Metro jednak na Białołękę zamiast na Rembielińską?

25
Share

A jednak nie wszystko z metrem na Bródno już przesądzone. Ratusz wciąż rozważa takie wygięcie drugiej linii, żeby dotarła na Zieloną Białołękę. Powtórzmy: na razie rozważa, ale jeszcze nie zdecydował. 

 

Według aktualnie oficjalnych dokumentów metro za Dworcem Wileńskim pojedzie na Targówek Mieszkaniowy i to w mocno optymistycznej wersji już w 2017 roku. W kolejnym etapie  (po kolejnych kilku latach) pojedzie przez Zacisze do ratusza na Kondratowicza i… no właśnie gdzie dalej?

Od lat ustalony przebieg prowadzi pod ul. Kondratowicza do końcowej stacji pod skrzyżowaniem z Rembielińską, czyli niemal w środku Bródna. Od półtora roku swoją wersję trasy lansują radni Białołęki. Według nich metro spod ratusza powinno pojechać prosto pod Głębocką na Zieloną Białołękę. Stacja końcowa miałaby znaleźć się za Trasą Toruńską w okolicy jej węzła z Głębocką, wśród rosnących tu w zawrotnym tempie nowych osiedli.

Do tej pory ratusz wypowiadał się o takiej zmianie niechętnie, a jeśli już, to raczej sceptycznie. Zarząd naszej dzielnicy konsekwentnie broni ustalonej dotychczas trasy na Rembielińską. Jej zmiana będzie oznaczała odsunięcie inwestycji w czasie, bo zdobywanie od nowa wszystkich potrzebnych pozwoleń zajmie kilka lat.

Mimo tego ratusz ogłosił właśnie przetarg na „Studium przebiegu końcowego odcinka II linii metra na terenie dzielnic Targówek i Białołęka”. Na razie szczegóły zamówienia nie są znane, ale na pewno chodzi o zmiany proponowane przez Białołękę. Czyli ktoś na poważnie rozważa możliwość zmiany przebiegu. Studium będzie zawierało informacje, ile osób będzie korzystało z metra w obu wariantach. Możliwe że zostanie też uwzględnionych więcej wariantów, jak ten Zielonego Mazowsza, które proponuje ominięcie Zacisza przez pole PGR i budowę stacji na skrzyżowaniu św. Wincentego z Budowlaną ul. Matki Teresy z Kalkuty.

Zwycięzca przetargu będzie miał na przygotowanie Studium 165 dni. Czyli komu bardziej potrzebne jest metro przekonamy się jakoś pod koniec roku.

materiały prasowe

Wariant przebiegu trasy proponowany przez Białołękę / materiały prasowe

Trasa proponowana przez Zielone Mazowsze

Trasa proponowana przez Zielone Mazowsze

 

25
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx