Centrum handlowe w miejscu kościoła na Bródnie? | | targowek.info

Centrum handlowe w miejscu kościoła na Bródnie?

Duże centrum handlowo-kulturalne zamiast kościoła św. Włodzimierza przy Kondratowicza , a zamiast bloków przy Poborzańskiej park. Co wy na to?

 

plany_centrum_brodno_okladkaSpokojnie, to tylko plany, które już raczej nie będą zrealizowane. Ale możemy sobie wyobrazić, jak wyglądałoby Bródno, gdyby spełniła się wizja urbanistów z lat 60-tych.

Niezwykły plan zagospodarowania centralnej części Bródna znajdujemy w książce „Praga Północ 1964-1968”.  Zdjęcie makiety przedstawia kwartał między ulicami Kondratowicza, Rembielińską, Wyszogrodzką a Parkiem Bródnowskim. Niedawno pisaliśmy, że wzdłuż Rembielińskiej zlikwidowano parkingi i zapowiada się budowa bloków. W publikacji znajdujemy zdjęcie makiety, która zakłada budowę na tych działkach i w narożniku Kondratowicza z Rembielińską „centrum handlowo-usługowego i kulturalnego”. Miało ono wyglądać tak:

Ulica po prawej to Rembielińska.
Ulica po prawej to Rembielińska. W miejscu budynku po środku na dole dziś stoi kościół
plany_centrum_brodno3
Tak miał wyglądać plan Bródna
plany_centrum_brodno4
Powiększenie tego obszaru

Z planów nic nie wyszło, na dobre pożegnano się z nimi w 1989 roku, gdy działka w narożniku Kondratowicza z Rembielińską oficjalnie została przeznaczona pod budowę kościoła św. Włodzimierza. Dużo później powstały jeszcze bloki przy Poborzańskiej i Galeria Rembielińska, w których miejscu według dawnych założeń miał się ciągnąć Park Bródnowski.

Autorzy publikacji snuli też plany na przyszłość, według których w latach 70. na Bródnie miała powstać średnia szkoła muzyczna, teatr, kino i trzy kluby MPiK (z Klubów Międzynarodowej Prasy i Książki powstały współczesne EMPIK-i). Jak  skończyło się centralne planowanie z dużym rozmachem wszyscy wiemy.

plany_centrum_brodno2

Książkę „Praga Północ 1964-1968”  podesłał nam zaprzyjaźniony Antykwariat Kwadryga. Dziękujemy.

PRZECZYTAJ TEŻ:

12 komentarzy na temat “Centrum handlowe w miejscu kościoła na Bródnie?

 • 23 stycznia 2013 o godz. 08:34

  Przekażmy 1% na GKP Targówek. Ten 1% przybliży naszą drużynę do gry w II lidze. ***

 • 23 stycznia 2013 o godz. 09:56

  a ja na to, WON STĄD GLOBALIŚCIE I WIELCY INWESTORZY Z IZRAELA

 • 23 stycznia 2013 o godz. 11:20

  Lol, hajs na jakąś 3ligową szmire? Proszę cię, wolę oddać na ratowanie aligatorów w Amazonce. Pomijam, że piłka nożna to jeden z najbardziej płytkich sportów jakie istnieją. Jarać się spoconymi kolesiami biegającymi za kawałkiem napompowanej skóry? Nie, dziękuję.

 • 23 stycznia 2013 o godz. 14:04

  Proboszcz-jesteś najbardziej płytką osobą jaką znam.

 • 23 stycznia 2013 o godz. 14:16

  GKP to Dzielnicy wizytówka więc nie pożałuję kasy da Targówka

 • 23 stycznia 2013 o godz. 14:28

  Proboszcz to troll. Nigdy w kościele nie był, a jedyna co wyznaje to religia 24/7 przed kompem.

 • 23 stycznia 2013 o godz. 15:12

  Ja przekaże na GKP Targówek. Na złość Hance Gronkiewicz

 • 23 stycznia 2013 o godz. 15:43

  do WWW. Masz racje. Hanka go Katuje jak może. Ja też przekaże na złość Hance za: likwidacje Obwodnicy Praskiej, za most Krasińskiego i inne „inwestyce”/ Czy Burmistrz też przekaże? Radni?

 • 24 stycznia 2013 o godz. 08:50

  Piłka nie Piłka płytka nie płytka ale Nasza z Targówka ! A ja Pamiętam gdzie się Urodziłem i chce żeby Dzielnica się rozwijała i nie była kojarzona tylko z szemranymi interesami i robotnikami !

 • 25 stycznia 2013 o godz. 21:33

  a ja sie urodziłem na Mokotowie. Ale tu na Targówku, a właściwie na Bródnie się wychowałem. Dzielnica powinna nazywać sie Bródno. Nazwali ją tylko dlatego Targówek, bo przywiezieni w teczce burmistrzowie się wstydzili nazwy Bródno przed rodzinami.
  SKANDAL.
  Zmieńcie nazwę dzielnicy na Brodno i klubu piłki kopanej na GKP Bródno, a oddam wam i 2%.

  PS
  Donek vel Kim Kon Donek muszą ODEJŚĆ!!!

 • 26 maja 2013 o godz. 20:46

  Nie sądzicie, że w artykule jest błąd? Z tych planów wcale nie wynika, że Park Bródnowski miał się ciągnąć wzdłuż Poborzańskiej, ba, budynki miały zajmować część obecnego terenu parku (na planie są poza przedłużeniem Łabiszyńskiej w stronę Wyszogrodzkiej). Owszem, według danych planów park miał się rozciągać do Rembielińskiej, ale wzdłuż Wyszogrodzkiej, w miejscu, gdzie na początku lat 80′ zbudowano blok o adresach Wyszogrodzka 1-7. Czyż nie widać tego na pierwszy rzut oka?

 • 28 stycznia 2017 o godz. 10:03

  Trole Wy moje internetowe, siejecie popelinę pod ciekawym artykułem, a żaden z Was popeliniarzy nie zwrócił uwagi jak ciekawie wyglądał plan/projekt Bródna na mapce z lat 60-tych. Jeden troll sieje ferment a reszta łyka jak młode pelikany i pod ciekawym tematem robi się gnój!! Ogarnijcie się dzieci bo ręce opadają jak to czytam!
  Wracając do artykułu, jak widać już w latach 60-tych planowaną dużą trasę(toruńską) na północnym pograniczu naszego osiedla. Co z tych planów wyszło, starsi znają historię. Trasa toruńska oddawana segmentowo dojechała do głębockiej! pod koniec lat 80-tych! Sam pamiętam jak na początku lat 90-tych autobus 132 jeździł głębocką dołem po trasie, a nitkę do marek dopiero budowano! Po samej toruńskiej jeździło wtedy tak mało samochodów, że śmigaliśmy sobie po niej rowerami wszerz i wzdłuż! ehh…
  Równie ciekawym elementem tejże mapy jest też duże rondo w miejscu skrzyżowania kondratowicza z rembielińską, jak również wielki węzeł toruńskiej z annopolem… Ile z planów zostało? Widać że projekt jest projekt, a life is life. Tak samo jak stara nitka wincentego prowadząca na białołękę… Fajnie to wszystko wyglądało na papierze…

Komentarze wyłączone