Ta ulica będzie zalewana już zawsze

6
Share

Wczoraj znowu lało. I znowu ul. Gilarska na Zaciszu zamieniła się w jezioro. Mamy oficjalną wiadomość z urzędu dzielnicy: tak będzie już (praktycznie) zawsze.

Gilarska nie jest jakąś wielką arterią, ale jest ruchliwym skrótem łączącym dwie najważniejsze ulice Targówka – Radzymińską i św. Wincentego. Codziennie jeżdżą tędy tysiące samochodów oraz miejskie autobusy linii 120. I po każdej większej ulewie, takiej jak np. wczoraj, zamienia się w wartkie jezioro długie na kilkadziesiąt metrów. O, właśnie w takie:

Ul. Gilarska po ulewie /fot. facebook

 

Na początku sierpnia na prośbę mieszkańców ul. Gilarskiej i sąsiedniej ul. Seledynowej (a może także nieco zainspirowany Mapą Zalanego Targówka) dzielnicowy radny Jędrzej Kunowski zapytał nasze władze o tę fatalną sytuację oraz zaproponował podłączenie lokalnej i niewydolnej kanalizacji burzowej do kanalizacji miejskiej lub chociaż płynącego tuż obok Gilarskiej kanałku Drewnowskiego.

Zbiegiem okoliczności odpowiedź urzędu dzielnicy przyszła dzień przed kolejną ulewą, która ponownie zamieniła ulicę w jezioro. Z pisma podpisanego przez wiceburmistrza Andrzeja Bittela możemy się dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy. Po pierwsze, upusty uliczne i kanały deszczowe na Gilarskiej zostaną poddane czyszczeniu we wrześniu – a więc może sytuacja ciut się poprawi. Ale nie za dużo, ponieważ, po drugie, nie ma możliwości podłączenia kanalizacji do kanałku, gdyż dno rury odprowadzającej byłoby znacznie poniżej jego dna.

A po trzecie i najciekawsze, owszem, mokry problem tej okolicy może zostać rozwiązany po podłączeniu do kanalizacji miejskiej, ale obecnie jest to niemożliwe – gdyż wg planów urzędu, rury pod Gilarską miałyby zostać podłączone do kolektora w pasie drogowym ul. Nowotrockiej. A jej budowa, jak wiadomo, jest od lat odłożona na „świętego Nigdy” i nie wiadomo, czy w ogóle kiedykolwiek dojdzie do skutku.

Gdy więc znowu będzie jakaś ulewa, omijajcie Gilarską. Zawsze.

 

 

 

 

6
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx