Mieszkańcy podczas „Odkupiania” oczyszczą sobie trawniki pod przyszłe „Leżakowanie”. Znamy szczegóły kulturalnych happeningów, które w wiosenne weekendy organizowane będą na Targówku Mieszkaniowym.
Pierwsza odsłona akcji odbyła się już w 2012 roku w kwartale ulic Skargi – Świdnicka – Smoleńska – św.Wincentego. Mieszkańcy przerzucali sznurki między blokami, oglądali film w plenerze, a najtrwalszym efektem tych działań był mural z dżunglą w prześwicie kamienicy przy Świdnickiej. Zobaczcie sami:
Akcja została przyjęta na tyle dobrze, że urząd dzielnicy postanowił ją sfinansować także w tym roku (9650 zł, wkład stowarzyszenia Katedry Kultury to wolontariat niektórych jego członków). Majówka ma być odpowiedzią na przeprowadzone w 2011 roku konsultacje społeczne, z których wynikało, że mieszkańcy Targówka narzekają m.in. na brak atrakcji kulturalnych.
Właśnie poznaliśmy szczegóły tegorocznej Majówki Targówka. Tym razem akcja ma być rozszerzona także na sąsiednie ulice i podwórka. Pierwsze działania promocyjne zobaczymy już od początku kwietnia, ale główne wydarzenia zaplanowano na weekendy między 20 kwietnia a 31 maja. W tym czasie zostaniemy zaproszeni na (wszystkie opisy za materiałami organizatorów):
- Odkupianie – podczas akcji przyjrzymy się pobliskim trawnikom i chodnikom; wspólnie z mieszkańcami oczyścimy je ze śmieci i psich kup, wprowadzając w czyn ideę oddolnego dbania o najbliższe miejsce zamieszkania. Pretekstem do akcji oczyszczania podwórka (realizowanej we współpracy z firmą MPO) będzie przygotowanie terenu pod wspólne sąsiedzkie leżakowanie i piknikowanie.
- Leżakowanie – wszystkim podwórkowym akcjom towarzyszyć będzie atmosfera piknikowa. Na trawie rozstawimy leżaki i rozłożymy koce, by w swobodnej atmosferze celebrować wspólny czas. Leżakowanie będzie pretekstem do zatrzymania mieszkańców i refleksji nad tym, co to znaczy “być z Targówka”, jak się tu żyje, kim są dla mnie sąsiedzi. Akcji towarzyszyć będą działania konsultacyjne związane z tematyką form uczestnictwa kulturze na Targówku. Konsultacje prowadzone będą miękkimi metodami (chorągiewki, notatki, rozmowy).
- Hydro-interwencja – działania artystyczne realizowane z mieszkańcami, które oswajają obiekt, jakim jest zaniedbana hydrofornia. Chcemy pokazać ludziom potencjał, jaki tkwi w tej zaniedbanej i niewykorzystanej przestrzeni. Wspólnie zmienimy jej wizerunek, czyniąc ją punktem wyjścia do przekazania mieszkańcom pozytywnego przesłania. Przykładowe działania: napisanie na dachu hydroforni pozytywnego komunikatu do mieszkańców, zawieszenie kolorowych chorągiewek/girland z komunikatami od mieszkańców – np. z odpowiedzią na pytanie „Co dobrego na Targówku?“.
- Hydrofonia – działanie muzyczne w przestrzeni osiedla oparte na doświadczeniu “Koncertu na zawołania osiedlowe” – akcji zbierania okrzyków i zawołań osiedlowych oraz nagrywania ich wspólnie z mieszkańcami, aby następnie odtworzyć je w przestrzeni publicznej, jako oryginalny, alternatywny koncert. Tym razem zapytamy mieszkańców o ich propozycje dźwiękowe dla osiedla i zachęcimy ich do grania muzyki wspólnie z zaproszonymi gośćmi. Do organizacji koncertu “hydrofonicznego” jako naturalną scenę chętnie wykorzystamy jedną z hydroforni na terenie osiedla, które z uwagi na swoje podwyższenie są idealną lokalizacją na koncert akustyczny.
- Promo spoty – warsztaty, podczas których zrealizujemy serię krótkich spotów reklamowych o Targówku Mieszkaniowym. Mieszkańcy, niezależnie od wieku, wypowiedzą się na temat przestrzeni, w której żyją. Będziemy zachęcać uczestników, by wyrażali się w formie artystycznej, korzystając z rekwizytów, inspirując konkretną przestrzenią, angażując swoje ciało. Krótkie formy filmowe będą pretekstem do refleksji nad charakterem Targówka Mieszkaniowego i tożsamością jego mieszkańców.
- Ewaluacja – W czerwcu, po zakończeniu akcyjnej części projektu planujemy przeprowadzić serię rozmów z mieszkańcami podwórek, na których odbywał się projekt. Zapisy rozmów oraz wypełnione przez mieszkańców ankiety będą podstawą do ewaluacji i oceny efektów naszej pracy.
Nam szczególnie podoba się pomysł na oswojenie hydroforni – na tych budowlach dzieciństwo spędził niejeden mieszkaniec Targówka, dopóki nie zostały zabudowane przez weterynarzy czy inne salony piękności. Cud że jeszcze kilka się ostało, choć niektóre zostały po prostu ogrodzone, żeby skutecznie utrudnić na nie wstęp. Tymczasem przecież można tam ustawić ławki i zrobić fajne miejsce osiedlowych spotkań. Trzymamy kciuki za akcję.
Redakcja zapomniała wspomnieć że hydrofornie służą za miejsce spotkań lumpow i elyty w paski odzianej aby wychylic piwko lub wódeczke. Jak dla mnie taką hydtofornie na rogu Skargi i Świdnickiej mogliby rozwalic bo szpeci jak nic innego widok z balkonu.
mural? nie żartujcie sobie z ludzi
Małe sprostowanie! Mural nie znajduje się w przejściu kamienicy, tylko bloku mieszkalnego przy ulicy P.Skargi, od strony ul. Świdnickiej!
do Targówszczanka. Mural znajduje się w przejściu bloków mieszkalnych przy Piotra Skargi i Smoleńskiej. Malowidło akurat znajduje się na ścianie bloku administracyjnie należącego do ul Smoleńskiej. :-p
Ta akcja była wspaniała! Bardzo się cieszę, że będzie jej kolejna edycja!
Przechodziłam niedawno przy tym muralu i bardzo mi się podobał. Powinno być więcej takich miejsc na Targówku, a nie wszystko szaro-bure takie, albo bloki pomalowane na kolory, na które chyba promocja w sklepie była.
Zwróćcie uwagę na pomalowany mur Przedszkola przy Smoleńskiej.
marnowanie publicznych pieniędzy w czasach kryzysu i ogólnej biedy na bezsensowne akcje społeczne kierowane do bezmózgowców zamieszkujących blokowiska