Dzielnicowy Dyżur Varsavianistyczny. Poznaj lepiej Bródno i Targówek

5
Share

Na spacery z przewodnikiem zaprasza renomowany i szanowany Dom Spotkań z Historią. W najbliższą niedzielę po Bródnie, tydzień później po Targówku. 

 

Spacerów z przewodnikiem ostatnio porobiło się w Warszawie sporo. Dzielnicowy Dyżur Varsavianistyczny firmowany jest jednak przez Dom Spotkań Historią, co od razu nadaje mu rangę. Od połowy lipca do połowy sierpnia przewodnicy oprowadzają chętnych po peryferyjnych dzielnicach. Trochę głupio, że wrzucili nas do jednego worka z Aninem, Podkową Leśną i Bemowem, ale historycy nie muszą się znać na geografii – wystarczy, że znają się na Warszawie.

Poniższe opisy spacerów pochodzą z materiałów Domu Spotkań z Historią:

  •  28.07    BRÓDNO –  pieszo

Start: 12.30, róg Wysockiego i Bazyliańskiej. Czas: 4,5 h. Przewodnik: Jarek Spacerolog Praski (Jarosław Kaczorowski)
Zobacz relikty Nowego Bródna, powstałego jako osiedle kolejowe w ostatniej ćwierci XIX wieku. Na trasie m.in. modernistyczny kościół, tory tramwajowe w kocich łbach, replika przedwojennego przystanku tramwajowego, pierwszy pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku, szkoła w stylu baroku magistrackiego, drewniane domki typu podmiejskiego, ceglane resztki zabudowy warsztatów kolejowych, najstarszy polski pociąg elektryczny. Zobacz gdzie pracowała Irena Sendlerowa, urodził się Olgierd Budrewicz i gdzie wczesne dzieciństwo spędził Jan Kobuszewski. Wycieczkę skończymy na Cmentarzu Cholerycznym, gdzie spotkamy się z inicjatorem i sprawcą jego renowacji, inż. Waldemarem Matejakiem.

Potrzebne: płyn na komary i solidne buty (wspinaczka po nasypach kolejowych po żwirze i tłuczniu), długie spodnie (pokrzywy, przedzieranie się przez kolczaste krzaki). Klapki, wysokie obcasy – wykluczone!

  • 4.08    TARGÓWEK –  pieszo

Start: 12.30, przy Bieżuńskiej róg Radzymińskiej, Czas: 4,5 h. Przewodnik: Jarek Spacerolog Praski (Jarosław Kaczorowski)
Czy Targówek ma swoją Marszałkowską? Zobacz Targówek oczami Stefana Wiecheckiego „Wiecha”. Dowiedz się, gdzie produkowano smołę, a się gdzie puszki z gęsiną. Opowiemy o hucie, która wyprodukowała urnę na serce Piłsudskiego, miejsce po zapomnianej fabryce amunicji i rzadko odwiedzane okolice, gdzie stoi tajemnicza wieża… i jedno z najnowocześniejszych przedszkoli w Polsce. Na zakończenie cmentarz żydowski – nakrycia głowy dla panów obowiązkowe. Na wycieczkę trzeba zabrać płyn na komary i solidne buty.

Wstęp na wszystkie spacery bezpłatny. Nie ma zapisów.

dsh

5
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx