Ulice z XIX wieku

20
Share

To nie jest artykuł historyczny. Dotarliśmy do listy ulic w dzielnicy Targówek, które w zaawansowanym XXI wieku wciąż nie mają kanalizacji, nawierzchni czy oświetlenia. Jest ich więcej niż myślicie.

 

Na ul. Określonej kierowcom nie jest zbyt śmiesznie /fot. targowek.info

Na ul. Określonej kierowcom nie jest do śmiechu /fot. targowek.info

W swoim ostatnim przemówieniu przed odwołaniem, (eks)burmistrz Grzegorz Zawistowski wyliczał, ile to ulic na Zaciszu wyremontowano za jego kadencji. Faktycznie, w ostatnich latach ubyło z naszej dzielnicy kilkanaście adresów wyglądających jakby nigdy nie dotarła do niech epoka asfaltu czy elektryczności…

Ale nie da się też ukryć, że jeszcze więcej takich miejsc zostało – i to nie tylko na Zaciszu, ale też Bródnie, Targówku i w innych zakamarkach całej dzielnicy. Dokładnie: mamy aż 84 takie ulice! Albo i więcej.

Wiemy to, bo w marcu policzyli je (prawie) dokładnie urzędnicy w ratusza na ul. Kondratowicza. Oficjalne zestawienie 84 targówkowskich ulic bez kanalizacji, nawierzchni i/lub oświetlenia znajduje się tutaj: ściągnij plik pdf.

Na pocieszenie, dróg gdzie kompletnie nie dotarła cywilizacja jest raptem kilka. Pozostałe są zacofane „tylko” częściowo, czasem jedynie na niektórych odcinkach (np. na ul. Błotnej jeden fragment ma elegancki asfalt i chodniki, lecz brakuje latarni, za to w innej części tej samej ulicy latarnie świecą jasno, oświetlając gruntową drogę pełną dziur oraz, nomen omen, błota).

Jednak o tym, że spis nie jest pełny, świadczy np. sytuacja części ul. Wojskowej. Tam wprawdzie pół roku temu położono kanalizację, ale równocześnie zerwano gładki asfalt i w efekcie mieszkańcy wciąż czują się jakby żyli w okolicach XIX wieku – a tej ulicy w powyższym wykazie nie ma.

Czy waszym zdaniem urzędnicy jeszcze o czymś zapomnieli?

20
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx