Likwidują pętlę Zacisze! 512 w Nowy Rok zmienia trasę

59
Share

Autobus 512 zatrzymywał się tu od ponad 20 lat. Od Nowego Roku to się zmieni. Właściciel działki wyrzuca ZTM z pętli Zacisze.

petla_512

Pętla Zacisze /fot. targowek.info

 

ZTM podaje w oficjalnym komunikacie, że próbował negocjować, ale właściciel działki nie chciał kontynuować dzierżawy. Teren, na którym znajduje się pętla Zacisze, należy do prywatnej osoby i był jedynie wynajmowany Zarządowi Transportu Miejskiego. Umowa wygasa z końcem roku i wtedy autobusy przestaną zawracać na „łezce” przy Blokowej.

To oznacza zmiany na kursowaniu linii 512 i to zmiany, z których nie będą zadowoleni mieszkańcy Zacisza.  Autobusy w kierunku osiedla będą jeździły tak jak dziś Młodzieńczą, ale nie skręcą w Codzienną, tylko pojadą dalej, aż do św. Wincentego. Zakręcą w tę ulicę, żeby dojechać do Gilarskiej. Tu znów skręcą w lewo i Gilarską dojadą do Rolanda i dalej do Codziennej. Kto będzie chciał nadkładać tyle drogi?  Tego nie wiemy, pytajcie w ZTM-ie.

Na wysokości dzisiejszej pętli Zacisze nie będzie zawrotki, tylko autobus pojedzie bez postoju po starej trasie: Codzienną do Młodzieńczej i dalej Radzymińską do centrum. Czyli dojazd do Śródmieścia nie zmieni się, za to znacznie wydłuża się trasa w drodze powrotnej.

ZTM informuje, że przystanek końcowy ZACISZE 01 zostanie uruchomiony przy ul. Codziennej, w pobliżu skrzyżowania z ul. Blokową – o ile oczywiście uda się go wybudować w kilka dni jakie zostały do Sylwestra. Oprócz niego uruchomione zostaną także dwa inne przystanki: ROLANDA 03 (na ul. Rolanda, przy Enelmedzie) i KANAŁ BRÓDNOWSKI 01 (na ul. Rolanda, w rejonie Kanału Bródnowskiego). Zawieszone zostanie funkcjonowanie przystanku CZERWIŃSKA 02.

Nowa trasa już od wtorku będzie wyglądała tak:

Dane mapy © użytkownicy OpenStreetMap, CC BY-SA / Targowek.info

Dane mapy © użytkownicy OpenStreetMap, CC BY-SA / Targowek.info

Symbolem „512” zaznaczyliśmy nowe przystanki. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego autobus nadkłada aż tyle drogi, a nie na przykład skręca z Kondratowicza już w Blokową, to tajemnica tkwi w długości pojazdów i promieniu skrętu. Po prostu przegubowce nie zmieszczą się na uliczkach Zacisza. To i tak dobrze, że nikt nie wpadł na pomysł, żeby 512 obsługiwały krótkie minibusy.

Oczywiście w tle całego zmieszania z autobusami powstaje pytanie, dlaczego właściciel działki nie chciał przedłużyć umowy z ZTM-em? Tego nie wiemy, możemy się tylko domyślać. Miejscowy plan zagospodarowania Zacisze-Elsnerów w miejscu pętli zakłada postawienie budynku o przeznaczeniu „usługi z towarzyszącą funkcją mieszkaniową”. Maksymalna wysokość budynku to 12 metrów. Przypomnijmy, że stacja metra Zacisze znajdzie się niemal po sąsiedzku. Niewidzialna ręka rynku działa.

1 stycznia to zdjęcie przestanie być aktualne / fot. targowek.info

1 stycznia to zdjęcie przestanie być aktualne / fot. targowek.info

59
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx