Jeszcze jedna galeria handlowa? Albo dwie?

8
Share

Jakbyście nie wiedzieli gdzie robić zakupy, to na Targówku może powstać jeszcze przynajmniej jedno centrum handlowe. Taki prezent od władz miasta. 

 

Analitycy wyliczyli, że w Warszawie mamy za mało galerii handlowych. W mieście i okolicach działa około 40 molochów o łącznej powierzchni prawie 1,1 mln metrów kw. sklepów – wylicza wtorkowa Gazeta Wyborcza. W tym roku oddano do użytku dwa kolejne centra: w Łomiankach i Factory Annopol tuż przy granicy Bródna.  Ale zdaniem cytowanej przez Gazetę Edyta Potery, ekspert rynku powierzchni handlowych z firmy Jones Lang LaSalle, to wciąż za mało: „Na tysiąc mieszkańców aglomeracji przypada ok. 432 m kw. powierzchni w nowoczesnych centrach handlowych. We Wrocławiu – 588, w Poznaniu – 546. W istniejących galeriach trudno znaleźć wolne miejsca”

Ciekawie byłoby wyliczyć ile powierzchni przypada na mieszkańca Targówka. Mamy dziwne wrażenie, że jakieś trzy razy więcej.

Tymczasem miejscy urzędnicy zastanawiają się, gdzie wciskać kolejne molochy z tysiącami miejsc parkingowych i samochodów stojących co weekend w korku. Zlecili właśnie zbadanie, czy da się uruchomić centra handlowe w 26 kolejnych lokalizacjach. Analizy mają sprawdzić wpływ inwestycji na komunikację, środowisko, rynek pracy.

Jedna z lokalizacji wypadła w naszej bezpośredniej okolicy: w rejonie przecięcia Naczelnikowskiej z Radzymińską, obok Kauflanda i Tesco. Przypomnijmy, że to drugie stawia na rozbudowę swoich blaszaków. Na razie tego na Kabatach, ale tylko patrzeć jak po dociągnięciu metra do Szwedzkiej, także sklep przy Stalowej rozrośnie się do wymiarów centrum handlowego.

W badaniach zleconych przez ratusz przeanalizowane zostanie też potencjalne centrum handlowe w rejonie skrzyżowania Modlińskiej z Trasą Toruńską – na terenie FSO. To już Praga Północ, ale część klientów będzie tam dojeżdżała przez Bródno i Targówek.

A na tym nie koniec. Spółka Kruszwica, właściciel terenu po Zakładach Tłuszczowych, jeszcze nie zdradziła na co zamierza przeznaczyć działkę. Możemy mieć nadzieję, że nie pod kolejne centrum handlowe.

8
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx