Nowa linia tramwajowa przez Targówek? | | targowek.info

Nowa linia tramwajowa przez Targówek?

Czy jest potrzebna? A jeśli tak, to gdzie? Dowiemy się tego pod koniec roku. Ratusz zlecił duże badania. 

 

Wygląda na to, że w najbliższych miesiącach poznamy poważne plany rozwoju komunikacji w całej Warszawie, a w szczególności w naszej okolicy. Już w marcu stołeczny ratusz zlecił analizę przebiegu końcówki naszej odnogi metra. Wyniki będą pod koniec roku i wtedy dowiemy się czy kolejka z Trockiej pojedzie na stację końcową na Bródnie czy jednak na Białołękę. A teraz ratusz ogłosił przetarg na kolejne opracowanie: koncepcji perspektywicznego układu sieci tramwajowej w Warszawie. Na podstawie analiz liczby i struktury mieszkańców, ich przemieszczania się, istniejących dróg i jeszcze wielu innych czynników eksperci mają wyznaczyć linie tramwajowe, które warto zbudować.

Analiza obejmie całą Warszawę oraz okoliczne miejscowości. Wśród nich wyszczególniono m.in. Ząbki i Marki, do których linia tramwajowa musi przebiegać przez Targówek. Już wcześniej dużo mówiło się o tramwaju do Ząbek – według pomysłu władz tego miasta tory miałyby biec na przedłużeniu Kijowskiej z Dworca Wschodniego przez Targówek Fabryczny wzdłuż ul. Ziemowita. Ale ten plan wymyślono kilka lat temu. Czy taki tramwaj przestanie być potrzebny po otwarciu przystanku kolejowego Zacisze–Wilno? M.in. na to pytanie odpowie zamówiona analiza.

Fragment wniosku o zmiany w studium. Czerwoną obwódką zaznaczono linie tramwajowe na Białołękę i do Ząbek
Jedna z wersji przebiegu nowych linii tramwajowych. Zaznaczono na niej linie na Białołękę i do Ząbek / rys. materiały UM
PRZECZYTAJ TEŻ:

23 komentarzy na temat “Nowa linia tramwajowa przez Targówek?

 • 6 czerwca 2013 o godz. 09:52

  Co ma otwarcie przystanku kolejowego do linii tramwajowej?

  Linia tramwajowa do Ząbek jest potrzebna – nie chodzi tylko o mieszkańców Ząbek. Osiedle Wilno docelowo będzie miało nawet 5 tyś mieszkań, czyli jakieś 15 tyś mieszkańców! Kolejka jest rozwiązaniem tylko w godzinach szczytu. Poza godzinami szczytu pociągi jeżdżą co godzinę.

 • 6 czerwca 2013 o godz. 10:44

  Każda dodatkowa linia się przyda – dla mieszkańców, dla pracujących, dla każdego…
  Byleby powstała ;-(

 • 6 czerwca 2013 o godz. 11:21

  Trzeba by było poszerzyć Ziemowita czyli wyburzyć wszystkie kamienice albo zabytkowy kościół z plebanią.

 • 6 czerwca 2013 o godz. 11:35

  Bzdura, żadnych kamienic, ani kościoła nie trzeba by burzyć. Koncepcja przebiegu tej linii jest znana od lat, można się z tym zapoznać tu: http://siskom.waw.pl/kp-tramwaj_zabki.htm

  Mieszkańcy tej okolicy mieli by z tego same plusy.

 • 6 czerwca 2013 o godz. 11:41

  Tramwaje powinny jechać prosto od dworca Wileńskiego – Radrzymińską – do Marek. Jest na tym odcinku szeroki pas zieleni(przez środek jezdni)prawie do trasy toruńskiej.

 • 6 czerwca 2013 o godz. 11:45

  Linia tramwajowa dla wielkiego „osiedla” które jeszcze nie istnieje i która będzie prowadziła przez puste pole. Super tramwaj który bedzie woził powietrze. Koleje genialne pomysły urzedników.

 • 6 czerwca 2013 o godz. 11:48

  Ze wschodniego i tamtej okolicy to tylko będą jeździć zimą – bezdomni, a latem okoliczne szumowiny z Brzeskiej (złodziejaszki i pijaki). A normalni pracujacy bedą jeździć jak bydło upchane w ciasnych autobusach.

 • 6 czerwca 2013 o godz. 12:31

  1. Ktoś weźmie pieniądze na analizę.
  2. Analiza nie uwzględni ilości mieszkańców i ich potrzeb w danych dzielnicach lecz oczekiwania władz wobec dzielnic preferowanych (bardziej na zachód).
  3. Na analizie się skończy, bo trzeba udawać że coś się w mieście próbuje zrobić.

  Lipa i humbug dla pampersów.

 • 6 czerwca 2013 o godz. 12:35

  O masz co za Marudy,
  IGA – ten tramwaj służyłby też mieszkańcom Ząbek i osiedla Targówek Fabryczny.
  „wielkiego osiedla które jeszcze nie istnieje” – byłaś może w ostatnim czasie w tamtych okolicach? Chyba nie. Zapewniam Cię, że Osiedle istnieje i już całkiem się rozrosło.

  Najlepiej nic nie budować, nie robić, narzekać, grunt by sąsiad miał gorzej…

 • 6 czerwca 2013 o godz. 13:06

  Ku**a czy to jakies dziecko te mapy po ciemku maluje?
  Zero profesjonalizmu…

 • 6 czerwca 2013 o godz. 13:48

  Niektórym nic już nie pomoże.
  Jak chcą coś zbudować to narzekanie, a po co, a dla kogo, itd.
  Jak nic nie budują to narzekanie, że Targówek wszyscy mają w głębokim poważaniu.
  Może w końcu niech niektórzy się zdecydują?! Czy po prostu najważniejsze aby pomarudzić? Nieważne co by się działo/nie działo jest źle.

  A tramwaj do Ząbek to rewelacja pomysł dla Targówka Fabrycznego! To będzie kolejny impuls dla przekształcenia się tej dzielnicy z terenów fabrycznych i nieużytków w normalne miasto. Dzięki tramwajowi na Wschodni zmaleje ruch przez Targówek/Pragę, co oznacza mniejsze korki. Budowa trasy wymusi modernizację np. Księcia Ziemowita, która jest w opłakanym stanie i wiecznie zakorkowana. Tramwaj to magnes dla kolejnych inwestycji mieszkaniowych. A nic nie odmieni tej dzielnicy jak nie inwestycje mieszkaniowe.
  Trzymam kciuki za powodzenie pomysłu i projektu. Unia mocno wspiera rozwój transportu szynowego, należy mieć nadzieję, że ZTM weźmie się do roboty i wybuduje tą linię. Jest potrzebna tej dzielnicy!

 • 6 czerwca 2013 o godz. 15:16

  Może najpierw PIERWSZA OBIETNICA, CZYLI METRO? A nie tramwaje, zaraz będzie lotnisko itp.

 • 6 czerwca 2013 o godz. 15:23

  Jak zwykle o najwazniejszych sprawach czyli odwolaniu HGW i referendum nie ma ani slowa. O ustawie smieciowej i glowach ktore polecialy tez :-).

  Za to typowa PRowska zagrywka ratusza, jak propozycja linii metra jest. Chyba, ze wiecie cos czego nie wiem i II linia metra na Targowek juz nie dotrze, dlatego bedzie ogryzek w rodzaju tramwaji?

 • 6 czerwca 2013 o godz. 15:24

  oczywiscie wkradl sie potencjalny odczytalny blad – powinno byc aktualna propozycja linii tramwajowej, zamiast rozpoczecia budowy metra, niepotrzebnie skrocone

 • 6 czerwca 2013 o godz. 15:29

  @Jan
  Moze nie wiesz, ale juz buduja Brodno International Helipad, byc moze nawet Targowek International Airport jak tak dalej pojdzie – na parkingu kolo Szpitala Brodnowskiego :-) (tak to ten zapowiadane od dekad lotnisko dla smiglowca).

  W sumie to zabawne, bo nawet Pruszkow ma juz teraz „profesjonalne” ladowisko dla smiglowcow.

 • 6 czerwca 2013 o godz. 15:33

  Tramwaj to same problemy i zacofany srodek transportu, w wykonaniu. Jesli chodzi o nowoczesny transport szynowy(mozecie sobie nawet tramwajem go nazwac jak chcecie mnie to obojetne) musi on zabierac sporo osob i byc efektywny. Tramwaje takie nie sa – blokuja skrzyzowania, a przez to ich czas jest dojazdu jest nieprzewidywalny.

  W XXI wieku budowanie transportu szynowego w miescie, ktory przecina sie z trasami ruchu ogolnego to totalna glupota. Nie dosc, ze kosztuje wiecej od autobusow to nie ma zalet metra czy linii naziemnych jak DLR.

  Moze to marzenie scietej glowy, ale kiedys mam nadzieje, ze zaczna rzadzic ludzie majacy jakiekolwiek pojecie o komunikacji publicznej i wdrazajacy nowoczesne rozwiazania jak Ultra z Heathrow.

 • 6 czerwca 2013 o godz. 18:11

  tramwaj nie, autobus nie, to co? może lądowisko na prywatne śmigłowce.
  A ta biedna klasa bo średniej to już prawie nie ma, niech na piechotę zasuwa

 • 8 czerwca 2013 o godz. 09:12

  Tak – pociąg z Elsnerowa do Wileńskiej. Życzę szczęścia przy wsiadaniu do niego w godzinach szczytu. Może ktoś nim wróci do domu, ale rano raczej nie dojedzie do wileniaka :)

 • 10 czerwca 2013 o godz. 10:22

  – jest to analiza długofalowych potrzeb rozwoju infrastruktury miasta, więc planowanie linii w miejscu gdzie dzisiaj jest pole, a za 15 lat będzie miasto jest właście bardzo dobrym myśleniem

  – każda taka inwestycja to magnes dla inwestycji i ułatwienie życia ludziom (za OW) oraz wielki impuls do zmian

  – należałoby pomyśleć nad szybkim tramwajem (mimo moich złych skojarzeń), który byłby czymś pośrednim między tramwajami z przystankami co przecznicę, a metrem.

 • 10 czerwca 2013 o godz. 12:19

  Czy naprawdę dla wszystkich tylko TRAMWAJE są ważne? A cisza o uwalonej przez bufet najbardziej potrzebnej obwodnicy z Żaby do Wiatracznej, która miała powstać PRZED Euro, a na budowie której nie wbito nawet łopaty? Cisza o modernizacji Łodygowej? Cisza o przedłużeniu Kijowskiej do Zabranieckiej? Bo znowu jakieś ekooszołomy się burzą, że ta droga przez jakiś skwerek i obok jakiejś rudery przejdzie? Może by tak najpierw zbudować to wszystko co lata temu zostało zaplanowane i znacząco poprawiłoby komunikację po prawej stronie Wisły? Za to fontanny i bulwary to się buduje, a jakże…

 • 7 września 2015 o godz. 22:24

  żeby choćby z 1% zrealizowali tego co planują … czytam o planach, tu planują, tam planują a z tych planów wychodzi sparaliżowane Bródno przez wymianę torów :/

 • 25 października 2016 o godz. 22:12

  Oczywiście, że tramwaj w Ząbkach jest potrzebny, tam mieszka już ok 45 tys ludzi i ciągle powstają nowe bloki. Do tego 10-15 tys ludzi z Wilna no i Targówek Przemysłowy, gdzie mamy zakłady pracy i gdzie rozważana jest budowa mieszkań+. Ba, w przyszłości tramwaj można przedłużać do Zielonki a nawet Kobyłki i Wołomina. Daje to w sumie ćwierć miliona ludzi. I jeśli warszawiakom zależy na tym aby było mniej spalin i korków w mieście to na tym tramwaju powinno im wybitnie zależeć.

 • 25 października 2016 o godz. 22:14

  „Cisza o przedłużeniu Kijowskiej do Zabranieckiej? ” – przecież właśnie budują już od 2015. Ma być w przyszłym roku gotowa. Może zamiast wyzywać ludzi od eko-oszołomów zorientuje się pan co się wokół pana w ogóle dzieje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.