Nowy burmistrz Targówka. Teraz rządzą nami SM Bródno i PiS!

37
Share

Kanapowa rewolucja w urzędzie dzielnicy: w czwartek wieczorem radni odwołali burmistrza Grzegorza Zawistowskiego i na jego miejsce powołali Sławomira Antonika.

Gdy miesiąc temu Platforma Obywatelska postanowiła zmienić burmistrza na Targówku, nikt w tej partii nie spodziewał się takiej klapy. Wymiana „zużytego” Grzegorza Zawistowskiego na „młodego prężnego” Tomasza Mencinę miała być szybka i bezbolesna.

Ale, jak już się domyślacie, nie była. Dziś wieczorem spełnił się czarny scenariusz PO, o którym pisaliśmy tydzień temu. Platformę opuścili dotychczasowi koalicjanci –  radni klubu „Mieszkańców Bródna, Targówka i Zacisza”, czyli tak naprawdę Spółdzielni Mieszkaniowej „Bródno” – którzy razem z Prawem i Sprawiedliwością oraz garstką radnych niezależnych (ze Zbigniewem Poczesnym, ex-PO na czele) stworzyli nową koalicję na Targówku. W 25-osobowej radzie dzielnicy koalicja ma aż 17 głosów. Nowa opozycja, PO, ma tych głosów raptem osiem.

Efekt: w czwartek po godz. 16 Grzegorz Zawistowski został odwołany z fotela burmistrza. Platforma nawet nie próbowała forsować Menciny. Po godz. 18-stej nowym burmistrzem Targówka wybrano Sławomira Antonika.

Kim jest Sławomir Antonik? Pewnie go już znacie, bo w barwach koalicji PO-Spółdzielnia był do tej pory wiceburmistrzem. Ma 54 lata i jest absolwentem Politechniki Warszawskiej. Od lat działa w Spółdzielni Mieszkaniowej „Bródno”, w której obecnie jest przewodniczącym Rady Nadzorczej.

Razem z nowym burmistrzem mamy też czterech nowych wiceburmistrzów. A właściwie trzech nowych, gdyż Wacław Kowalski, dotychczasowy wice z namaszczenia SM „Bródno”, bez problemu zachował stanowisko. Do Kowalskiego dołączyli:

* Najbarwniejszą postacią jest niewątpliwie Andrzej Bittel z ramienia PiS, z wykształcenia prawnik po Uniwerstytecie Warszawskim. Przed laty urzędnik w Zielonce i na Mokotowie, który zdobył sławę jako komisarz i kilkumiesięczny burmistrz Wawra w czasach gdy prezydentem Warszawy był Lech Kaczyński. Po zmianie władzy w Warszawie Bittel został przygarnięty przez PiS-owskie Centralne Biuro Antykorupcyjne, a od parunastu miesięcy jest wiceburmistrzem Ursynowa.

* Janusz Marczyk (także PiS), absolwent Politechniki Śląskiej (inżynier informatyk), skarbnik targówkowskiego oddziału Prawa i Solidarności, aktualnie szef referatu w urzędzie dzielnicy Praga-Północ.

* Z namaszczenia radnych niezależnych wiceburmistrzem (wiceburmistrzynią?) została też Agnieszka Szmulewicz, zawodowa urzędniczka, wcześniej na Żoliborzu, od paru lat naczelniczka wydziału działalności gospodarczej na Targówku.

Większość dzisiejszych głosowań zakończyła się wynikiem 17:8 (a przy wyborze Wacława Kowalskiego nawet ktoś z PO nie był przeciw, tylko się wstrzymał – kto dokładnie nie wiadomo, gdyż głosowania były tajne). Z pięciu członków nowego zarządu, czwórka mieszka w dzielnicy Targówek – tylko wiceburmistrz Szmulewicz pochodzi z Żoliborza.

No i jak się wam podobają nasi nowi władcy?

37
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx