na peryferyjne Dzielnice lewej strony) zagłosować na panią Gronkiweicz!!!!Tylko Piskorski traktował Warszawę jako całość i mam nadzieję iż będzie kandydował!!!

 • 24 października 2012 o godz. 09:34

  Rencista dobrze mówi. Dlaczego „My” głosujemy za PO i PIS. Oni tylko kasę biorą!!! Popatrzcie na Ursynów. Wybrali lokalnych i jak Hanka im kaske pompuje żeby tam władzę odzyskać.!!

 • 24 października 2012 o godz. 09:53

  Ludzie,to tylko tzw.”próbny balon”.Ta trasa i tak by nie powstała.Przez gazety przetacza sie teraz dyskusja pt.”Czy Praga to też Warszawa”.I co robi Bufet?Wyciąga projekt z przed lat i tak kombinuje,żeby od razu pojawił sie „społeczny protest”.No i jak tu teraz budować cokolwiek na prawym brzegu Wisły?No,nie da się,bo sami mieszkańcy nie chcą.
  A tak naprawde,Praga Pólmoc,Praga Południe,Targówek,Bródno,Zacisze-wszyscy jedziemy na tym samym wóżku.Wszyszcy jesteśmy jednakowo olewani przez Bufeciare i jej dwór.Te niesnaski są tylko i wyłącznie im na rekę.

 • 24 października 2012 o godz. 09:59

  Seba ma rację!!! Hanka olewa „prawą ” stronę!!!! Przy wyborach Hance podzękujemy!!! Jak ona Nas traktuje . Mały Żoliborz( 45 tyś mieszkańców) zablokował budowę mostu Krasińskiego kosztem Pragi Północ i Targówka!!!!Sam Targówek ma 130 tyś mieszkańców. Ludzie PAMIĘTAJCIE O TYM PRZY WYBORACH!!!cO ROBI NASZ BURMISTRZ?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • 24 października 2012 o godz. 10:14

  Panie Burmistrz czy pan śpi?

 • 24 października 2012 o godz. 10:22

  A,i jeszcze jedno-popatrzcie sobie na dołączony plan.Ta trasa kończy się na Naczelnikowskiej,czyli…właściwie nigdzie.Przecież na pierwszy rzut oka widać,że najpierw trzeba dokończyć prawobrzeżny odcinek obwodnicy śródmiejskiej,a dopiero potem ciągnąć Trasę Świętokrzyską do tej obwodnicy.To jeszcze jeden dowód na to że ten „news” jest inspirowany przez Ratusz i ma na celu jedynie skłócenie mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy i udowodnienie,że na prawym brzegu „niedasię” nic zbudować.
  Poza tym,ludzie…dziś okazało się,że tunel na Powiślu trzeba rozbierać :-) Zapomnijcie o jakichkolwiek inwestycjach na Pradze do końca kadencji tej władzy.

 • 24 października 2012 o godz. 10:46

  „5. Będzie służyć jako arteria dojazdowa do centrum miasta głównie mieszkańcom podwarszawskich Ząbek, Marek i Zielonki, którzy za tę inwestycję nie zapłacą.”

  CO PRAWDA TO PRAWDA…

 • 24 października 2012 o godz. 11:07

  Do „Piotra”. I co z tego że będą nią dojeżdzać mieszkańcy Marek, Ząbek itp?!!! na innych trasach będzie luźniej!!!!Włącz myślenie. Metro na Bielanach służy mieszkańcom tez Łomianek ale z tego powodu nikt nie wstrzymał budowy metra na Bielany!!!Myśl.!!!

 • 24 października 2012 o godz. 11:07

  Prawda prawdą, Miasto to całość i należy do niego podejść kompleksowo. Nie robiono tego przez 20 lat (pewne próby były za czasów Śp.Prof.LK). Niestety obecne rządy to jak okupacja i to na modłę sowiecką!!!

 • 24 października 2012 o godz. 11:08

  Uważam iż „Piotr” to ukryty Radny PO albo jakiś inny rodzaj symatii POowskiej bo nikt o zdrowych zmysłach nie napisał by takiej bzdury komu zależy na dobru targówka!!!!

 • 24 października 2012 o godz. 13:11

  @PIOTR – czyli co? Jeśli inni mają mieć lepiej, to niech będzie dla wszystkich źle?

 • 24 października 2012 o godz. 14:22

  Żaden debil nie pomyśli że ta trasa odciąży Targową i centrum Pragi. Chyba lepiej jak ludzie z Ząbkek pojadą opłotkami niż przez centrum Pragi … ?!

 • 24 października 2012 o godz. 14:42

  JESTEM Z TARGÓWKA I NIE ZAMIERZAM JEŹDZIĆ TRASĄ ŚWIĘTOKRZYSKĄ Z TEJ PROSTEJ PRZYCZYNY, ŻE MIAŁABYM DEPRESJE WYJEŻDZAJĄC Z CENTUM WPROST NA SZMULKI… MIAŁABYM WRAŻENIE, ŻE MIESZKAM NA OSTATNIOM FABRYCZNYM ZADUPIU.. NAJZWYCZAJNIEJ W ŚWIECIE WSTYDZIĄŁBYM SIĘ GDYBY MOI ZNAJOMI Z CENTUM PRZYJEŻDZALI DO MNIE TAKĄ TRASĄ …NAJPIERW POMYŚLCIE O ZMIANIE WIZERUNKU TEJ OKOLICY ZANIM PUŚCICIE TAMTEDY TRASĘ- BO NASZA OPINIA WIZERUNKOWA UCIERPI NA TYM JESZCZE BARDZIEJ…OSOBIŚCIE POZOSTANĘ PRZY ŚLĄSKIM I GDAŃSKIM , A GDYBY ZBUDOWANO NOWY MOST KRASIŃSKIEGO TO RUCH OD RAZU BY SIĘ ROZŁADOWAŁ..MAM TU NA MYŚLI BRÓDNO I BIAŁOŁĘKĘ… TARGÓEK POZOSTAŁBY PRZY GDAŃSKIM I ŚLĄSKO-dĄBROWSKIM. DO ŚWIĘTOKRZYSKIEGO TEŻ JEST DOBRY DOJAZ, NO A BRÓDNO MA JESZCZE GROTA.A CO Z UL. sW. WINCENTEGO? .. CZYŻBY ZNÓW ZNALAZŁY SIĘ JAKIEŚ WYMÓWKI, ŻEBY JEJ NIE MODERNIZOWAĆ?

 • 24 października 2012 o godz. 15:30

  A co z Trasą przez Wiatraczną, nad torami i dalej Zabraniecką lub Rzeczną? Dokładnie w połowie między Radzymińską a Chełmżyńską? Dlaczego o tej arterii jest cicho?
  Moim zdaniem protest jest durny, czego oni bronią? Najwyżej szkoda skwerku na końcu Kawęczyńskiej, bo reszta to przytorza, baraki, slumsy że aż syf, trasa ucywilizowałaby tę okolicę.

 • 24 października 2012 o godz. 16:23

  Do „CAMELEON”: WŁAŚNIE POTWIERDZIŁEŚ TO CO NAPISAŁAM, JEŚLI PUSZCZĄ TRASĘ PRZEZ TAKĄ OKOLICĘ JAKA TERAZ JEST / SLUMSY, TO PRZYJEŻDZAJĄCY LUDZIE NA TARGÓWEK BĘDĄ STĄD SZYBCIEJ UCIEKAĆ NIŻ PRZYJECHALI.. NAJPIERW TRZEBA ZADBAĆ O WIZERUNEK TEJ OKOLICY, ŻEBY NIE BYŁO SYFU A DOPIERO PÓŹNIEJ PUSZCZAĆ TAKĄ TRASĘ. jEŚLI KTOŚ BĘDZIE PLANOWAŁ ZAKUP MIESZKANIA NA BIAŁOŁĘCE, ZACISZU CZY TARGÓKU TO JADĄC TAKĄ TRASĄ NP. SZMULKAMI.. W POŁOWIE SIĘ ROZMYŚLI!… KTO CHCE MIESZKAĆ W TAKIM SYFIE I CODZIENNIE TAKĄ TRASĄ JEŹDZIĆ DO PRACY.. JA NIE MÓWIĘ , ŻE ŹLE, ŻE TA TRASA…ALE NIE CZAS JESZCZE NA NIĄ.. W KWESTII WIZERUNKOWEJ I EKONOMICZNEJ TARGÓWEK MOŻE NA TYM STRACIĆ.

 • 24 października 2012 o godz. 16:39

  Targówek UPADŁ!

 • 24 października 2012 o godz. 20:06

  Czas ucywilizować ruch kołowy na Pradze. Aby nie niszczyć parku i zieleni można wykorzystać tarczę i ten odcinek poprowadzić tunelem. Tarczą budowano tunel pod Wisłą i osiedlami dla ścieków odprowadzonych z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ‚Czajka’ na Białołęce. Trasa Świętokrzyska jest potrzebna. Potrzebna jest al. Tysiąc lecia a także obwodnica od ronda ‚Żaby’ poprzez Targówek przemysłowy na Grochów. Do tej obwodnicy dochodziłaby Trasa Świętokrzyska i chyba Aleja Tysiąc lecia. To by odblokowało zatkane rondo przy Dw. Wileńskim i zmniejszyłoby znacznie ruch kołowy na Targowej i Grochowskiej od Wileńszczaka. Budowa nowej ulicy od ronda Starzyńskiego do Ratuszowej po wierzchu a od Ratuszowej w tunelu do ul. Wrzesińskiej (z wyjazdami do al. Solidarności, ul. Kłopotowskiego, Okrzei) w kierunku Zamoyskiego, czyli Nowo Jagiellońskiej ( Jagiellońska jednokierunkowa w jednym kierunku z przejazdem podziemnym pod al. Solidarności a Nowo Jagiellońska jednokierunkowa w drugim kierunku) już całkowicie by udrożniło ruch motoryzacyjny na Pradze. Można to zrealizować wykorzystując np. starą tarczę, która budowała pierwszą nitkę Warszawskiego Metra, jeżeli jeszcze istnieje. Targowa w godz. szczytu rano 6.30-8.00 i 15.30-17.00 była zatkana, oczywiście działo się to, gdy Targowa była normalnie przejezdna a nie teraz. Czas coś zacząć zmieniać na Pradze Północ, bo ta dzielnica przypomina skansen lub rezerwat a zaniedbane stare budynki mieszkalne są jak slumsy. Zaniedbania są wieloletnie. Rozsądnie myślący mieszkańcy Pragi chyba zaakceptują to, co napisałem gorzej chyba będzie z niektórymi politykami i władzami miasta i dzielnicy. Potrzeby tej starej części Warszawy ( oryginalna zabudowa XIX wieku) są ogromne. Leniwe władze Dzielnicy Praga Północ jak zwykle oporne, jak co roku (rok bez nadzwyczajnych osiągnięć prócz budowy Metra) szykują się do zimowego snu, w jaki zapadają niedźwiedzie w gawrach, a władze miasta stołecznego Warszawa jak zwykle przymykają oko, udają, że nie widzą potrzeb na Pradze Centrum ( prawdziwe Stare Miasto), ich wzrok skierowany jest na Lewobrzeżną Warszawę, która kwitnie i rozwija się w dość szybkim tempem. Widać są dwie szybkości rozwoju przewidziane dla Warszawy Prawobrzeżnej Starej Pragi, zniszczonej upływem czasu i zaniedbaniami, – spowolnienie- a dla Lewobrzeżnej, odbudowanej ze zgliszcz, szybki sprint do poziomu światowego i cywilizacji. Przede wszystkim nie wykorzystują w należyty sposób funduszy Europejskich, na rozwój komunikacji i budownictwa oraz ratowanie zabytków, gdyż jak zwykle zatrudnieni nie znają obowiązujących z tym przepisów, z obawy przed kompromitacją najprościej jest z nich nie korzystać. Stara Praga to zabytkowe zabudowania pozostawione samemu sobie popadające w ruinę. Władze tłumaczą się, że nie mają środków na roszczenia na Pradze, ale czy po Lewobrzeżnej stronie roszczeń nie ma, są.

 • 24 października 2012 o godz. 20:46

  Chyba mieszkańcy Pragi jednak tego nie akceptują. Wolą swój skansen. Przynajmniej ci z tego stowarzyszenia.

 • 24 października 2012 o godz. 21:28

  ANKA wyłącz capsa!!! :P

 • 25 października 2012 o godz. 00:05

  Anka ma racje w kwestii depresji w zwiazku z przejazdem przez Syf Fabryczny
  Ktoś wie, co z Wincentym? Mówiło się o modernizacji w 2013, czy to aktualne, czy może znowu inwestycja odłożona?

 • 25 października 2012 o godz. 08:03

  Najpierw podnieś odchód swego psa, a potem pisz o syfie fabrycznym.

 • 25 października 2012 o godz. 09:31

  Jakim trzeba być ograniczonym egoistą by sprzedawać ludzią taką demagogię popartą tylko własne interesy.

  Żeby nie być gołosłownym podam swój przypadek, o którym w ogóle nie pomyśleliście w swoim apelu:
  1: Mieszkam na Zaciszu i pracuję na Pradze, codziennie MUSZĘ (a nie chce stać na Radzymińskiej lub Ząbkowskiej)
  2: Pisząc, że trasa jest dla Ząbek pomineliście 120tys. Targówek czyli mnie
  3: Nie przesiądę się do kominikacji miejskiej z powodów służbowych i nie jest to dla mnie żadna altenatywa
  4: Płace podatki w Warszawie na takie właśnie inwestycje
  5: Inwestycje, które były zaplanowane od 30lat lub więcej – nie wiedzieliście o tym??
  6: Trasa będzie miała ekrany więc hałasu Wam to nie zwiększy natomiast napewno zmniejszy smód na Ząbkowskiej, ruch na niej a tym samym zachowa jej zabytkowy charakter

 • 25 października 2012 o godz. 15:35

  Anka, poczytaj sobie o netykiecie… a na Szmulkach to ty chyba nigdy nie byłaś i czytałaś to, co ludzie piszą na necie, bo ostatnio tam byłam i wcale syfu nie widziałam, tylko stare kamienice, niektóre po prostu zaniedbane i nic poza tym. To samo jest na Śródmieściu i Woli, a jakoś nikt nie spamuje capsem, że wstydzi się tam jeździć.

 • 25 października 2012 o godz. 19:27

  Do ANKA: Mam nadzieję, że tak nie myślisz jak piszesz, inaczej jest mi Ciebie szkoda. Jeśli chcesz aby zaniedbane/niezagospodarowane tereny na Szmulowiźnie jakoś zostały uporządkowane to powinnaś się cieszyć, że wybudują trasę, która może być powodem do rewitalizacji tego obszaru.
  PS. Co to za znajomi z „centrum”, którzy nie znają Warszawy, nie wiedzą jak wyglądają niektóre rejony miasta, a ty masz się wstydzić terenów przy torach kolejowych. Spójrz na „19 dzielnicę” przy Kolejowej, tamci to dopiero muszą się wstydzić okolicy.

 • 25 października 2012 o godz. 19:31

  Prawie i bym zapomniał. Część trasy która przechodzi przez park powinni przesunąć trochę na prawo i nikt by pewnie nie protestował. Niestety władzy pewnie zależy na tych protestach i mają głęboko to w d…. Wystarczyłoby trochę dobrej woli :(

 • 25 października 2012 o godz. 22:00

  „Należy liczyć się z koniecznością naprawy lub wyburzenia i ponownego zbudowania tych segmentów, tzw. wanny tunelu Wisłostrady, które w wyniku wcześniejszych prac nie będą już zapewniały wymaganej szczelności”.

  ***

  Zmiana koncepcji dodatkowe 8 mln, remont tunelu na Powiślu kolejne miliony…
  Jeżeli tak dalej pójdzie to znowu pieniądze z Pragi władze Warszawy przeznaczą na lewobrzeżną część naszego miasta…

  Ten protest jest zapewne podyktowany temu, aby Na Pradze znów odciągnąć ważną inwestycję drogową…

 • 26 października 2012 o godz. 20:33

  A co z Trasą przez Wiatraczną, nad torami i dalej Zabraniecką lub Rzeczną? Dokładnie w połowie między Radzymińską a Chełmżyńską? Dlaczego o tej arterii jest cicho?
  Moim zdaniem protest jest durny, czego oni bronią? Najwyżej szkoda skwerku na końcu Kawęczyńskiej, bo reszta to przytorza, baraki, slumsy że aż syf, trasa ucywilizowałaby tę okolicę.

 • 30 października 2012 o godz. 09:33

  Cała ta Obwodnica Śródmiejska to jakiś chory pomysł, mieszkam na Targówku z jednej strony mam ul. Radzimińską a za nią spalarnie, to jeszcze z drugiej strony bloku walną mi ulicę, dodam że i tak już mamy z tej strony tory kolejowe. Obwodnica ma biec przez środek ogródków działkowych, które wg planów: „mają ulec degradacji a pozostały teren ma być przeznaczony jako teren usługowy”, muszę pogratulować. Nie dość że nas zasmrodzą to i hałas stanie się już nie do zniesienia.

 • 30 listopada 2012 o godz. 13:40

  spaliny od przejazdu kolejowego na radzymińskiej, gdzie stoi sznur samochodów też pewnie nie dochodzi do twoich nozdrzy ? wyprowadź się

 • 2 grudnia 2012 o godz. 20:50

  Dziękuje za wyszukany komentarz, okraszony poprawną polszczyzną. Jeśli chodzi o spaliny to zapewne zbudowanie kolejnej ulicy w pobliżu osiedla mieszkaniowego zmniejszy ich ilość w nozdrzach każdego mieszkańca, gratuluję logicznego myślenia EEE. Co do zaś korków na Radzimińskiej polecam komunikację miejską. Bez odbioru :)

 • 2 grudnia 2012 o godz. 22:28

  @LUCYFERIA: NIE MA komunikacji miejskiej z Targówka na Pragę Południe, wiec musimy stać w korkach. A spaliny z aut JADĄCYCH przyszłą Trasą Świętokryzską są dużo mniejsze niż z aut STOJĄCYCH w kilkudziesięciominutowym korku.

 • 5 lutego 2013 o godz. 15:14

  Jestem za przebiegiem ulicy jak wyżej na mapie.
  z Broodno.

 • 9 października 2013 o godz. 21:06

  proszę, wybudujcie mi trasę pod oknami i wytnijcie wszystkie drzewa z jedynego parku, żeby mieszkańcy innych dzielnic mieli dobrze! proszę!!!

 • 28 października 2020 o godz. 21:43

  viagra discount buy viagra cheap viagra

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.