Metro na Targówek nie powstanie!? | | targowek.info

Metro na Targówek nie powstanie!?

…a już na pewno nie powstanie w terminie. Rozbudowa II linii metra właśnie została wstrzymana! Dziękujemy wam, ekolodzy.

Fot. ZTM
Fot. ZTM

Dziś ujrzała światło dzienne decyzja (kliknij tutaj żeby ją zobaczyć, plik pdf), którą Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska podpisał jeszcze przed Wielkanocą. Decyzja o… uchyleniu decyzji środowiskowej, dotyczącej budowy wszystkich peryferyjnych odcinków II linii metra, od ronda Daszyńskiego w stronę Bemowa i od Dworca Wileńskiego na Bródno!

Zawdzięczamy to stowarzyszeniu Zielone Mazowsze. Ekolodzy nie znaleźli wprawdzie na trasie metra żadnej zagrożonej wyginięciem kolonii żabek ani muszek, ale w zamian wymyślili, że II linię możnaby budować znacznie taniej. Np. między stacjami Szwedzka – Trocka budując ją metodą odkrywkową i kierując II linię bliżej ul. św. Wincentego, z ominięciem Zacisza.

Teraz miasto od nowa musi się więc starać o kolejną decyzję środowiskową. To oznacza poślizg w przygotowaniach budowy co najmniej o kilka miesięcy, a nawet lat.

Albo i jeszcze dłużej, bo ekolodzy prawdopodobnie mają zamiar rozwalić rozbudowę metra do końca. Krzysztof Rytel z Zielonego Mazowsza zapowiedział już na łamach „Gazety Stołecznej”, że zamierza poskarżyć się instytucjom europejskim, które będą decydować, czy przyznać na tę inwestycję unijną dotację…

 

O pomysłach na zmianę trasy metra na Zaciszu i Brodnie oraz “Studium przebiegu końcowego odcinka II linii metra na terenie dzielnic Targówek i Białołęka” – przeczytacie tutaj.

O badaniach gruntu pod przyszłe metro na Targówku (które w tej sytuacji można chyba przerwać) – przeczytacie tutaj.

PRZECZYTAJ TEŻ:

33 komentarzy na temat “Metro na Targówek nie powstanie!?

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 10:29

  Pier….lone Zielone Mazowsze

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 10:33

  toż to ekoterroryści. Terroryzmowi mówię NIE!!!!!

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 10:43

  Hahaha, z Zielonym Mazowszem czy bez i tak inwestycja będzie miała spóźnienia. Zamiast krytykować Zielone Mazowsze proponuję zapoznać się z ich argumentami bo artykuł jest tendencyjny i niestety targowek.info co raz częściej stosuje chwyty tabloidowe.
  Swoją drogą po raz kolejny okazuje się, że „fachowcy” zatrudnieni przez HGW dają plamę, jakby wszystko było w porządku to żadna organizacja specjalnie nie blokowała by inwestycji.

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 10:44

  Czy w Targowek.info pracują analfabeci? W artykule, z którego zerżnęliście informację jest napisane, że nie uwzględniono uwag ekologów!

  „Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, analizując skargę stowarzyszenia, nie podzieliła jednak większości jego argumentów. Wytknęła za to inne błędy, które doprowadziły do uchylenia decyzji środowiskowej.”

  Te inne błędy to wina urzędników, którzy niedopełnili wielu procedur. Płacą wam za okłamywanie ludzi i usprawiedliwianie nieudaczników na stołach?

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 10:45

  Jacy ekolodzy??? Dlaczego tych ludzi nazywa się w ogóle ekologami??? Ekologia to poważna i ważna nauka. Ci ludzie od Zielonego Mazowsza nie mają z nią nic wspólnego. Pan Rytel jest ARCHITEKTEM. I niech o ekologii się nie wypowiada, nie ma do tego kompetencji!!! Tak samo jak nie ma kompetencji by wypowiadać się o medycynie czy fizyce jądrowej.
  Pozdrawiam, ekolog (z wykształcenia).

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 10:49

  AHAHHAHHAHAHAHHAHAHHAHAHA. Śmialiście się i wyzywaliście mnie jak pisałem, że metra nie będzie, a jeżeli jakimś cudem się uda to będzie w 2040 ;D to teraz macie słoje

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 11:46

  Ludzie zajmijcie się normalną pracą, a nie utrudnianiem życia ludziom.
  Tylko czekać aż się ktoś wkurzy i zleje Pana Rytla,zwłaszcza że to Praga hahahahaahahah

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 12:21

  To ukryta opcja „hanki” żeby metra nie budować po nie ma o tym pojęcia!!!!!!!!! Hanka odejdź!!!!!!!!!!!

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 12:44

  Jakie endemity wystepują na Targówku ? Asfalt chroniony ?

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 12:48

  Nadal głosujcie na Walcową, to daleko zajdziecie :/ Stolica za jej kadencji zeszła na psy!!!

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 13:07

  Beznadziejnie nieprofesjonalny artykuł. Zastanawiam sie czy nie wypisać się z grona lubiących Targówek.info w związku z tym. Zablokowanie decyzji środowiskowej nie jest możliwe bez podania konkretnych argumentów wskazujących, że dany wariant jest niekorzystny z punktu widzenia ochrony środowiska. Decyzja który wariant wybrać ze względów finansowych już nie leży w gestii organizacji pozarządowych. Miło by było jakby dziennikarze Targówek .info pokusili się o zdobycie konkretnych, profesjonalnych informacji, a nie robienie zadymy i złego PR ekologom. Bo nie wszyscy ekolodzy to wyłudzacze, oszołomy i osoby niespełna rozumu. Niektórym zależy żeby chronić to co mamy cenne i co należy do nas wszsytkich przecież.

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 13:19

  @RENATA

  Proszę Cię o jedno. Nie nazywaj tych oszołomów z Zielonego Mazowsza ekologami, bo to urąga godności prawdziwych ekologów. Ja w tej organizacji nie widzę żadnego ekologa.

  Szkoda, że nie ma możliwości pozywania tego typu organizacji (pożytku społecznego – podobno!) do Sądu. Zbierze się grupka eko-oszołomów, architektów, humanistów i tym podobnych znudzonych życiem ludzi i płodzą swe teorie. Szkodzą rozwojowi miasta, a co najciekawsze szkodzą również Naturze/Środowisku.

  ekolog (z wykształcenia)

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 13:38

  heh… raczej dzieki temu ze nie ma hajsu… a ekolodzy to tylko takie ładne „wytłumaczenie”

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 13:56

  do Renata: z nich tacy ekolodzy, jak z Tuska, HGW i ich band, uczciwi obywatele

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 14:00

  To jest chore w tym kraju.

  Aby zbudować drogi, z których będzie korzystała większość obywateli trzeba 100000 pism, podpisów, przetargów, próśb itp. a to dlatego, że na wyznaczonym pasie, gdzie ma iść droga stoi 50 letni dom w którym mieszka dziadek ze swoim psem. Miliony ludzi muszą jeździć po polach, bo dziadek się nie chce wyniesć. Dostaje 2 miliony za przeniesienie się, ale dla nieog MAŁO on nie chce. Po 3 latach walk, dostaje 10 tysiecy i musi przymusowo opuścić dom. To samo jest ze stokami narciarskimi i góralami, którzy nie mogą się dogadać.
  To samo z ekologami od siedmiu boleści. Będą jeździli tym metrem oni ich rodziny, ale lepiej znaleźć mrówkę, która stoi na przeszkodzie budowy.

  Polska, kraj w którym żyję… tfu gniję.

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 14:26

  Jaka Pani Prezydent taka Stolica

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 14:39

  Jak dla mnie, jest to po prostu kolejny pretekst do odsunięcia budowy metra w bezpieczne kiedyś tam. Na marginesie budowa drugiej linii metra w obecnej formie jest kompletnie oderwana od realiów życia w tym mieście. Generuje jedynie ogromne koszty finansowe i masę utrudnień dla mieszkańców. oddanie odcina od Dw.Wileńskiego do Swiętokrzyskiej nie zmieni w żaden sposób sytuacji w mieście. Już dawno przeciążony i zatłoczony do granic absurdu Plac Wileński nie zostanie odciążony, wręcz przeciwnie do ogólnego ruchu, dołączy jeszcze potok wysiadających i wsiadających do metra.

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 14:42

  Za gazeta.pl: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, analizując skargę stowarzyszenia (ZM), nie podzieliła jednak większości jego argumentów. Wytknęła za to inne błędy, które doprowadziły do uchylenia decyzji środowiskowej. Główny zarzut to rozbieżność między projektami przebiegu II linii a zapisami planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie Mor (osiedle przy zachodniej granicy Warszawy). W obowiązujących dokumentach metro ma się kończyć na stacji Chrzanów (na zachód od ul. Lazurowej). Drugi zarzut dotyczył tego, że ratusz nie sprawdził, jak inwestycja wpłynie na wody gruntowe.

  Jak widać zaważyły rzeczywiste uchybienia RATUSZA (i tu jest winny opóźnienia), a nie zarzuty Zielonego Mazowsza. Wybiórcze przedstawianie informacji jakie widzimy na przykładzie tego artykułu jakoś bardzo źle mi się kojarzy..
  Nie znam ludzi z organizacji ZM, więc nie będę się wypowiadać czy oszołomy czy nie. Razi mnie jednak nierzetelność autora tego artykułu i negatywne pokazywanie ekologów w ogóle. Bo potem już nikt nie będzie pamiętał, że chodziło o ZM. Też jestem ekologiem z zawodu i wkurza mnie ubieranie wszystkich w jeden stereotyp. Droga redakcjo proszę więc pamiętać o ciążącej na was odpowiedzialności za kształtowanie opinii publicznej.

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 14:53

  W czasie gdy przejazd przez targową był jeszcze czynny, tramwaj pokonywał odcinek między Dw.Wileńskim a Swiętokrzyską w ok.12 minut. Metro skróci ten czas zapewne do jakiś 5-7 minut. Czy takie skrócenie czasu podróży jest warte ponad 4 mld złotych? Za taką kwotę można by było z powodzeniem wybudować 2 dodatkowe mosty w tym mieście, żeby przejazd z dzielnicy do dzielnicy na drugim brzegu odbywał się bezproblemowo. Ponadto wystarczyło by na dokończenie obwodnicy miasta. Ponadto można by, nieznacznie modyfikując obecny przebieg linii kolejowych, rozbudować i zintegrować w pełni z transportem miejskim SKM-ki i innych przewoźników kolejowych w obrębie miasta.

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 14:59

  Gdyby zamiast znakomitej architektonicznie, ale zupełnie nieprzydatnej na co dzień stacji Stadiom w obecnym miejscu, zbudowano platformę stacyjną w miejscu wiaduktu nad Targową, przesiadka do kolei miejskiej i dojazd do centrum zajmowałby 4-6 minut.

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 15:10

  Nie do pomyślenia, argumenty tych Zielonych argumentami, ale ile człowiek zniesie ciągłych objazdów do Centrum, w Centrum i z Centrum (szczególnie ubolewam nad połączeniami ZTM)…A na Targówku ludzie tez żyją. Bez metra by się tu obyło. Ale w Polsce, jak to w Polsce, zaczęli kopać i nie widać zakończenia. Ba, teraz urzędnicy maja na głowie Zielonych.

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 15:57

  …”żadnej zagrożonej wyginięciem kolonii żabek ani muszek”. Ten cytat świadczy że w redakcji targówek.info pracują same cymbały na równi ze słoikami. Czyli jeśli coś ginie, to należy to wg was zalać asfaltem a nie chronić. Piszecie od jakiegoś czasu same bzdety, gorzej niż super express, podkręcaliście nagonkę na dziki.

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 17:23

  Zachód ma problem z ciapatymi a my z zielonymi. Wszyscy to terroryści chmujący rozwój.

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 18:18

  Wysyp debili-i tutaj i na forum GW.Przeczytać coś,co się komentuje?A po co.Spróbować to samodzielnie zrozumieć?Nie trzeba.Wyć na „wroga”-pokazanego brudnym paluchem przez „dziennikarza” GW-o tak,jak najbardziej.I nie myśleć samodzielnie-och jak to,k…wa,boli!
  Wszyscy urzędnicy z Ratusza,którzy zawalili tę sprawę,wdzięczni są pożytecznym idiotom na internetowych forach za skuteczne odwrócenie uwagi od ich winy.
  Tak samo wybieracie posłów,półgłówki.Ale winni są zawsze „oni”,nigdy wy.
  A autor tego gówna-niejaki MATZ-ładnie dziobiesz.Jeszcze trochę i dostaniesz się na staż do „Agory”.Płatny.

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 18:52

  A może by tak zrzucić się na solidny wpie*** ekoterrorystom?!

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 20:02

  Oszołomy precz! (nie chodzi o obrońców przyrody, bo tu takich jednak nie ma). Zacisze to tak samo wielotysięczna dzielnica, której metro się należy! Dlaczego nie realizuje się projektów, na które wydano ogromne środki i ryzykuje wieloletnie opóźnienia? Komu na tym zależy? I linia przez Zacisze na Bródno z ewentualną odnogą na Białołękę.

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 22:28

  Moim zdaniem to jest wielki przekręt. PO i reszta rządu oraz gminy warszawskie osadzone pieprzonymi komuchami na układach, prawdopodobnie zdefraudowały pieniądze przeznaczone na budowę 2giej lini metra, a teraz zasłaniają się ekologami i wymyślają niestworzone rzeczy aby ich lewizny nie wyszły na jaw… Fakt że jest to organizacja pozarządowa ale każdego da się kupić 8 mld zł na tyle mord do wykarmienia to jak takie śmiecie jak ZM przykleją cosik to nikt z nich nie zbiednieje…
  Oczywiście są to tylko przypuszczenia, nie oczerniam nikogo ani nie wmawiam nikomu swojej wersji.
  Yebać system…

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 22:42

  Jak by łapóweczkę dostali to by nie było problemu nawet by nawet pomagali wszystko załatwiać. A kasy nie ma to nie pozwolą budować pewnie przez to, że żyje tutaj bardzo rzadkie coś. Które pewnie nawet nie istnieje.

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 23:17

  Ten tekst to ŻENADA – powiela brednie i kłamstwa.

 • 3 kwietnia 2013 o godz. 23:52

  Dziwne, że połowa z was (pseudo obrońcy EKO zycia – co jest fikcją ) , wyzywa tutaj ludzi od SŁOIKÓW. A GDZIE BYLIŚCIE WCZESNIE PRZY INNYCH SPRAWACH?

 • 4 kwietnia 2013 o godz. 00:21

  a dup*** i tak później będą wozić metrem… najpierw będą utrudniać, a potem będą gadać, że wszystko się opóźnia…

 • 6 kwietnia 2013 o godz. 12:41

  jeszcze raz sztywny pajacu podpiszesz się moim nazwiskiem to pożałujesz

 • 6 kwietnia 2013 o godz. 23:21

  podziekujcie Platformie Obywatelskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.