Posłuchaj, jak będą rewitalizować Targówek

23
Share

Bardziej niż remontów kamienic, możemy się spodziewać działań społecznych. Pierwsze spotkanie o rewitalizacji dzielnicy za nami. Do wydania na Targówku będzie sporo pieniędzy.  

 

Tym razem do programu rewitalizacji Warszawy włączono, nie jak poprzednio 11 dzielnic, a tylko Pragę Północ, Południe i Targówek. To oznacza, że w latach 2014-2020 w naszej dzielnicy przypadnie więcej pieniędzy i efekty powinny być bardziej widoczne.

W zeszłym tygodniu w ratuszu pojawił się wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, który na spotkaniu Komisji Dialogu Społecznego opowiadał, jak ma wyglądać rewitalizacja.  Zapowiedział m.in. że nie należy oczekiwać, że odnawianie Targówka będzie oznaczało zwykłe remonty kamienic – bo tak często kojarzyła się do tej pory. Zdaniem Olszewskiego, remonty powinny na bieżąco prowadzić powołane do tego instytucje.

W ramach samej rewitalizacji ratusz  bardziej skupi się na działaniach społecznych. Za przykład podano akcję Blok, podwórko, kamienice – ożywiły się dzielnice. Architekci i społecznicy zaglądali na praskie podwórka i z mieszkańcami zastanawiali się jak wspólnie poprawić na nich jakoś życia. W ten sposób odnowiono albo przynajmniej uporządkowano  kilkanaście miejsc. W tym kilka podwórek na Targówku: przy Węgrowskiej 4 (zobacz zdjęcia z akcji) i między Radzymińską 111 a Święciańską (zobacz przygotowania do prac).

Wiceprezydent Olszewski podkreślił też, że choć w granicach programu rewitalizacji leżą oba Targówki, to za strategiczny obszar uznano  ten Fabryczny i tam mają się koncentrować główne działania. Choć nie wykluczył, że na Mieszkaniowym też może się coś dziać. Jeden z mieszkańców zapytał na spotkaniu co z Bródnem. Czy mogłyby tam na przykład powstać Park Fontann, taki jak na Podzamczu. Wiceprezydent przyznał, że granicę obszaru już są ustalone, a decydowały o tym wskaźniki społeczne. Ale fontann nie wykluczył…

Jak rewitalizacja powinna wyglądać w najbliższych latach, mogą wypowiedzieć się sami mieszkańcy. Konsultacje będą trwały kilka miesięcy w pierwszym etapie – od połowy września do końca listopada – odbędzie seria spotkań z mieszkańcami i lokalnymi organizacjami, na których każdy będzie mógł powiedzieć, jak widzi rewitalizację Targówka.

Poniżej możecie posłuchać przebiegu spotkania – nagranie udostępniło w internecie Stowarzyszenie Aktywne Zacisze. Dziękujemy! Najnowsze wiadomości dotyczące spotkań Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego znajdziecie na jej stronie. 

 

23
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx