4 kwietnia nowy burmistrz… albo komisarz! | | targowek.info

4 kwietnia nowy burmistrz… albo komisarz!

Zakulisowe spotkania, negocjacje, układy, sojusze, rozłamy, dramatyczne zwroty akcji – w walce o stołek burmistrza na Targówku emocji jest jeszcze więcej niż w brazylijskiej telenoweli.

Ratusz Targówka /fot. targowek.info
Ratusz Targówka /fot. targowek.info

Niby jesteśmy tylko dzielnicą miasta na skraju Europy, ale liczbą zakulisowych intryg towarzyszących zmianie burmistrza moglibyśmy obdzielić niejedno konklawe.

Jak już dobrze wiecie, na początku marca Platforma Obywatelska postanowiła zmienić burmistrza na Targówku. Powód? Niejasny, choć nie bez wpływu były na pewno kiepskie notowania burmistrza Zawistowskiego wśród mieszkańców i radnych – oraz równocześnie zbliżające się coraz bardziej następne wybory samorządowe. Nowym kandydatem PO na fotel burmistrza został Tomasz Mencina, były burmistrz Ursynowa.

Grzegorz Zawistowski, uniesiony honorem, a może i naciskami, 15 marca złożył rezygnację ze stanowiska i… dopiero zaczęła się zabawa.

Platforma nie ma na Targówku samodzielnej większości w Radzie Dzielnicy i musi układać się z koalicjantami. Zakulisowe negocjacje trwały przez kilka tygodni, ale skończyły się niczym. Aż, nieoczekiwanie, wczoraj (28 marca) Grzegorz Zawistowski wycofał swoją rezygnację! To spowodowało błyskawiczną kontrę: tak jak Zbigniew Poczesny, przewodniczący Rady Dzielnicy, przez prawie miesiąc zwlekał ze zwołaniem posiedzenia rady, tak wczoraj… napisał sam do siebie wniosek o odwołanie burmistrza i na podstawie własnego pisma błyskawicznie zwołał radnych na czwartek 4 kwietnia.

Jednak o ile odwołanie Zawistowskiego jest niemal pewne, to powołanie jego następcy takie oczywiste nie jest.

– W grze są dwie osoby: Tomasz Mencina z PO i Sławomir Antonik, obecny wiceburmistrz z klubu „Mieszkańców Bródna, Targówka i Zacisza”, czyli tzw. spółdzielni – ujawnia targowek.info dobrze poinformowana osoba z urzędu dzielnicy.

Tomasz Mencina może zostać burmistrzem w przypadku koalicji PO, spółdzielni i grupy niezależnych radnych (skupionych wokół Zbigniewa Poczesnego, zresztą eks–PO). Jednak spółdzielnia próbuje powstrzymać ten wariant, obawiając się utraty wpływów w dzielnicy na rzecz znacznie silniejszego politycznie nowego burmistrza.

– Dlatego pojawia się też opcja Sławomira Antonika jako burmistrza w koalicji spółdzielni, niezależnych i PiS – mówi nasz informator.

Problem tego układu jest taki, że rok temu Prawo i Sprawiedliwość próbowało odwołać Antonika ze stanowiska w związku z tzw. aferą nutową. Pomiędzy PiS i spółdzielnią doszło wtedy do ostrego starcia i teraz obie strony są dla siebie mało wiarygodne.

– Dlatego jest i trzecia możliwość: PO przestraszy się koalicji spółdzielni z PiS i samo odda stanowisko burmistrza Antonikowi – podsumowuje osoba dobrze znająca zakulisowe gierki w ratuszu.

Sławomir Antonik, Grzegorz Zawistwoski, Tomasz Mencina /fot. UD Targówek, PO Ursynów
Od lewej: Sławomir Antonik, Grzegorz Zawistowski, Tomasz Mencina /fot. UD Targówek, PO Ursynów

 

Ale – jeśli myślicie że to koniec możliwych kombinacji – to jesteście w błędzie!

Okolice ul. Kondratowicza huczą od plotek, że czarnym koniem wyborów nowego burmistrza dzielnicy może być Jędrzej Kunowski (radny PO), który jako lokalna postać, dość znana na Targówku, może zostać zgłoszony w ostatniej chwili. Kluczem są tutaj radni niezależni, którzy wciąż jasno nie zadeklarowali jak się zachowają.

Może więc być i tak, że burmistrz zostanie odwołany, rada nie zdoła powołać nowego i po 30 dniach impasu zarząd Targówka wybierze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz–Waltz…

 

XLIV Sesja Rady Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy odbędzie się 4 kwietnia 2013 r. o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy (parter) przy ul. Kondratowicza 20

PRZECZYTAJ TEŻ:

31 komentarzy na temat “4 kwietnia nowy burmistrz… albo komisarz!

 • 29 marca 2013 o godz. 10:50

  Żadnego złodzieja!!! Zburzyc ten beton i to społeczeństow powinno zarządząc urzędem. Żadnych wasali Hanki ani innych co myslą tylko o napełnieni kabzy swojej i swoich pracowników – najcześćiej rodzin

 • 29 marca 2013 o godz. 11:09

  No to czekamy na dym z ratusza, np. zaprószony przez pasożytów na jajecku:-))

 • 29 marca 2013 o godz. 11:21

  Nikt z PO nie zadba o Targówek, oni widzą tylko lewą stronę – w końcu to partia lewaków. Zawistowski nic nie zrobił dla Targówka, do tego rada dzielnicy jest do zlikwidowania rozmycie władzy doprowadziło nas do agonii samorządów i władzy.

 • 29 marca 2013 o godz. 11:24

  może naiwnie ale liczę na lepsze czasy pod nową władzą, od lat jesteśmy zapomniani i na końcu każdej listy inwestycyjnej – łatwi do śkreślenia skoro nawet władze dzielnicy kładą uszy po sobie

 • 29 marca 2013 o godz. 11:26

  Obojętnie,kto to będzie-powinien przede wszystkim przewietrzyć urzędnicze towarzystwo wzajemnej adoracji i samozadowolenia w Ratuszu Dzielnicy Targówek.Zdarzyło mi się załatwiać różne sprawy w Ratuszach Bielan,Mokotowa,Białołęki i Żoliborza,ale nigdzie nie spotkałem się z takim chamstwem i pogardą dla petenta jak w Urzędzie na Targówku.

 • 29 marca 2013 o godz. 11:46

  Ja tam mam dość Spółdzielni, Antonik jest Przewodniczącym Rady Nadzorczej SM Bródno – mało mu? Już na początku poprzedniej kadencji 2006-2010 pojawiały się zdecydowane komentarze, że ma konflikt interesów przy pełnieniu funkcji wiceburmistrza ds. komunalnych i jednocześnie szefa Rady Nadzorczej SM „Bródno”. Spółdzielnia, która promuje się jako lokalny klub, w Urzędzie załatwia swoje interesy!

 • 29 marca 2013 o godz. 13:07

  Ludzie, czy wy nie widzicie, że oni wszyscy sa tacy sami? Każdy z nich. A w urzędzie to ktora pracuje? Pani po 5 fakultetach z tytułem doktora? NIE! Kolesiostrwo :) Przyjdzie parobek z Bemowa to weźmie swoją świtę i tak w koło macieju.

 • 29 marca 2013 o godz. 15:26

  Mam dosc Parti na ch.. y klucza partyjnego wzbiera sie kolesiostwo ! 1 mandatowe okregi wzborcze ! J… Partie !!!

 • 29 marca 2013 o godz. 17:14

  Bez względu na wybór każdy będzie zły i to tylko z jednego powodu każdy będzie próbował wsadzić swoich kolesi nie patrząc na sprawy lokalne. Dla nich najważniejsze jest okopać się na fajnej posadzie i udawać , że jest się przedstawicielem większości. Kto to jest P.Męcina następny kolega HGW za jego pomocą będzie chciała mieć więcej wpływów na wybory Prezydenta W-Wy. Jeżeli myślicie , że to nie są przygotowania do wyborów to jesteście w błędzie, popatrzcie na ulotki w urzędzie z zasługami obecnej Prezydent. i sami sobie odpowiedzcie czy warto na nią głosować.

 • 29 marca 2013 o godz. 17:16

  JOW to bzdura. Skończymy z dwoma prawicowymi partiami, w tym jedną ultraprawicową. Obie będą dogadane z neoliberalną elitą gospodarczą.
  I pozostanie nam emigracja.

 • 30 marca 2013 o godz. 05:47

  Już wolę Antonika
  (który sporo zrobił dla edukacji) niż spadochroniarza – jak powiedziała Balcerkowa – „z wiochy”. (Dla nieznających klasyki 10dniowych turystów cyt. z „Alternatywy 4”). ;-)
  Może być jeszcze Poczensy.
  Swoją drogą dlaczego nie możemy wybierać sobie sami Burmistrza???? przecież najlepiej wiemy, jako mieszkańcy na kogo chcielibyśmy zagłosować!!!!!
  Powyższe pytanie jest retoryczne – nie oczekuję odpowiedzi.

 • 30 marca 2013 o godz. 05:48

  *Poczesny!!!! przepraszam za błąd w nazwisku. :-)

 • 30 marca 2013 o godz. 11:00

  Poczesny, Antonik, jedna banda. Jeden kupił „zaginione nuty” w Londynie za 100 tys. dla urzędu, które jak się okazało w bibliotece w Warszawie są dostępne za 10 zł! Drugi organizuje co miesiąc koncerty Orkiestry swojego kolegi z Zacisza za 15 tys., a ostatnio zaproponował zakup fortepianu dla niego za 100 tys. zł! (warto pójść na sesję i posłuchać mądrości obu panów). Rewelacyjny duet (muzyczny:)). Obaj mają w d*** mieszkańców. Ciekawe co Antonik zrobił dla edukacji? Może tzw. wszechnicę edukacyjną, na której prelekcje wygłaszają moherowi „wykładowcy” za nasze podatki, a nauczyciele muszą podpisywać listę obecności. ZROBIĆ przedterminowe wybory, wybrać uczciwych ludzi, popędzić nierobów.

 • 30 marca 2013 o godz. 11:08

  Poczesny niech sie zajmie swoją hurtownią i niech mięcho przestaną wyładowywać w trakcie ciszy nocnej. Skandal!! Oj Wujot czy Ty przypadkiem Antonik nie masz na nazwisko? To w jego stylu :)

 • 30 marca 2013 o godz. 12:03

  Nie, nie mam na nazwisko Antonik ;-)
  Iga, a kto wg Ciebie ma być burmistrzem? Spadochroniarz z Ursynowa?

 • 30 marca 2013 o godz. 22:26

  iga 100 % racja ! ! !

 • 30 marca 2013 o godz. 22:49

  W związku z doniesieniami medialnymi o planowanej zmianie burmistrza dzielnicy Targówek, Klub Ruchu Palikota Warszawa Targówek wyraża swoją dezaprobatę dla prowadzonej polityki w dzielnicy. Działanie to jest
  dobitnym przykładem nieudolności Platformy Obywatelskiej, która pomimo korzystnej sytuacji politycznej na szczeblu miasta nie potrafi zapewnić naszej dzielnicy należytego rozwoju.
  W naszej ocenie ważniejsze dla tej formacji są wewnętrzne, personalne rozgrywki o przysłowiowe „stołki”, niż wspólna walka o inwestycje dla dobra dzielnicy. Burmistrz Zawistowski nie jest dobrym burmistrzem i żałujemy, że jego zmiana nastąpi tak późno. Jednak równocześnie powstaje pytanie po co dokonuje się zmiany na tym stanowisku na 1,5 roku przed wyborami i to teraz, kiedy budżet na rok bieżący jest już zatwierdzony i szanse na wprowadzenie jakichkolwiek zmian są nikłe? Czy zmiana burmistrza jest tym, czego nasza dzielnica najbardziej teraz potrzebuje?
  Całkowicie sprzeciwiamy się polityce, której głównym celem jest zajmowanie się tematami zastępczymi oraz unikanie podejmowania choćby rozmów, w sprawach ważnych dla społeczeństwa. Nalegamy, by Platforma w
  ramach prowadzonych przez siebie zmian, zmieniła również sposób traktowania mieszkańców i poinformowała ich co w ostatnim czasie zrobiono w sprawach: rozbudowy ulicy św. Wincentego, uzyskania inwestycji w zamian za spalarnię śmieci, poprawy komunikacji miejskiej;
  rozbudowy przedszkoli w dzielnicy, remontów chodników, zlikwidowania problemu zbyt małej ilości miejsc parkingowych czy dostępu do darmowego internetu dla mieszkańców dzielnicy.
  Podkreślamy więc z całą mocą – na Targówku nie ma miejsca na polityczne rozgrywki. W dzielnicy jest wyłącznie miejsce na pracę na rzecz jej rozwoju.

 • 31 marca 2013 o godz. 20:08

  PO = Rychu, Zbychu, Zdzichu, Miro, Donko vel Kon Donko, Bronko vel Matołko….
  Nie głosowałem na PełO! Ale Pan burmistrz Zawistowski był takim jasnym punktem w tym mętnym bajorku i do pracy nie przychodził w stringach z piłką pod pachą…. w zasadzie nawet dziwiłem się, co on robi wśród nich. W końcu zaczęli sie dziwić i sami chłopcy w stringach…. ot i cała przyczyna zmian

 • 31 marca 2013 o godz. 20:39

  Zarząd klubu Ruchalikota na Targówku wraz ze swym guru – Palikotasem (przekręcać litery) – jest wybrykiem natury i głos jego jest krzykiem transwestyty w trakcie operacji zmiany pci. Mało też kogo interesuje na szczęście. ;)

 • 31 marca 2013 o godz. 22:17

  Ja się całkowicie zgadzam z tym co napisał Ruch. Żal mi takich ludzi jak XEROCE, którzy nie potrafią merytorycznie zabrać głosu, a potrafią jedynie obrażać innych. Właściwie taką wypowiedź powinno pozostawić się bez komentarza. Ja za Ruch trzymam kciuki, bo jak widać istniejące partie myślą tylko o sobie i zamiast robić coś dobrego dla dzielnicy, robią dobrze sobie.

 • 1 kwietnia 2013 o godz. 10:53

  Ten czy inny Burmistrz nie zmieni podejścia Hanki do tej Dzielnicy. Hanka postanowiła „zamordować” Targówek. Zawistowski był leniem który tylko kase chciał brać.

 • 1 kwietnia 2013 o godz. 11:32

  zgadzam się z Olką. Hanka i PO to mordercy Targówka!!!!!ej PO, PIS i innych parti. Tylko lokalni Działacze!!!! PO to dno

 • 1 kwietnia 2013 o godz. 19:26

  ja mogę zostać burkiem na Targówku – umiem chlać wódkę!
  proszę o poparcie – dz*** z Ratusza dodaje gratis

 • 1 kwietnia 2013 o godz. 20:33

  he he he naiwniacy!!!!! Ruch Palikmiota jest zbrojnym ramieniem PO – to prawa ręka Donka. Zobaczcie w sejmie jak głosują. PO idzie na dno; nie może już więcej obiecywać, to obiecuje sponsor Donka – Palikotas.
  Trzeba być naiwniakiem, albo obciętym członkiem PO, by dawać się znów nabrać tej samej formacji występującej pod innym szyldem.

 • 1 kwietnia 2013 o godz. 20:34

  Głosujcie na mnie, zrobie wam bardzo dobrze :)

 • 1 kwietnia 2013 o godz. 20:37

  Klub ruchu Palikota + układ gdański + sw Gowin = Platforma Obywatelska

 • 2 kwietnia 2013 o godz. 11:42

  Grzegorz Inwestor Zawistwowski .

 • 2 kwietnia 2013 o godz. 17:15

  Ludzie błagam, tylko nie Pitera i nie Siołowski i nie członki Palikmiota!!!! Please!!!!

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 16:48

  o Matyldo patrzysz i nie widzisz. A zresztą róbta co chceta, a jak se pościelita tak się wyśpita. Głuche ślepce – głosuj,głosuj na palikóta on Cię nawet nie wydmucha – nie jesteś w ich typie. Ale również nie narzekajcie przecież to Wasze wybory. Jak obudzicie się z ręką w nocniku – będzie już za późno.

 • 4 kwietnia 2013 o godz. 07:58

  No nie, ratunku.
  Proszę wyciąć stąd tą pedalsko-bolszewicką agitkę!
  Co to jest portal społeczny, czy transseksualne bagno?

 • 28 października 2020 o godz. 11:38

  viagra otc buy viagra online viagra pills

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.