Jeszcze jeden wielki zakład śmieciowy?

22
Share

I wcale nie chodzi o ZUSOK, czyli o miejską spalarnię. Tym razem prywatna firma chce budować na Targówku ogromny zakład gospodarowania odpadami. 

 

Rozbudowa spalarni opóźnia się, wciąż nie wiadomo jakie inwestycje Targówek otrzyma w zamian, tymczasem spółka First Recykling szykuje się do kolejnego wielkiego zakładu. Do miejskiego biura ochrony środowiska wpłynął już wniosek o wydanie decyzji środowiskowej.

Dokładnie inwestycja ma być kompleksowym zakładem gospodarowania odpadami wraz ze stacją demontażu odpadów elektrycznych i elektronicznych oraz stacją przeładunkową dla odpadów komunalnych. Taki śmieciowy kombajn miałby powstać przy ul. Bardowskiego 4 na Elsnerowie – to tuż obok nieczynnej już bazy PKN Orlen i w pobliżu miejsca, gdzie władze dzielnicy planują sztuczny zbiornik mający być miejscem wypoczynku dla mieszkańców. A tych ostatnich wbrew pozorom w okolicy coraz więcej. W pobliżu powstaje  Osiedle Wilno, a jeszcze bliżej do  zakładu (ok. 500 metrów) mieliby mieszkańcy nowego sporego osiedla na ul. Skrajnej w Ząbkach. Ich okna wychodzą na planowany kompleks.

First Recykling to polski oddział światowego potentata wywodzącego się ze Szwecji. Spółka  prowadzi już działalność na Bardowskiego, ale teraz chce rozbudować swój zakład. Na działce o powierzchni prawie 40 tys. metrów przyjmowane są wstępnie posegregowane śmieci z domów, działa też skup makulatury. Po powiększeniu zakładu spółka chce poszerzyć działalność o przetwarzanie zużytego sprzętu RTV i AGD, produkcję paliwa płynnego, przetwarzanie odpadów drewnianych,  dwie stacje przeładunku odpadów, warsztat samochodowy. Docelowo zakład miałby pracować 24 godziny na dobę.

Przeciwko inwestycji w czwartek zaprotestuje zapewne Rada Dzielnicy. Już jest gotowy projekt stanowiska negatywnie opiniującego inwestycję. Radni zwracają uwagę, że w tej okolicy obowiązuje plan zagospodarowania zabraniający lokalizacji przemysłu uciążliwego.  Wytykają też, że lokalne ulice – nieremontowane i nierozbudowywane od wielu lat – nie są w stanie pomieścić kolejnych setek śmieciarek.

Tak dziś wygląda zakład przy Bardowskiego 4. Już teraz jeździ tu sporo ciężarówek / fot. targowek.info

22
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx