Targówek najbezpieczniejszą dzielnicą Warszawy? | | targowek.info

Targówek najbezpieczniejszą dzielnicą Warszawy?

Policja udostępniła statystytyki za 2012 rok i po raz kolejny wynika z nich, że Targówek jest jedną z najbezpieczniejszych dzielnic stolicy. Ale niektórym i te dane mogą posłużyć do rozpowszechniania idiotycznego stereotypu. 

 

Dane wyciągnął od policji serwis dobraulica.pl i należą im się za to słowa uznania. Ale już sposób przedstawienia statystyk  mocno trąci propagandą z PRL-u. Ten sam serwis, który niedawno lansował tezę, jakoby Targówek był najgorszą dzielnicą w mieście, teraz publikuje dane temu przeczące, ale i tak powiela szkodliwy dla nas stereotyp.

Już w pierwszym zdaniu dowiadujemy się, że „Na Żoliborzu częściej włamują się do mieszkań niż na Targówku”. Częściej też niż na Ursynowie, Mokotowie czy Bemowie, ale dla autorów fajniej jest wybić akurat Targówek. A jak ktoś jeszcze dostatecznie nie poczuł grozy tej informacji, to dalej mamy ją powtórzoną z wykrzyknikiem: „(…) a kilka miejsc dalej spokojny Żoliborz, który w tej kategorii wyprzedził obie Pragi, Bielany i Targówek!” Wow! Szok i niedowierzanie!

Dajmy jednak spokój złośliwościom i przyjrzyjmy się danym na chłodno i bez wykrzykników. Przestępstwa podsumowane są w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców, odzwierciedlają więc rzeczywisty obraz sytuacji. I tak pod względem włamań Targówek znajduje się na piątym miejscu od końca z 18 dzielnic, rzadziej niż u nas włamują się tylko w Ursusie, Wilanowie, na Bemowie i Bielanach. We wszystkich pozostałych dzielnicach macie większą szansę na bycie okradzionym niż u nas.

Źródło: Komenda Stołeczna Policji za dobraulica.pl
Źródło: Komenda Stołeczna Policji za dobraulica.pl

Pomińmy statystykę gwałtów, bo na Targówku, tak jak w sześciu innych dzielnicach, w 2012 nie zgłoszono ani jednego takiego przestępstwa.

Nieco gorzej wypadamy pod względem rozbojów, czyli bardzo uciążliwych przestępstw, których ofiarą mogą być przypadkowi przechodnie. W 2012 doszło do 4,2 napadów na każde 10 tysięcy mieszkańców. W aż 10 dzielnicach pod tym względem było bezpieczniej, ale znowu łatwiej niż na Targówku zostać napadniętym na Woli, Ochocie czy Mokotowie. W rozbojach z użyciem broni dodatkowo wyprzedzają nas jeszcze Bielany.

rozboje
Źródło: Komenda Stołeczna Policji za dobraulica.pl

Fascynacja Targówkiem wychodzi też z autorów dobraulica.pl przy omawianiu statystyki kradzieży. „Ochota (znowu w czołówce)? Białołęka i Żoliborz przed Targówkiem (znowu)?” – dziwią się, jakby niedawno przeprowadzili się do Warszawy albo szukali taniej sensacji. Tymczasem nie od dziś wiadomo, że dużo łatwiej zostać okradzionym na Mokotowie, Woli czy Ochocie, niż właśnie na Targówku. Tak jak to, że bardziej niż u nas ćpają i dealują (kategoria przestępstwa narkotykowe) na Ursynowie, Bemowie czy w Wilanowie.

kradzieze
Źródło: Komenda Stołeczna Policji za dobraulica.pl
narkotyki
Źródło: Komenda Stołeczna Policji za dobraulica.pl

 

Zakończmy zdaniem, którym z powodzeniem można by taki artykuł rozpocząć: Na spokojnym Targówku rzadziej włamują się do mieszkań niż na Żoliborzu (znowu!). A powielanie stereotypów z głębokiej komuny jest po prostu słabe.

"Raj" Pawła Althamera w Parku Bródnowskim / fot. Muzeum Sztuki Nowoczesnej
„Raj” Pawła Althamera w Parku Bródnowskim / fot. Muzeum Sztuki Nowoczesnej
PRZECZYTAJ TEŻ:

37 komentarzy na temat “Targówek najbezpieczniejszą dzielnicą Warszawy?

 • 14 marca 2013 o godz. 07:41

  Ojej, ale to wszystko słabe! Porządny złodziej na swojej ulicy nie kradnie :)

 • 14 marca 2013 o godz. 08:37

  Prawda taka że złodziej idzie kraść w innych dzielnicach. Dlatego u nas z tym spokój.

 • 14 marca 2013 o godz. 09:25

  Dokładnie. U nas spokojnie, bo bandyci z Targówka kradną w innych dzielnicach stąd tam statystyki są gorsze. „Idiotyczny stereotyp” – widać problem z wnioskowaniem u redaktorzyny, ale pewnie na praktykach jest, dajmy mu szansę.
  Z drugiej strony, coraz bardziej się utwierdzam w przekonaniu, że Urząd opłaca ten portal … takie farmazony, że żal .

 • 14 marca 2013 o godz. 09:45

  Jeśli faktycznie jest tak, że złodziej kradną w sąsiednich dzielnicach, to chyba po sąsiedzku z Pragą i Wołominem powinni kraść najwięcej?
  Skąd w was taka niechęć do tej dzielnicy? Wyprowadźcie się, jak się nie podoba.

 • 14 marca 2013 o godz. 10:22

  A ja nie kradnę nigdzie – mam taki kaprys. Może powinni mnie zamknąć u czubków?

 • 14 marca 2013 o godz. 11:23

  Chciałbym zauwazyc że gro złodziei wywodzilo się z Brodna. I czasem kradli też u siebie ale obcych. Koleżance mojej zaraz po ślubie okradli mieszkanie z prezentów slubnych. Ot przyfilowali. A koleżanka że Śródmiescia. Inna sprawa że kiedyś związki naszej dzielnicy z przestępcami spod znaku WWL. były bardzo silne. Teraz tylko okazjonalnie widać dilerke wieczorami pod hala na Ossowkiego. Cała reszta albo siedzi albo wyszła u zmadrzala.

 • 14 marca 2013 o godz. 11:30

  Pamiętam jak sie przeprowadziłem kilka lat temu na Targowek mieszkaniowy. Przyjechali na przyjęcie znajomi z Ursynowa. Pierwsze pytanie jak weszli gdzie on może zaparkowac auto bezpiecznie. Odparlem że pod moim blokiem. Z oporami ale zostawił swoje Audi. Jak widać stereotyp że na Pradze kradną działa i w odniesieniu do tgk. Ale to się zmienia. Od nowości stawiam auto pod blokiem. a kolpaki mi ukradli na Grochowie. Aha mam rejestrację WN.

 • 14 marca 2013 o godz. 11:31

  Patologie biorą się z anonimowości słoików.

 • 14 marca 2013 o godz. 11:38

  A może to wynika z jeszcze innej kwestii? Może po prostu na Targówku nie ma czego kraść. Z mojej obserwacji wynika, ze Targówek jest z jedną z dzielnie o najmniejszych różnicach w statusie materialnym mieszkańców. Nie ma tutaj ludzi wyraźnie bogatszych(jak np. na Ursynowie czy Żoliborzu) i totalnego marginesu społecznego też jest b.niewiele, w porównaniu np. z Pragą Pn, Wolą czy Sródmieściem.

 • 14 marca 2013 o godz. 11:40

  nie wiem jak Wy, ale jeżeli chodzi o narkotyki i rozboje to na Targówku jest to wszędzie.. no może w zimę mniej, ale już nie długo wiosna. Park Wiecha znowu będzie demolowany, samochody znowu okradane, flaszki wszędzie tłuczone. Z powodu wolnego czasu dilerka wzrośnie, bo co ma robić człowiek jak mu się nudzi? mówię wam to ja, 21 letni człowiek który tu żyje od urodzenia, zna nie mało osób na Targówku, starszych czy młodszych, i widzi jak to wygląda po znajomych, czy po znajomych znajomych :P Niestety mam wrażenie, że od momentu jak się urodziłem to zmieniła się tylko jedna rzecz, zrobili nowy Park Wiecha, a cała reszta nadal stoi w bez ruchu, tylko po prostu o tym się nie mówi.. Mentalności tej dzielnicy się nie zmieni! Co najlepsze, wiele nowo poznanych osób (spoza warszawy, lub też innych dzielnic) które pytaj się skąd jestem, a odpowiadam że z Targówka, mówią że za dużo historii na temat Targówka się nasłuchali, żeby wyjść tam po zmroku. Taka jest prawda, mieszkasz tu od zawsze-znasz wszystkich. Czy to z przedszkola, podstawówki, patogimnazjów(bo na Targówku innych nie ma), mniej patoliceów. Więc zamiast czytać durne statystyki posłuchajcie ludzi na ulicy co mówią na temat Bródna czy Targówka, a nawet Zacisza.. Przykładem są gimnazja, osoby z I klasy chcą byc jak te z III! Kółko się zamyka, ludzie których podnieca chlanie wódy i awantury, tak tu jest od zawsze! W gimnazjum jest to zakorzeniane, a później tylko się to rozwija.. Najśmieszniejsze jest to, że rodzice nie mają bladego pojęcia jakie są ich dzieci jak wyjdą z domów! Wystarczy pójść do gimnazjum na trockiej odwiedzić swoje dziecko, a być może spotka się je w toalecie palące fajka, z cieciową która go kryje. Później tak przez całe życie.. Póki znasz ludzi, a jeszcze lepiej jak masz układy, a jeszcze lepiej jak masz układy z policją, to na Targówku żyć będziesz spokojnie. Te durne statystyki nie odzwierciedlają niczego!

 • 14 marca 2013 o godz. 11:48

  Porto, nie mów o słoikach. Bo słoiki albo wieczorem nie wynurzają się z domu, albo siedzą w klubach/pubach w centrum bo nie mają co robić z pieniędzmi :) Mniej kradną na Twrgówku? Ci co mieli się nakraść już są w takim wieku że z Targówka się wyprowadzili.. ot nowość!

 • 14 marca 2013 o godz. 11:59

  do Śmiech – potwierdzam. ja też tutja mieszkam od urodzenia a trochę wiosen mam i wiem co piszę, że na Targówku jest patologicznie. Najlepsze jest to, że słoiki pisza, że jak się nie podoba to się wyprowadź. A ja mówię do was drogie słoiki TO WY SIĘ WYPROWADŹCIE, bo opórcz tego, że tutaj pracujecie nie dajecie nic. Nie płacicie tutaj podatków, a jak wydajecie pieniądze to albo w centrum albo u siebie w Kopydłowie.

 • 14 marca 2013 o godz. 14:46

  Śmiech, January. Generalizujecie. Czy wszyscy w tej dzielnicy to patologia? Czy mówimy o Targówku jako dzielnicy czy osiedlu? Bo jeśli o dzielnicy to już piszecie bzdury jesli o osiedle to generalizujecie. Ok widzę na codzień spacerując z wózkiem po parku wiecha i okolicach szwedajace się po lekcjach grupki mlodziezy liczące 5 osób ale nie piszcie że każdy jestvtu taki co siądzie z piwem czy wódką na ławce bo nie ma co robić. To się wynosi z domu. Jeśli jest na to przyzwolenie a młodemu człowiekowo nie wpoilo się inych sposób na spędzanie czasu to tak jest. Ale to tyczy ułamka uczniow. Tyle że ich widac i słychać wieczorami. Większość normalna siedzi w domu albo ma zajęcia. Smiech. Poza tym każdy może jak dorosnie zamieszkać gdzie indziej w innej dzielnicy. Mam wrażenie że tobie się nie udało albo nie chciało.

 • 14 marca 2013 o godz. 14:51

  Mieszkam na Samarytanki. Nie jestem sloikiem pochodzę z Mokrej. Zarówno tutaj jak na Mokrej nie zdarzaja się włamania ani kradzieże. Co innego na Ursynowie. Widać tam jest co kraść. Opinię o złej sławie Targowka uważam za krzywdząca. O wiele bardziej boję się na Ursynowie okolic Polinezyjskiej.

 • 14 marca 2013 o godz. 15:46

  Do Ewa: nikt nie generalizuje tylko opisuje fakty. Uwierz mi, że codziennie bywam na Targówku pieszo w róznych miejscach i naprawdę nie jest kolorowo. Oczywiście mówię, o wiosna-lato, kiedy jest cieplej, bo teraz to się chowają w klatkach. Może patologia to złe określenie, ale ogólnie nie jest ciekawie.

 • 14 marca 2013 o godz. 16:05

  Janusz. Nie jest kolorowo ale nie na każdej klatce ma osiedlu ani pod każda z klatek. Poruszam się także wieczorem na linii Gościeradowska, Ossowskiego, Handlowa, lidl i poza parkiem gdzie się wyptawiaja libacje ( ale tp problem wielu parków więc zostawmy) to jest spokój. Fakty są takie że mniejszośc halasujaca jeśli już halasuje to jest najbardziej widoczna. I to jest nawet na Kabatch gdzie w lecie zbieravsie grupa 20 chłopa żeby pośrodku chlac piwo i drzec mordy o Legii. Pomyslec że większość mieszkańców to inteligencja.

 • 14 marca 2013 o godz. 16:42

  JANUARY nie dodałeś zaściankowsoći rodowitych mieszkańców, tej ostatniej dzielnicy warszawy

 • 14 marca 2013 o godz. 16:50

  Onuc ostatnia dzielnica w Warszawie to 19. Przy Kolejowej.

 • 14 marca 2013 o godz. 17:51

  TE FAŁSZYWE STEREOTYPY! KTOŚ CHCE WYBIELAĆ SIĘ KOSZTEM NASZEJ DZIELNICY.. NIE POZWÓLMY NA TO!!!

 • 14 marca 2013 o godz. 18:37

  do Onuc: rodowitych? Dziwne, że odkąd zaczęto zwracac uwagę na pasożytów (słoiki) to w Warszawie jest coraz gorzej. Wczesniej ich było mnie, bo się bali. Bo przecież słoik wie, że d.ma Warszawę i się śmieje.

 • 14 marca 2013 o godz. 18:38

  mnie*

 • 14 marca 2013 o godz. 19:58

  „Słoiki” – ulubione słowo zakompleksionych, małostkowych, źle wykształconych za to „dobrze” urodzonych Warszawiaków. Słoiki odpowiadają za syf na Kondratowicza przy kebabach, słoiki są winne bandyterce, słoiki są winne wszystkiemu (normalnie jak Kononowicz)…

  Nic nie robisz, jesteś troglodytą, syfisz na ulicy i demolujesz przystanki, ale jesteś „dobrze” urodzony – jesteś gość.

  Spójrz co ty robisz dla tego miasta i swojej dzielnicy a potem łeb wystawiaj. Januray, Porto co zrobiliście oprócz tego, żeście się tu urodzili? Jakiś koncert zorganizowałeś jeden z drugim? Jakąś inicjatywę mieszkańców? Plac dla dzieci wyremontowałeś z kumplami po robocie?

  Nie?! To co kłapiesz dziobem na forum?! Zrób coś najpierw a potem się na innych przyglądaj i na ich rodowody.

  Tylko bez pojazdów panowie, że sam jestem słojem, bo to nie ten adres..

  Wstyd mi za takich pseudo-lokalnych patriotów..

 • 14 marca 2013 o godz. 20:52

  Brawo MJ!

 • 15 marca 2013 o godz. 10:01

  a co kraść na targówku jak tu bieda ???!!!

 • 15 marca 2013 o godz. 10:30

  do MJ: Płacisz tu podatki?
  Zamilcz i do budy.

 • 15 marca 2013 o godz. 11:31

  Przyganiał kocioł garnkowi. A na targówek.info cenzuruje się wpisy pod artykułami.

 • 15 marca 2013 o godz. 11:36

  Stefan; a ty kto? brat MJ? też ze SŁoikowa?

 • 15 marca 2013 o godz. 13:26

  Do Hubert i Jan. Nie dość że płacę tu podatki, to się tutaj urodziłem i mieszkam całe życie.

  Na fakt niepłacenia podatków w Warszawie reaguję alergią jak i wy. Ale nie mogę już znieść szukania wroga klasowego. Byli cykliści, masoni, żydzi, teraz są słoiki. To te mityczne słoiki robią burdy po parkach?! To słoiki rozjedżają trawniki swoimi wypasionymi na wsiowo furami?! To słoiki demolują przystanki, mażą ściany pseudo-graffiti i rysują szyby w autobusach?!

  No więc najpierw zajmijmy się sobą i swoimi grzeszkami.

  A do przyjezdnych apeluję PŁAĆCIE PODATKI W WARSZAWIE!!!!!!!! Bo komunikacja, przedszkola, odśnieżanie i tysiące innych rzeczy jest opłacanych z naszych podatków.

  A do władz też mam apel: wymyślcie skuteczny sposób jak zachęcić przyjezdnych do płacenia w Warszawie. Bo zamiast zwiększać liczbę osób płacących podatki, podnosicie podatki tym, którzy je uczciwie płacą. I to jest dopiero absurd!!!

 • 15 marca 2013 o godz. 13:54

  Do redakcji: Droga redakcjo, wiem, że cenzura jest faux pas, ale jestem pewna, że większość użytkowników targowek.info przychyli się do prośby, aby blokować bądź usuwać wpisy powyższych troli. Atutem serwisu były zawsze rzetelność i merytoryczność, także w komentarzach można zawsze było znaleźć wiele cennych informacji o dzielnicy. Teraz komentarze w większości zaśmiecają serwis. Myślę, że użytkownicy nie będą mieli nic przeciwko, jeśli moderator będzie arbitralnie uznawał obraźliwe komentarze za śmieci, tak jak robi to z komentarzami z reklamami. Do użytkowników apeluję o ignorowanie troli i nieodpowiadanie na wyzwiska!

 • 15 marca 2013 o godz. 14:19

  do MJ, ja się z tobą zgadzam, że nie tylko słoiki niszczą, ja nie o tym pisze. Bo niszczą debile. Mi chodzi o ludzi, którzy nie płaca tutaj podatków, czują się jak królowie warszawscy a jak wracają na swoją wieś to są zwykłymi parobkami i tyle.

  Do As: a powiedz mi jak będziesz selekcjonował ‚dobre’ komentarze? Nie to, że przyjechałeś ze wsi do miasta to będziesz kozaczył i mówił, co należy zrobić? Rządź kołem gospodyń wiejskich u siebie na wiosce.

 • 15 marca 2013 o godz. 14:21

  Co do cyklistów to akurat są w porządku. I sam udzielam się w kręgu cyklistów i walcze o projekt na budowę wiekszej liczby ściezke rowerowych po tej stronie Wawy. Co do Żydów to nie bede sie wypowiadał, bo to nie kącik naukowy.

 • 16 marca 2013 o godz. 00:07

  Dane wyciągnął od policji serwis dobraulica.pl i należą im się za to słowa uznania. Ale już sposób przedstawienia statystyk mocno trąci propagandą z PRL-u. Ten sam serwis, który niedawno lansował tezę, jakoby Targówek był najgorszą dzielnicą w mieście, teraz publikuje dane temu przeczące, ale i tak powiela szkodliwy dla nas stereotyp…

  Wydaje mi się, że poprzednie badania dobrejulicy dotyczyły sondażu wśród mieszkańców. Te zaś, to twarde dane z policyjnej statystyki. Między sondażami a statystyką jest zasadnicza różnica Pani/Panie PRASÓWKO?

 • 16 marca 2013 o godz. 01:06

  Spoko Jan. Policja szykanuje cyklistów, człowiek jedzie do domu nocą Odrowąża i taki patrol z akcentem gdzieś spod Hrubieszowa go codziennie zatrzymuje pod pretekstem sprawdzenia legalu bicykla.

 • 30 marca 2013 o godz. 17:49

  Jeżeli chodzi o przestępstwa narkotykowe to nie zgadzam się z tym co przectawiono na wykresie ,bo na ul.Heleny Junkiewicz *** mieszka diler narkotykowy wszyscy o tym wiedzą nawet POLICJA i nic.

 • 28 listopada 2015 o godz. 09:14

  Tytuł artykułu to chyba żart?

 • 27 stycznia 2016 o godz. 22:05

  A co z tym zbokiem na targówku i bródnie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.