Progi zwalniające i rondo na Trockiej, szybka budowa Nowotrockiej? | | targowek.info

Progi zwalniające i rondo na Trockiej, szybka budowa Nowotrockiej?

Pomysł na zwiększenie bezpieczeństwa na jednej z najruchliwszych ulic Targówka jest równie dobry, co… nierealny. Przynajmniej w najbliższych latach.

Położenie stacji Metro Trocka / fot. Targowek.to
Skrzyżowanie Trockiej z Pratulińską. Na pierwszym planie zaznaczone miejsce przyszłej stacji metra / fot. targowek.info

Kto choć raz był na skrzyżowaniu ulicy Trockiej z Pratulińską i, niewiele dalej, z Korzona, ten wie że ich bezpiecznie pokonanie – tak pieszo, jak i samochodem – jest nie lada wyzwaniem. Po wąskich jednopasmowych ulicach non-stop kręcą się autobusy komunikacji miejskiej (łącznie aż dziewięć linii dziennych), mnóstwo samochodów (Trocka to najkrótszy łącznik między ul. Radzymińską i św. Wincentego), a i pieszych nie brakuje bo oprócz dużej pętli autobusowej w pobliżu są też m.in. dwa przedszkola, gimnazjum i bazar. A świateł drogowych, pasów do skrętu w lewo, czy choćby wysepek dla pieszych całkowicie brak.

Nic dziwnego, że w rejonie tych dwóch skrzyżowań cały czas dochodzi do groźnych sytuacji i stłuczek, a czasem (jak np. w sierpniu zeszłego roku) do poważnych wypadków.

Sytuacja na Trockiej poważnie zaniepokoiła Sebastiana Wierzbickiego, radnego m. st. Warszawy, który kilka dni temu wystosował w tej sprawie interpelację do prezydent miasta. Co więcej, zamiast po prostu narzekać, radny Wierzbicki postuluje konkretne rozwiązania do poprawy bezpieczeństwa w tym rejonie! Oto najciekawsze (ale dalece nie wszystkie) z jego propozycji:

* spowolnienie ruchu samochodowego, przez budowę na Trockiej progów zwalniających (takich jak na ul. Stawki – umożliwiających wygodny przejazd autobusom) oraz separację pasów ruchu (uniemożliwiając wyprzedzanie samochodów),
* ułatwienie skrętów autobusów (90 proc. autobusów jeżdżących Trocką skręca w prawo lub lewo) przez budowę dwóch małych rond u zbiegu Trockiej z Pratulińską i Korzona,
* przyspieszenie budowy ul. Nowotrockiej, tak żeby zakończyła się przed rozpoczęciem na Targówku budowy metra (ok. 2015 r.), i nie tylko odciążyła ruch na Trockiej, ale także stanowiła dogodny objazd budowy podziemnej kolejki.

Piękny plan, prawda? Tyle, że w dającej się przewidzieć przyszłości praktycznie niewykonalny. Już za kilka lat Pratulińska i Trocka zostaną kompletnie rozkopane podczas budowy metra (tak będą wyglądać stacje na Targówku) i do tego czasu nie ma szans na jakąkolwiek przebudowę tych ulic. Zaś z braku pieniędzy przygotowania do budowy Nowotrockiej toczą się żółwim tempem (w tegorocznym budżecie przewidziano na to niecałe 300 tys. zł) i nie tylko oddanie do użytku, ale nawet rozpoczęcie budowy tej ulicy przed metrem należy obecnie do gatunku science-fiction.

Jedyna minimalna poprawa bezpieczeństwa, jaka być może nastąpi w tym rejonie, to budowa kilku wysepek dla pieszych na środku ulicy Trockiej – tak, żeby po przejściu połowy ulicy pieszy mógł się bezpiecznie zatrzymać i poczekać na wolną druga połowę trasy. Ale nawet na to w tym roku nie ma pieniędzy – najwcześniej wysepki pojawią się w 2014 r.

PRZECZYTAJ TEŻ:

23 komentarzy na temat “Progi zwalniające i rondo na Trockiej, szybka budowa Nowotrockiej?

 • 26 lutego 2013 o godz. 08:41

  Pozdrawiam wszystkich kierowców, którzy śmigają co dzień Trocką, nie zatrzymując się przed pasami. Czasem kilka minut czekam z synem przed przejściem przy Pratulińskiej. Dziecko spieszy się do szkoły, ma na kurtce kamizelkę odblaskową, by być lepiej widocznym i nic, trzeba czekać, aż ktoś inny wbije się na pasy, bo ja nie będę z młodym skakać pod koła wariatów.

 • 26 lutego 2013 o godz. 09:20

  A ja pozdrawiam Ciebie, gdy idziesz z synem z bazarku i nawet nie spojrzysz w lewo ani prawo tylko wylatujesz zza autobusu. Pozdrawiam też ludzi starszych, którzy idą jak święte krowy przez te pasy z zakupami z bazaru. Mimo, że jeżdżę tam przepisowo to nie raz serca mi do gardła podskoczylo bo jakiś imbecyl przechodzi nie patrząc na boki.

 • 26 lutego 2013 o godz. 10:23

  Czy targowek.info to tuba propagandowa Zawistowskiego? Jeśli wiecie, że się nie da a projekty są sensowne, szukajcie winnych w urzędzie dzielnicy. Pomysły są dobre. Trocka jest niezapieczona już dzisiaj. Jeśli Trocka ma być rozkopana to ma rację radny – najpierw powinna być Nowotrocka. Jeśli ma być rondo przy metrze – OK, ale trzeba to dzisiaj uwzględnić w planach, aby wybudować razem z metrem.

 • 26 lutego 2013 o godz. 10:26

  Pozdro dla pajaców wymijających ludzi znajdujących się już na pasach, proponuję by kazdy nosił w kieszeni kamulca, którym zadzwoni o dach rajdowców-bezmózgowców. Janie, wracaj na kurs albo niech ci zwrócą kasę z łapówki,bo należy zachować ostrożność gdy na przystanku stoi autobus.

 • 26 lutego 2013 o godz. 11:14

  Zdjęcie do tego artykułu pokażę kiedyś mojemu dziecku i powiem: zobacz synku, tu kiedyś było metro, a tam dalej rondo, a tam …

 • 26 lutego 2013 o godz. 11:14

  Drogi Janie, chyba nie czytałeś, że nie wylatuję znikąd z synem? Tylko stoję i czekam. Na Trockiej, na przejściu przy Pratulińskiej (obok kwiaciarni, nie obok piekarni), nie da się wylecieć zza autobusu, także nie ma co się bulwersować i wyżywać na przypadkowych internautach. Nie przeczę, że jest wielu głupich pieszych. Ale ja sobie nie zasłużyłam na takie odzywki. W internecie każdemu wszystko wolno, może chcesz się umówić o 7:15 rano, jak idę z synem do szkoły i sprawdzić, czy przechodzimy przepisowo? :) Wracamy około 13:00, jeśli bardziej Ci to odpowiada. Tym razem pozdrawiam tych, na których działa odblaskowa kamizelka dziecka lub cierpliwe czekanie pieszych.

 • 26 lutego 2013 o godz. 11:47

  Pozdrowienia dla Bożeny. Sam tamtędy jeżdżę i niejeden raz mnie tam wyprzedano na wariata

 • 26 lutego 2013 o godz. 11:47

  Oczywiście wyprzedzano :-)

 • 26 lutego 2013 o godz. 12:06

  Na skrzyżowaniu Trockiej i Pratulińskiej powinny być światła.

 • 26 lutego 2013 o godz. 12:18

  Tak, światła. na pewno – żeby się rozpędzać bo zielone i przyspieszać – bo zdążę na pomarańczowym. Wniosek radnego jest dobry. Powinno być rondo. Wówczas jak nikt nie idzie można płynnie przejechać, ale trzeba zwolnić.

 • 26 lutego 2013 o godz. 13:27

  Bożeno, nie bulwersuje się, tylko nie można zwalać wszystkiego na kierowców. Rozwiązanie logistyczne jest niepoprawne i ktoś kto pisze, że powinny być światła najprawdopodobniej żyje w innym świecie. Światła? Korek byłby od Radzymińskiej do Wincentego … Rondo to dobre rozwiązanie .. trzeba myśleć, że kiedyś TAM BĘDZIE METRO i rondo wtedy będzie dobrym rozwiązaniem. Po co robić coś na szybko po łebkach a za 3 lata znowu zamykać skrzyżowanie i remontować.

 • 26 lutego 2013 o godz. 13:41

  A czy nie wystarczyłyby progi zwalniające?

 • 26 lutego 2013 o godz. 14:01

  pewnie tak :)

 • 26 lutego 2013 o godz. 16:34

  Jak będzie metro, to wszystkie linie z Marek będą kończyły trasę na Targówku, czyli będzie o wiele większy ruch pieszy. Jak nie będzie świateł, to co chwilę będzie ktoś przechodził. Nie ma planowanego wyjścia po stronie kwiaciarni.

 • 26 lutego 2013 o godz. 19:21

  Światła to zło. Rondo to dobro. Bezpieczniej. Metro Trocka nigdy nie powinno być oddane bez budowy Nowotrockiej. Inaczej Trocka przyjmie ruch od strony Marek a Borzymowska z Bródna. Efektem będzie duża liczba wypadków.

 • 26 lutego 2013 o godz. 22:03

  Szanowny Panie Radny Wierzbicki moja propozycja to wprowadzić ograniczenie ruchu dla pojazdów ciężarowych. Spora część tych samochodów omija Szwedzką i jedzie Trocką, na wiosnę będziemy jeździć dziurawą ulicą.

 • 27 lutego 2013 o godz. 07:45

  Co za bałwan podszywa się pod wujot? Ciężko wymyśleć własnego nicka????
  7 – nie kradnij. Dotyczy również nicka!!!!

 • 27 lutego 2013 o godz. 08:00

  Pratulińska powinna być niczym Nowy Świat, ale tylko dla pieszych i autobusów. Taxi nie, bo i tak nikogo na nie nie stać na targówku.

 • 7 marca 2013 o godz. 09:20

  Bozena skoro czekasz kilka minut to max 1min. w strone radzyminskiej masz swiatła , ktore dzialaja na przycisk. spacer nawet jak idzieszna bazarek nie zajmie wiecej jak 3min. wiec kilka minut i nie stoisz, kondycja lepsz same + ;)

 • 15 marca 2013 o godz. 19:17

  aa ja jak śmigałem do gimnazjum na Trockiej to nie miałem takich problemów, bez przesady Trocka to nie Marszałkowska by samochody nieustannie jechały w sznurku. I nie mówię o jakimś bieganiu wyczynowym, a o normalnym przechodzeniu przez przejście… ba, czasami wystarczy spojrzeć się w kierunku kierowcy, czasami skutkuje, i kierowca hamuje ustępując :). Kilka gestów i podstawowych zasad i przechodzenie przez przejścia jest szybkie i bezpieczne

 • 28 marca 2013 o godz. 19:45

  Najlepiej zrobić progi, światła, rondo, postawic fotoradar, odseparowac pasy ruchu i postawić bramki. To skrzyżowanie jest bardzo specyficzne. Moim zdaniem nie ma jeszcze tak dużego ruchy, aby wprowadzac zmiany. Teraz kazdy jest ostrożny i poza drobnymi incydentami, nie dzieje sie nic złego. Zobaczycie co będzie jak zrobią światła i kierowcy jadacy „na pewniaka”, na zielonym, zaczną zdejmowac z pasów zakupowiczów i emerytów z bazarku, którzy jak to większośc pieszych będe mieć w nosie kolor światła.

 • 10 kwietnia 2013 o godz. 02:21

  Do wszystkich super kierowców z Trockiej: pieszy zbliżający się do pasów ma bezwzględne pierwszeństwo! Sugeruję wyobrazić sobie, że pieszy jest pociągiem towarowym. Wtedy łatwiej wcisnąć hamulec. Tak, więc stop i trzeba cierpliwie czekać. Sorry Batory – EU!

 • 23 stycznia 2014 o godz. 18:25

  gkaras idioto przepisy nowe to możesz sobie w swojej norze wprowadzać. jesteś matołem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.