Stacje kolejowe w naszej dzielnicy: dostępność bliska zeru

6
Share

To co my wiemy od dawna, teraz oficjalnie potwierdził raport stowarzyszenia SISKOM.

Opublikowany na początku maja raport Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM) ma mało zachęcający tytuł – „Dostępność warszawskich stacji i przystanków kolejowych” – ale treść jasną i klarowną: większość obiektów kolejowych w Warszawie jest bardzo trudno dostępna dla osób niepełnosprawnych, ale też np. rowerzystów albo matek z wózkami dziecięcymi. Zaś w dzielnicy Targówek – wszystkie.

fot. Raport SISKOM

fot. raport SISKOM

 

Oto, co SISKOM zauważył na naszych dwóch przystankach, obu znajdujących się na skraju Bródna – Warszawa Praga i Warszawa Toruńska:

* obie stacje są niedostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową (schody, zepsute windy)
* na obu stacjach całkowity brak znaczeń dla osób niewidomych bądź słabowidzących
* PKP Praga – niedawno wyremontowana kładka nad torami nie posiada żadnych ułatwień w dostępie
* PKP Toruńska – niesprawność windy wynika nie z wandalizmu, ale z powodu przebudowy przebiegającego nad przystankiem wiaduktu, o czym nikt nie informuje podróżnych (poza kartkami przyklejonymi na drzwiach).
* PKP Toruńska – jedynie prymitywny papierowy rozkład jazdy pociągów SKM

Jak widać, niewesoły raport SISKOM jest zbieżny z naszymi obserwacjami sprzed niemal roku, co tylko potwierdza, że PKP są zupełnie niezainteresowane sytuacją na swoich obiektach i nie mają zamiaru niczego poprawiać.

siskom_stacje2

fot. raport SISKOM

Cały raport, który powstał w ramach projektu Warszawska Mapa Barier, znajdziecie pod tym linkiem (plik pdf, 6 mb).

Na pocieszenie, niedługo stan przystanków kolejowych w naszej dzielnicy znacząco się polepszy. Nie, stacje Praga i Toruńska nie będą wyremontowane – ale już wkrótce zostanie uruchomiony nowiutki, nowoczesny (i wybudowany za prywatne pieniądze, nie PKP) przystanek Zacisze-Wilno.

6
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx