Są pieniądze na odnowienie Targówka

13
Share

Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny uznane zostały za obszary zdegradowane. To dobra wiadomość, bo przypadnie nam trochę pieniędzy z puli na rewitalizację. Pierwsze spotkanie już w środę. 

O przygotowaniach Program Rewitalizacji na lata 2014-2020 pisaliśmy już dawno, ale teraz sprawa nabiera tempa. W poprzednich latach rewitalizacja teoretycznie dotyczyła wszystkich dzielnic i niewiele z tego wyszło. Dlatego po wielu spotkaniach i naradach władze Warszawy uznały, że rewitalizacja najbardziej potrzebna jest w prawobrzeżnych obszarach miejskich, a za takie uznano Pragę Północ, Pragę Południe i zaliczono tam także Targówek.

Program_Rewitalizacji

 

Uwzględnienie Targówka jest o tyle ważne, że na rewitalizację będą przeznaczane dodatkowe pieniądze z budżetu miasta. Czyli teoretycznie przez sześć najbliższych lat w kasie  naszej dzielnicy powinny znajdować się dodatkowe sumy, oprócz tych które normalnie należą się z przydziału.

Podwórko przy Naczelnikowskiej odnowione w ramach rewitalizacji w poprzednich latach / fot. targowek.info

Podwórko przy Naczelnikowskiej odnowione w ramach rewitalizacji w poprzednich latach / fot. targowek.info

O jakich pieniądzach mowa jeszcze nie wiadomo – to zależ m.in. od pozyskanych funduszy unijnych itp. Wiemy natomiast, że w pierwszym etapie rewitalizacji w latach 2005-2013 poszło na nią aż 369 mln zł. Wtedy swoje programy prowadziło aż 11 dzielnic, więc ponad dwie trzecie tej sumy poszło na i tak rozpieszczane na co dzień dzielnice na lewym brzegu Wisły. Teraz całość ma zostać wydana na Pradze, Grochowie i Targówku.

Na czym będzie polegała rewitalizacja? Z tym jest właśnie kłopot. Na razie ratusz posługuje się ogólnikami, zawartymi w przyjętych celach:

  • Ożywienie społeczno – gospodarcze poprzez podniesienie jakości przestrzeni publicznej, zgodnie z zasadami ładu przestrzennego i estetyki,
  • Rozwój turystyki i kultury w oparciu o zasoby dziedzictwa kulturowego,
  • Zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców oraz poprawa możliwości komunikacyjnych wewnątrz osiedli,
  • Integracja mieszkańców, zapobieganie i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

Jak to osiągnąć? O to właśnie urzędnicy chcą zapytać samych mieszkańców i tu pojawia się okazja dla dyżurnych krytyków i narzekaczy, także tych z naszego forum ;). Teraz każdy będzie mógł się wypowiedzieć, jakie ma pomysły na Targówek.

Pierwsze spotkanie Dzielnicowej Komisji Dialogu w sprawie rewitalizacji odbędzie się już w środę (21.08), w ratuszu przy Kondratowicza (sala konferencyjna), o godz. 17. Będzie na nim m.in. Michał Olszewski, zastępca prezydent Warszawy.

13
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx