Historia Targówka zamknięta w starej dzwonnicy

0
Share

Jak budowano metro na Targówku, co było przed „pampersami” (czyli fabryką Procter&Gamble), gdzie przedwojenni kapitaliści budowali swoim robotnikom osiedla mieszkaniowe? Tego wszystkiego dowiecie się w stuletniej dzwonnicy.

 

To wydarzenie zapowiadaliśmy już tydzień temu, ale zdecydowanie warto poświecić mu więcej uwagi. Przy kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. ks. Ziemowita na Targówku Fabrycznym  otworzono wystawę pt. „Targówek mówi”. Składają się na nią historyczne zdjęcia, często niepublikowane, pochodzące z domowych archiwów mieszkańców, a także część multimedialna – sami mieszańcy opowiadają swoje wspomnienia z dzieciństwa.

Zdjęcie z wystawy Targówek Mówi

Zdjęcie z wystawy Targówek Mówi

Targówek Fabryczny to część Targówka, która chyba najwięcej zachowała z przedwojennej tożsamości, a i po wojnie panował tu typowo praski klimat. Tym bardziej ciekawe, że to właśnie tu w latach 50-tych pojawili się budowniczowie metra drążący pierwsze kilometry tuneli. To tutaj powstała grupa bigbeatowa „Szafiry”, znana w całej Polsce, a nawet zagranicą. To tutaj wreszcie burzono kamienice zwalniając miejsce pod kolejne zakłady przemysłowe…

Wystawa – jak to w dzisiejszych czasach – dostępna jest także w internecie, ale my mocno zachęcamy do weekendowego spaceru na Targówek Fabryczny, bo na co dzień pewnie niewielu mieszkańców dzielnicy tam zagląda. Zobaczycie kawałek starego Targówka, ale też pięknie wyremontowany kościół i budynek plebanii, zaprojektowany przez Stefana Szyllera, tego samego który projektował m.in. gmach Zachęty czy główny budynek Politechniki Warszawskiej.

Niezwykłe jest też miejsce, w którym prezentowane są zdjęcia i krótkie nagrania z historyjkami mieszkańców i na pewno wysłuchanie ich tutaj, robi większe wrażenie niż przy własnym komputerze. Stara dzwonnica przy kościele powstała w 1919 roku, a za jej szkielet posłużyły  szyny rozbieranej kolei petersburskiej. Niedawno została wyremontowana, ale można jeszcze na nich dostrzec napisy cyrylicą.

Niestety dzwonnica z wystawą w środku zamknięta jest w środku tygodnia, ale ma być otwarta w niedzielę, po każdej mszy świętej (zaczynają się o g. 9, 11, 16.30). Ul. ks. Ziemowita 39.

A jeśli już ktoś naprawdę nie ma wolnego weekendu albo na dobre przyrósł do komputera, to może obejrzeć zdjęcia i posłuchać historii na stronie www.targowekmowi.pl

0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx