Targówek najcieplejszą dzielnicą Warszawy

4
Share

Kolejna zaleta mieszkania na Targówku – nasza dzielnica jest cieplejsza nawet niż Włochy. Potwierdzone naukowo. 

Najnowsze odkrycie podaje nie byle kto, bo państwowy Instytut  Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ze szczegółowych pomiarów temperatur w ostatnich latach wynika, że Targówek jest nową wyspą ciepła w Warszawie. Oczywiście to dobra wiadomość dla lubiących upały, gorsza dla źle znoszących temperatury ostatniego tygodnia.

bródnowski upał

Upał w Parku Bródnowskim / fot. targowek.info

Wyniki badań IMGW podał w sierpniowym artykule „Warunki termiczno-opadowe na obszarze Warszawy w 2012 r. oraz w pierwszym i drugim kwartale 2013 r.”. Czytamy tam m.in.

(…) rozkład przestrzenny średniej rocznej temperatury powietrza pozwala wyróżnić dobrze zaznaczające się „wyspy ciepła” obejmujące centralne oraz gęsto zabudowane dzielnice Warszawy (najbardziej nagrzewane i najintensywniej oddające nagromadzoną energię ze źródeł naturalnych i sztucznych). W stosunku do okresu sprzed 5-7 lat obszary tych wysp poszerzyły się o kolejne dzielnice, tworząc „archipelagi małych wysp” z najintensywniej zaznaczającą się wyspą ciepła w rejonie prawobrzeżnej części aglomeracji tj. w rejonie Targówka.

(…) Targówek z nową częścią tzw. Targówek Mieszkaniowy, to obecnie szczelnie zabudowana dzielnica, otoczona trzema dużymi kompleksami zieleni, stwarzająca osobliwe warunki klimatu lokalnego.

O tym że mamy osobliwy klimat wiedzieliśmy od dawna, ale że jest on najcieplejszy w mieście, to spore zaskoczenie. Jak dokładnie wygląda wyspa, pokazuje załączona do artykułu mapa najcieplejszych rejonów Warszawy w 2012 roku:

 

Mapa średnich rocznych temperatur w Warszawie / rys. klimat.imgw.pl

Mapa średnich rocznych temperatur w Warszawie / rys. klimat.imgw.pl

Zielone linie powyżej wyznaczają średnie rocznych temperatur. Na Targówku to 9.4 st. C. We Włochach jest aż o 0.4 stopnia mniej. Za to na dalekim wschodzie, czyli w Wawrze, temperatura jest niemal o stopień niższa.

Cały artykuł IMGW znajdziecie tutaj (plik pdf)

4
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx