Tym razem ani słowa o skwerze Ciechowskiego, ale za to m.in. o niedawno otwartej szkole nr 84, parku na ul. Fantazyjnej oraz rozpoczęciu budowy domu kultury na ul. Blokowej. Zapraszamy na małą podróż w przeszłość – do Zacisza z roku 1965.
Magazyn „Stolica” poświęcił Zaciszu duży artykuł w numerze 21 wydanym 23 maja 1965 roku. Tekst Jerzego A. Saleckiego, choć przesycony komunistyczną propagandą, jest też świetnym obrazkiem z życia osiedla sprzed niemal pół wieku. Grupa zaangażowanych mieszkańców debatuje nad budową domu kultury na ul. Blokowej (dzisiejszego DK „Zacisze”) oraz cieszy się z niedawno otwartej „szkoły-pomnika Tysiąclecia” (dziś SP nr 84). Przeżywają też inne sukcesy Zacisza, m.in. położenie nawierzchni na 11 ulicach i zorganizowanie parku w miejscu wysypiska śmieci. Artykuł ilustrują kolorowe zdjęcia szkoły i jej okolic.
(kliknij skan artykułu, żeby go powiększyć)
Dwa lata później dom kultury był już zbudowany, a „Stolica” relacjonowała jego uroczyste otwarcie. Przeczytacie o tym tutaj.
Archiwalny artykuł odnalazł i podpowiedział nam nasz czytelnik Piotr – dziękujemy!
stan ulic nie wiele się zmienił ;)
– Jóżef Szewczyk, właściciel małego zakładu – trochę mu się ten zakład rozrósł od tamtej pory…
Ale fajnie, ze człowiekowi całe życie chce się coś robić dla swojej okolicy.
do KOLONISTA – chciało mu się robić. Józef to Ojciec Adama i Tadeusza – tych co założyli ASO VW.
Pozdrawiam !
PS:
Dom Szewczyków istniał Rozwadowska/Pospolita, taki różowy, niestety pozostało już po nim tylko wspomnienie …
Co to za ulica na zdj. na dole? W tle widać kościół?
Dziś w onet.pl (20.II.2013): Kontrolerzy z gmin ruszają mierzyć domy i grunty – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Gazeta dodaje, że o kontrolach urzędy gmin informują właścicieli nieruchomości na stronach internetowych i tablicach ogłoszeń, a także listownie. W niektórych miejscowościach akcje będą przeprowadzały trójki – po dwóch urzędników i jednym strażniku miejskim, w innych – zespoły złożone wyłącznie z pracowników wydziałów finansowych. Mają sprawdzać, czy deklarowana powierzchnia gruntów i budynków, która jest podstawą wyliczenia podatku od nieruchomości, zgadza się ze stanem faktycznym. Pod uwagę brane jest również między innymi prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem nieruchomości – czytamy w „Dzienniku Gazecie… Czytaj więcej »
„akcje będą przeprowadzały trójki”- a dlaczego nie czwórki? gdzie duszpasterz?