Tablica na bloku poświęcona szefowi ZDM-u | | targowek.info

Tablica na bloku poświęcona szefowi ZDM-u

Aleksander Gajkowicz doczekał się upamiętniającej go tablicy. Kim był patron ulicy na Targówku Mieszkaniowym?

 

Gajkowicz przez lata był patronem bezimiennym. Podczas gdy większość patronów ulic w Warszawie występuje z imienia i nazwiska, pan Gajkowicz był po prostu Gajkowiczem. Tak ulica występowała na planach, tak też stało na tablicach na blokach. Nie żadnego „Aleksandra Gajkowicza”, ani nawet „A. Gajkowicza”, tylko po prostu „Gajkowicza”

Wielu mieszkańców nawet nie wiedziało jak miał na imię, ani kim był patron uliczki, a dokładniej chodnika ciągnącego się wzdłuż Trockiej. Gdy w erze przedinternetowej w pobliskiej podstawówce zadano do domu wypracowanie o patronie swojej ulicy, wybuchła mała panika. Ale dzielna młodzież ruszyła do bibliotek i wreszcie ustaliła ponad wszelką wątpliwość: Pan Gajkowicz był inżynierem, specjalistą od dróg, a na imię miał Aleksander.

Złośliwi wprawdzie mówili, że inżynier odpowiedzialny za  drogownictwo dostał tak skromną uliczkę, bo to przez niego w polskich drogach jest tyle dziur. Prawda była jednak taka, że Aleksander Gajkowicz zasłużył się dla Warszawy i całego kraju.

Pochodził z Wileńszczyzny, studiował w Petersburgu, Kijowie i na Politechnice Warszawskiej. Przed wojną był w Warszawie odpowiednikiem szefa dzisiejszego ZDM-u. Doprowadził do utwardzenia wielu ulic tłuczniem, a te ważniejsze kazał wykładać solidną kostką bazaltową albo betonować. Także po wojnie pracował w ministerstwie komunikacji, ale uspokajamy potencjalnych dekomunizatorów, że obejmował tam raczej niższe stanowiska.

Przyszłe pokolenia nie będą już musiały zdobywać tej wiedzy z książek, bo na bloku pod numerem 5 pojawiła się właśnie tablica upamiętniająca patrona. Standardowy model ZDM informuje o latach życia, specjalizacji, dodatkowo dowiadujemy się z niej, że Gajkowicz był współzałożycielem Naczelnej Organizacji Technicznej.

ZDM montuje takie tablice za darmo, jeśli zgodzi się właściciel budynku na którym mają wisieć (w tym przypadku to RSM Praga). Więc jeśli patron waszej ulicy nie ma jeszcze tablicy, to znajdźcie mu godne miejsce i możecie zgłaszać się do ZDM-u. Nam się marzy taka tablica, tylko poświęcona Grzegorzowi Ciechowskiemu, na skwerze nad Kanałem Bródnowskim. Dzięki waszym podpisom jest do tego coraz bliżej.

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

13 komentarzy na temat “Tablica na bloku poświęcona szefowi ZDM-u

 • 4 marca 2013 o godz. 09:34

  w odbiciu trzeciego zdjęcia osiedle Korzona?

 • 4 marca 2013 o godz. 10:43

  Gdzie Ty masz Gajkowicza a Korzona…

 • 4 marca 2013 o godz. 11:06

  nie wiem, jestem słoikiem jak połowa mieszkańców tego zapyziałego, patologicznego i biednego Targówka.

 • 4 marca 2013 o godz. 11:20

  Mi to wygląda na bloki przy Zamiejskiej, panie słoiku ;)

 • 4 marca 2013 o godz. 11:36

  Hmmm, mieszkam na Samarytanka. Podobno był to jeden z pierwszych mieszkańców tej ulicy. Miał nazwisko Samarytanek, ale wszyscy odmieniają nazwę ulicy, jakby nazwa pochodziła od rzeczownika „samarytanka” albo wręcz przekręcają nazwę na „Samarytanki”). Chętnie bym się dowiedział, jak to jest dokładnie z tą nazwą i czy pan Samarytanek miał jakieś imię. Internet i książkę o nazwach warszawskich ulic przeszukałem, ale niczego więcej się nie dowiedziałem. Podejrzewam, że poza byciem pierwszym mieszkańcem tej ulicy nie musiał się niczym więcej zasłużyć i niekoniecznie byłoby o czym na tablicy pamiątkowej pisać. Chyba że się mylę. Jeśli Szanowna Redakcja przypadkiem wie coś więcej na ten temat, to chętnie poznam historię nazwy mojej ulicy.

 • 4 marca 2013 o godz. 12:34

  DAJCIE JAKIS KONKURS Z NAGRODAMI!!!!!!!!

 • 4 marca 2013 o godz. 16:43

  Masakra…..przecież stoi napisane GAJKOWICZA 5!!!A w odbiciu widać blok nr 4(taki,w cieniu)i dwa bloki na ul.Zamiejskiej(bodaj 7 i 9)!

 • 4 marca 2013 o godz. 19:19

  do Artur: stoi napisane gajkowicza? Ty Polak?

  QWERTY, gdzie jesteś chłopie :)

 • 4 marca 2013 o godz. 22:05

  Sorry dla zainteresowanych ta tablica była tam juz conajmniej rok temu !!! wiem bochodze często tamtędy więcktos tu coś p…….. !

 • 13 września 2013 o godz. 13:07

  Słoiku BOB-ie, skoro już się przyznałeś, że jesteś słoikiem mieszkającym na Targówku, jak piszesz „zapyziałym, patologicznym i biednym” i jesteś jednym z połowy jego mieszkańców, czyli słoików, to może ten Targówek jest taki właśnie przez takich jak ty… Przecież sam też tworzysz tą społeczność, więc może zapyziałość, patologię i biedę przywlekły na Targówek właśnie rzesze „słoików”??? Nieprawdaż??? A skoro tu się nie podoba – to wracaj do swojej chalupy z klepiskiem… SŁOIKI PRECZ!!!!! Warszawa dla prawdziwych Warszawiaków !!!

 • 14 września 2013 o godz. 09:30

  ABC-a skund są twoi rodzice???

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.