Duchy krążą w pobliżu cmentarza | | targowek.info

Duchy krążą w pobliżu cmentarza

Sami duchów nie widzieliśmy, ale o ich obecności donosi warszawska blogerka. Macewy z Cmentarza Żydowskiego walają się poza murem.

 

Na Targówek wybrała się internautka prowadząca bloga Duchy Warszawy. Zawitała w rejon gdzie znajduje się najlepszy dom jednorodzinny Polski i gdzie latem znaleźliśmy połamane poniemieckie nagrobki. Czyli opisuje uliczki wciśnięte między Cmentarze Żydowski  i Bródnowski oraz liczne w tej okolicy opuszczone kamienice:

Przez lata wokół Kirkuta Praskiego powstawały kamieniczki mieszkalne czynszówki. Są to tajemnicze miejsca, gdyż nie znalazłam na ich temat żadnej informacji do kogo należały te przy ulicy Horodelskiej oraz jedna przy ulicy Rzeszowskiej. Są to uliczki ciche i spokojne. Położone wzdłuż muru cmentarza. Pomiędzy nimi można znaleźć także te zamieszkałe, ale niemalże w takim samym stopniu zdewastowane. Najbliższa cywilizacji, pomiędzy Horodelską a murem, niedaleko Ronda Żaba datowana jest dumnie (napis na fasadzie) na 1929 rok. Obecnie to pustostan idealny do libacji. Szkoda. To kamienica o silnej konstrukcji i pięknej cegle. Możnaby ją odrestaurować. (…)
Kamieniczka przy Rzeszowskiej. Całkowicie opuszczona, niezabezpieczona. Chętnych do dalszych dewastacji brak. Podejrzewam, że powodem może być nazwa ulicy z którą się styka od przeciwległej strony ta okolica. Ulica nosi bowiem nazwę: Cmentarna. Aż strach się bać. Zwłaszcza nocą.
Ponure klimaty to jeszcze nie wszystko. Blogerka zauważa zaniedbanie, którym powinni zająć się urzędnicy. Przywykliśmy do żydowskich macew zrzuconych na stertę na terenie cmentarza. Tymczasem okazuje się, że leżą one także poza murem, na terenie miasta.
Ostatnia nietknięta partia żydowskich nagrobków znajduje się tuż za murem cmentarza. Lato, wiosna, jesień, zima.. leżą tam i niszczeją. Nie zostały objęte opieką konserwatora, ale „menatalnie” znajdują się tak blisko cmentarza, że można uznać, że niemalże są już na jego terenie. Porzucone żydowskie macewy zza muru można obejrzeć, przykryte kołderką z marcowego śniegu (…).
Zdjęcie z bloga Duchy Warszawy
Zdjęcie z bloga Duchy Warszawy

Niedawno pisaliśmy, że Cmentarz Żydowski od Fundacji Nissenbaumów przejmie Gmina Żydowska. Miejmy nadzieję, że zadbają także o macewy porozrzucane za cmentarnym murem.

Cały artykuł i dużo więcej zdjęć znajdziecie na blogu Duchy Warszawy. Warto zajrzeć, tym bardziej, że sporo tam wpisów także z Targówka Fabrycznego.

PRZECZYTAJ TEŻ:

15 komentarzy na temat “Duchy krążą w pobliżu cmentarza

 • 24 marca 2013 o godz. 08:52

  To nie duchy, to pewnie słoiki to porazwalali,

 • 24 marca 2013 o godz. 09:11

  Jeżeli słoikami nazwiesz Niemców albo Rosjan to zgoda ;-)

 • 24 marca 2013 o godz. 12:22

  co za frajer podszywa się pode mnie? … to TARGÓWEK.INFO – wprowadźcie komentowanie po rejestracji na portalu ….

 • 24 marca 2013 o godz. 12:45

  „JAN” jako unkalny i niepowtarzalny nick użytkownika ;)

 • 24 marca 2013 o godz. 16:40

  nie wazne mam nick, moge byc Pani_Zima …. powinni cos z tym zrobic po prostu :) chodzi o sam fakt, ze ktos sie podszywa i robi siarę. 1/3 wypowiedzi Jana to nie sa moje wypowiedzi ;)

 • 24 marca 2013 o godz. 17:28

  Nieprawda!!! To ja jestem prawdziwy JAN!!! Tylko słoiki (takie jak ten wyżej) się pode mnie podszywają!

 • 24 marca 2013 o godz. 19:11

  z faktów
  1. opiekę nad cmentarzem w końcu przejmuje gmina Żydowska
  2. okoliczne zabudowania są zaniedbane, puste lub zamieszkane przez meneli
  3. płyty już przekraczają teren cmentarza

 • 25 marca 2013 o godz. 08:34

  do Onuc: widze, że mama dala ci zieloną strzałkę do podpisywania się jak twoj idol – Jan. Jestes przykrym gościem… a w sumie nie wiadomo co ty jestes … moze nic?

 • 25 marca 2013 o godz. 12:23

  Jeśli ja jestem nic, to w takim razie kim ty jesteś? hmm… Zerem? Zjawą? Czy poprostu prostakiem? Detektywie Łodygo.

 • 25 marca 2013 o godz. 13:44

  od teraz będę Janek

 • 25 marca 2013 o godz. 22:17

  Jan-ek frajerze spier

 • 26 marca 2013 o godz. 23:10

  jestescie pewni ze to zydowskie macewy? bo moim zdaniem to niemieckie groby. widzialem bo dochodzi sie tam horodelską.

 • 26 marca 2015 o godz. 05:25

  To nie są żadne zydowskie mecewy tylko nagrobki z cmentarza bródnowskiego, co mozna wnioskować po napisach najstarszy był z 1889r.

 • 27 września 2015 o godz. 10:27

  TAAA….. STRASZY I CO JESZCZE MIESZKAM NA TEJ UIICY 7 LAT WCZESNIEJ MIALEM CMENTARZ ZYDOWSKI ZA SCIANA DOMU OD STR WINCENTEGO. TERAZ SIE WZIELI ZA NIEGO ALE JAK SIE COFNE W STECZ TO DOBRE BALETY TAM BYLY NA TZW. „KORONIE”. OD URODZENIA MIESZKAM I SIE WYCHOWALEM PO TEJ STRONIE WINCENTEGO. BUJDY I WSZYSTKO…..

 • 27 września 2015 o godz. 10:40

  A TAK WGL. TO TO JEST ZYDOWSKI BARDZO BIEDNY CMENTARZ (KIRKUT) TERAZ JUZ NIE MA ALE NAGLOWNEJ BRAMIE NA TYCH WYSOKICH FILARACH BYLY NAPISY W JEZYKU JIDYSZ BADZ HEBRAJSKIM POCZYTAJCIE A NIE GLUPOTY PISZECIE. MACEWY PO WOJNIE ZBIERAL I SKLADAL MOJ Ś.P PRAPRADZIADEK GRALEWSKI. JAK IZ BYŁ GRABARZEM NA CMENTARZU BRÓDZIEŃSKIM. Z RESZTGA TO AKURAT JUZ JEST TRADYCJA CHYBA W MOJEJ RODZINIE PRACA ZWIAZANA Z CMENTARZEM.

  Cmentarz służył głównie ludności Warszawy prawobrzeżnej aż do wybuchu wojny.

  W czasie II wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz oraz wycięli cenne starodrzewy. Płyty nagrobne posłużyły im do wyłożenia dróg i lotnisk. Z 300 tysięcy grobów przed wojną do naszych czasów dochowało się ok. 3000 macew i nagrobków, które w latach pięćdziesiątych ściągnięto traktorami na jedno miejsce oraz powywożono jako materiał budowlany w różne części Warszawy. Poza tym władze niezbyt się cmentarzem interesowały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.