Debata o bezpieczeństwie na Targówku | | targowek.info

Debata o bezpieczeństwie na Targówku

Przez ponad dwie godziny dyskutowali wczoraj z mieszkańcami Targówka burmistrz dzielnicy oraz dowódcy stołecznej policji i straży miejskiej. Niestety, z urzędu miasta nie pofatygował się do nas nikt ważny.

Choć początkowo na debatę w urzędzie dzielnicy miała przyjechać osobiście prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (strona urzędu dzielnicy wciąż to zapowiada) to koniec końców pani prezydent do nas nie dotarła – a w zastępstwie wysłała swojego sekretarza Jarosława Maćkowiaka. W rezultacie debata o bezpieczeństwie na Targówku była pierwszą w Warszawie (a w innych dzielnicach było już ich sześć), w której nie uczestniczył nikt z najwyższych władz miasta. Czy ta niezbyt miła sytuacja ma związek z niedawnym odwołaniem burmistrza Grzegorza Zawistowskiego i przejęciem władzy w dzielnicy przez opozycję, czy może z czyms zupełnie innym, musicie ocenić sami.

Przybyli za to m.in. nadinsp. Mirosław Schossler (komendant stołeczny policji), insp. Michał Domaradzki (I zastępca komendanta stołecznego), mł. insp. Piotr Owsiewski (komendant rejonowy policji), Zbigniew Leszczyński (komendanta straży miejskiej) oraz oczywiście nowy burmistrz Targowka Sławomir Antonik.

Debata o bezpieczeństwie na Targówku 16.04.2013 r. / fot. policja

Co nam powiedzieli stróże porządku?

Otóż m.in. że wg badań 71 proc. mieszkańców dzielnicy Targówek czuje się tu bezpiecznie. Dowiedzieliśmy się, że w komisariacie na Chodeckiej pracuje etatowo 181 policjantów, którzy mogą się pochwalić(?) wykrywalnością przestępstw na poziomie 38,8 procent. W 2012 roku w naszej dzielnicy wszczęto śledztwa w sprawie 3049 przestępstw, z czego wykryto sprawców 1080. Średnio naszą dzielnice patroluje codziennie 43 policjantów (plus trochę strażników miejskich i żandarmów wojskowych), którzy interweniują ok. 100 razy dziennie. W całym 2012 roku stróże porządku przeprowadzili na Bródnie, Targówku i Zaciszu łącznie 38257 interwencji (w tym 1466 domowych).

Ciekawostka: w 2012 r. średni czas reakcji na zdarzenie w komisariacie policji Warszawa-Targówek wynosił 23 min. 06 sek. W tym roku jest to już tylko 11 min. 58 sek.

Nasza policja chwali się także spadkami liczby kradzieży oraz liczby uszczerbków na zdrowiu, a także wysoką wykrywalnością przestępczości rozbójniczej. Z drugiej strony, mimo ponoć skutecznego łapania sprawców, liczba przestępstw rozbójniczych na Targówku wzrosła, podobnie jak ilość bójek i pobić.

Ci z mieszkańców Targówka, którzy przyszli na debatę, skarżyli się przede wszystkim na  problemy związane ze sprzedażą alkoholu w sklepach całodobowych (i spożywanie alkoholu w miejscu publicznym), częste dewastacje mienia oraz nieprawidłowe parkowanie samochodów.

Pozostaje pytanie, co debata o bezpieczeństwie na Targówku naprawdę coś zmieni. Obecność najwyższych dowódców warszawskiej policji i straży miejskiej daje nadzieję, że tak. Obecność niższego urzędnika  – zamiast prezydent lub któregoś z wiceprezydentów Warszawy – sugeruje, że dla władz miasta nie jest to priorytetem…

PRZECZYTAJ TEŻ:

12 komentarzy na temat “Debata o bezpieczeństwie na Targówku

 • 17 kwietnia 2013 o godz. 11:51

  kto tam debatował? Ci, ktorzy zajmuja sie bzpieczenstwiem na Targowku hahahhahah ale bzdura.

 • 17 kwietnia 2013 o godz. 11:59

  Z ratusza tu nie przyjeżdżają, bo się boją.

 • 17 kwietnia 2013 o godz. 14:48

  W sumie codziennie straż miejska stoi sobie po ciemku pod szlabanem w lesie przy Skierskiego, przedwczoraj- 25 min. A ile w nocy? Kto za to płaci pasożytom? My!

 • 17 kwietnia 2013 o godz. 14:49

  Po co się pokazywać w towarzystwie burmistrza z opozycji.Tym bardziej, że obecny burmistrz nie jest nadal zatrudniony.

 • 17 kwietnia 2013 o godz. 15:19

  ratusz pewnie coś szykuje, no wiecie, coś w stylu „Imperium kontratakuje” ;)

 • 17 kwietnia 2013 o godz. 23:41

  teraz pis jest u wladzy z antonikiem. platforma sie skompromitowala po latach nierządów. jest fatalnie . targowek to dresiarnia bez perspektyw. a najgorsze jest to ze lezy zupelnie oswiata. szkoly np. podstawowe targowka to kompromitacja(z wyjatkiem tej na Suwalskiej)bardzo zle wyniki na egzaminach 6 klas lokuja nasze szkloy w ogonie warszawskich placowek oswiatowych.

 • 18 kwietnia 2013 o godz. 05:55

  praczet teri. A czy Ty zrobiłeś/łaś coś w tej sprawie żeby było lepiej?????? Czy tylko siedzisz i piszesz jak (Ci) jest źle na Targówku???
  Jak się nie podoba to wróć tam skąd przyjechałeś do Radomia, Międzyrzecza lub innego lulusiowa.
  Weź się ogarnij i zacznij zmieniać na lepsze zaczynając od siebie.
  A, i nie pisz żebym to Ja wracał. Ja jestem u siebie.

 • 18 kwietnia 2013 o godz. 11:37

  A wczoraj na podobnej debacie na Pradze Północ był wiceprezydent Warszawy, tia…

 • 18 kwietnia 2013 o godz. 17:58

  matz! jak powstawaliście miałem nadzieję, że będziecie obiektywnym i profesjonalnym portalem. niestety stwierdzam, że bliżej wam jednak do takich szmatławców jak fakt czy super expres. żenujące

 • 19 kwietnia 2013 o godz. 00:00

  wujot ty psie . mam w dowodzie szlachetniejszy meldunek niz ci sie zdaje . na kolana psie. nie bede z toba gadal skoro argument ze z radomia czy innego lulusiowa jest decydujący. co to ma byc ? co ty wogole wiesz o warszawie czy ty czytasz ksiazki penerze?

 • 19 kwietnia 2013 o godz. 17:33

  Oj, bez komentarza.
  Szkoda słów.

 • 1 czerwca 2013 o godz. 13:29

  eee… Debaciarze!!! Zapraszam do siebie!! Tarnogórska / Radzymińska codziennie po godz. 22! Oprowadzę gratis! TO co się tu dzieje przerasta wszystko! Zapytam wprost! Czy Debaciarze znajdą choć ksztynę czasu w swoim napiętym grafiku dot. tylko debatowania na jakieś praktyczne rozwiązania ot by monitoring na Radzymińskiej?
  Przydały by się kamery na skrzyżowaniach Trocka, Kościeliska, Łodygowa. Naprawdę nie ma kasy choć by na atrapy?
  Brak słów!
  Dobrze że mam już bilet Wawa>Londyn bo bym zwariował!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.