Wielki anioł stanie w Parku Bródnowskim | | targowek.info

Wielki anioł stanie w Parku Bródnowskim

Będzie miał trzy metry i stanie na równie wysokim postumencie. Złoty Anioł Stróż w Parku Bródnowskim będzie widoczny z daleka.  

Niektórzy spacerowicze zwrócili już pewnie uwagę na wykopki w środku parku. Przy alejce prowadzącej od Chodeckiej w głąb parku pojawił się całkiem spory dół. Prostokątny wykop jest ogrodzony i na dnie wylany betonem. To solidny fundament  pod rzeźbę, która już niedługo stanie w tym miejscu.

Praca autorstwa Romana Stańczaka będzie nazywała się Anioł Stróż. Jak będzie wyglądała, to na razie tajemnica. Muzeum Sztuki Nowoczesnej pokazuje jedynie zdjęcie z jednym detalem: rękami złożonymi jak do modlitwy. Wiadomo też, że anioł będzie miał trzy metry wysokości, rozłożyste skrzydła i pomalowany zostanie na złoty kolor. Stanie na trzymetrowym postumencie, więc rzeźba –  w sumie wysoka na sześć metrów – będzie największą konstrukcją w parku obok napisu BRÓDNO.

Fragment rzeźby Anioł Stróż / fot. Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Fragment rzeźby Anioł Stróż / fot. Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Anioł to kolejna odsłona Parku Rzeźby, który od kilku lat powstaje w Parku Bródnowkim. Pomysł mieszkającego na osiedlu rzeźbiarza i performera Pawła Althamera rozwijają kolejni artyści, czasami z uznanymi na świecie nazwiskami. W zeszłorocznej odsłonie Parku Rzeźby przybył właśnie napis BRÓDNO zaprojektowany przez Jensa Haaninga. W tym roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które opiekuje się Parkiem Rzeźby, poprosiło o współpracę Romana Stańczaka.

Jak podaje MSN Stańczak jest artystą wizualnym, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. W latach 90. zajmował się głównie modyfikowaniem przedmiotów codziennego użytku: starych meblościanek i regałów, czajników, zużytych rajstop, szafek nocnych czy krzeseł.

Ma na koncie też kontrowersyjne akcje:

W równie radykalny jak przedmioty sposób Stańczak traktował swoje własne ciało. Podczas jednego z performansów leżał nagi w wannie wypełnionej wodą i starał się oddychać przez otwór odpływowy, kiedy indziej zakładał dziesiątki par rajstop, aż jego nogi zostały unieruchomione w krępującej rzeźbie-skorupie.

– czytamy w materiałach Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

W 1996 roku Stańczak znika z pola sztuki i na długie lata odcina się od świata, także tego artystycznego. Nie bierze udziału w wystawach, nie ujawnia swoich nowych dzieł. Tworzy i eksperymentuje, ale w zaciszu pracowni. Aż do 2012 roku, gdy przypadkowo spotyka Pawła Althamera, kolegą ze studiów na ASP.

Anioł Stróż – nowa rzeźba w Parku Rzeźby na Bródnie – jest pomnikiem poświęconym spotkaniu z przyjacielem-artystą, pożegnaniem z radykalnym życiowym eksperymentem, ale także prywatnym egzorcyzmem. Anioł Stróż w Parku Bródnowskim to monumentalna figuratywna drewniana rzeźba emanująca złotym blaskiem.

Anioł ma strzec Raju, czyli ogrodu zasadzonego w parku w 2009 roku przez Pawła Althamera. Tak pisał o nim sam autor: „Mało że zerwano w tym raju jabłka, ale i wyrwano ławki oraz potłuczono latarnie!”

Pewnie niektórzy zapytają ile kosztuje „złoty blask”. Uspokajamy, że płaci Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które dostało na jego budowę 50 tys. zł z miejskiego Biura Kultury. To podobno za mało, więc postarali się o dodatkowe granty z innych źródeł.

Ostateczny efekt poznamy w niedzielę 8 września, bo na ten dzień przewidziano oficjalne odsłonięcie rzeźby. Z tej okazji na jeziorku pojawi się też gondola.

PRZECZYTAJ TEŻ:

37 komentarzy na temat “Wielki anioł stanie w Parku Bródnowskim

 • 29 sierpnia 2013 o godz. 08:35

  co tam jeszcze stanie? Może 4 śpiących ?!

 • 29 sierpnia 2013 o godz. 08:50

  …powinno się też znaleźć miejsce dla Braci Kaczyńskich i dzielnego kotka.

  A i jeszcze obok malutka filia Amrit, aby ktoś nie zgłodniał podziwiając:)

 • 29 sierpnia 2013 o godz. 10:18

  Co?……………………………

 • 29 sierpnia 2013 o godz. 11:41

  Kto to finansuje? Wydaje mi się, że na dzielnicy są ważniejsze wydatki. Ps. Dobre pytanie Kamci. Tylko, że w sprawie tamtego pomnika sąd i rada pamięci nakazały postawić go na cmentarzu przy żwirki i wigury

 • 29 sierpnia 2013 o godz. 12:09

  Bęa stawiac takie zamiast straży dzielnicowej taniej wychodzi po 2 latach się zwraca no i poparcie kościelne będzie w wyborach ;)

 • 29 sierpnia 2013 o godz. 12:11

  POwiedzcie po co jest Ten Anioł ? Tym Aniołem otwieramy oczy niedowiarkom !!! Patrzcie to nie jest zwykły Anioł i nie jest To nasze ostatnie słowo !!! i wiadomooo o coooo Choooziiii BAREJA ŻYWY

 • 29 sierpnia 2013 o godz. 12:15

  CZY TO POMYSŁ PISU? CZY ONI ZWARIOWALI?

 • 29 sierpnia 2013 o godz. 12:18

  pis przy władzy to i dzilenica będzie bardziej „udekorowana”.

 • 29 sierpnia 2013 o godz. 12:19

  Anioł będzie miał kamery w oczach i odrazu bedzie wysył mandata do domu ;) aresztować będzie odrazu prądem aż przyjedzie policja ;) psy bezdomne będzie laserem wypalał, jeden strzał i nie potrzeba schronisk ;) Brawo bedzie pożądek za jednyne 50 tys jak i napis ceglany Bródno ! to jest sztuka połaczona z ochrona i prawem MOszna Moszna !

 • 29 sierpnia 2013 o godz. 13:19

  To jest Anioł na miare Naszych możliowści umysłowych !

 • 29 sierpnia 2013 o godz. 13:20

  TARGÓWEK – DZIELNICA POSĄGAMI I RZEŹBAMI STOJĄCA

 • 29 sierpnia 2013 o godz. 14:15

  Powinni postawić taki wielki, ale to bardzo wielki MŁOT, który po przewróceniu pierd… by w same serce naszego kochanego urzędu!

 • 29 sierpnia 2013 o godz. 14:38

  oj ludzie.. pieprzycie głupoty to ma być rzeżba… rzeżba a nie kolejny pomnik. Rzeżba która ma wynikać z potrzeby artysty i pożegnania z radykalnym życiowym eksperymentem.. coś do chwilowego zastanowienia się.. zatrzymania na chwile a nawet do krytytkowania.. . I niech ciemna masa nie zapomina ze Park Bródnowski to Park Rzezby!

 • 29 sierpnia 2013 o godz. 16:44

  Kto placi – Pan placi, ja place, Pani placi…
  Choc tym razem nie z pieniedzy gminnych, ale wspolnej miejskiej i pewnie panstwowej(bo szukali jak z artykulu wynika) kasy(czyli „worka z innym napisem, ale tym samym zrodel”).

  Nie mialbym nic przeciwko pomnikowi koszykowki w rodzaju ogolnodostepnej hali, jak na Bemowie jest przynajmniej w zime, nie mam nic przeciwko Kosciolom i kosciolom jako budynkom budowanym ze skladek wiernych(a niedaleko parku jest).

  Ale po co rzezba Aniola? Do tego zrobiona w wersji sztuki nowoczesnej(az boje sie myslec jak to bedzie wygladalo po koszmarnych pracach Hasiora i wielu innych w Muzeach Sztuki Nowoczesnej)…

  Co bedzie nastepne? Drugie Rio de Janeiro? Swiebodzin? Moze zbudujemy Wawel?

 • 29 sierpnia 2013 o godz. 17:05

  On jest bardzo związany ten anioł z kasa miasta ;) bo z Bródnem Targówkiem ni jak

 • 29 sierpnia 2013 o godz. 17:10

  Targówek ma swoją Historie, Nawiązania Wiecha i Tu można szukać natchnienia a nie jakiś wyimaginowanych wizji świata ! za 50 tys kolonie by dzieciom załatwili albo dodatkowe zajęcia basen ping pong itp

 • 29 sierpnia 2013 o godz. 17:13

  Jak Artysta ma potrzebe to niech idzie do WC a nie za moje pieniadze będzie wciskał ludziom swój punkt widzenia ! od tego są galerie jak ktoś sobie rzyczy niech sobie do ogrodu zakupi

 • 29 sierpnia 2013 o godz. 17:58

  Niektórzy tracą rozum z nienawiści gdy widzą/słyszą o symbolach religijnych. Rozumiem, że można dyskutować nad sensem budowania rzeźb w ogóle, ale po co się pienić, że to anioł. Pieniliście się też tak gdy stawiano inne rzeźby w parku? (a jest ich sporo)

 • 29 sierpnia 2013 o godz. 19:37

  Gorąca dyskusja.:)

  jak pewnie część z Państwa wie, jestem dużym entuzjastą Parku Rzeźby. Rozumiem i szanuję krytyczne spojrzenie na tę inicjatywę. Tym bardziej chciałbym Państwa zaprosić na piknik. Ale nie taki, do jakich nas przyzwyczaiły rózne instytucje, tzn. ze sceną, koncertami i jarmarkiem wokół, ale po prostu PIKNIK. :) Jutro o 17:30 spotykamy się ze znajomymi przy Domku Herbacianym. Każdy zabiera swoją wałówkę, koc i chcemy mile spędzić czas. Będą też drobne atrakcje.

  Będzie to dobra okazja do porozmawiania o Parku Rzeźby i wymiany argumentów.

  Serdecznie zapraszam. :)

  Krzysiek Miszewski

 • 29 sierpnia 2013 o godz. 21:20

  Ciechowskiego dajcie… zbieramy podpisy…

 • 29 sierpnia 2013 o godz. 23:55

  A co z butelkami po piwie na trawie
  , to też dzieła sztuki?

 • 30 sierpnia 2013 o godz. 03:59

  Do p.Miszewskiego, a zgłosił pan piknik w Urzędzie i na policji, bo jak przyjdzie pare setek z piwskiem i kiełbachą to pan będziesz miał masową
  impre na zakończenie wakacji.

 • 30 sierpnia 2013 o godz. 10:42

  HAHA :D @ Gośka – dobre! :)

 • 30 sierpnia 2013 o godz. 11:08

  GOŚKA,
  :) Piknik robimy korzystając z uprzejmości Domku Herbacianego, który przez całe wakacje (głównie w weekendy) organizuje otwarte spotkania dla mieszkańców w ramach projektu, na który dzielnica wyraziła zgodę.

  Chciałbym, żeby dziś przyszło parę setek na gondolę. :)
  Po raz drugi w te wakacje UDT wspólnie z MSN udostępnia ją mieszkańcom. Zapraszam. Pływanie na niej, to świetna zabawa. A dziś to będzie chyba ostatnia okazja w tym roku. Może Pani wpadnie?

  Pozdrawiam

  Krzysiek Miszewski

 • 30 sierpnia 2013 o godz. 11:27

  Jest Wiele Symboli zasłóżonych osób Stefan Wiechecki Wiech np Teofil Piecyk ulice mu dali za Obi ! a w parku na Targówku tylko nazwa ni jak kojarząca się z Wiechem ( Pominika nima ! ) i dla młodych enigma Siedzą ciapciaki w zabęk walone na stołkach biurwowych i nam naszom Warszawe paskudzą bzdurami bez nawiązania histori taką sztuke wsadzaj se Pan Szanowny na swoje parcele za własną kase, możesz se Pan podziwiac wtedy nawet sie modlić ! Mi się kojarzy to cełe przedsiewięcie ze filmem Nie Lubie Poniedziałku i tym artystom/mechanikiem co te treblinki potrzebował od kombajnu kurka wodna Tak samo to wygląda w tym parku hehehehehe

 • 30 sierpnia 2013 o godz. 13:07

  Jeśli zrobić pomnik to jakiś porządny, na lata. A nie jakieś syfy z dykty.

 • 1 września 2013 o godz. 19:09

  jednak jesteście ciemną, zgorzkniała, pełną z czapy argumentów masą…

 • 2 września 2013 o godz. 14:01

  proponuję zmienić nazwę na Park Kiczu – krótsza, przez co łatwiejsza do zapamiętania, oryginalna, a także przyjazna dla dysortografików

 • 2 września 2013 o godz. 17:09

  Mila wsadź se gila

 • 2 września 2013 o godz. 17:36

  park to zieleń,sama natura a nie jakieś kupy złomu czy figurki które tylko szpecą krajobraz,wódka się cofa a pivo odbija przez nos jak się patrzy na ten syf(niby sztuka)

 • 2 września 2013 o godz. 22:21

  „wódka się cofa a pivo odbija przez nos jak się patrzy na ten syf(niby sztuka)”

  Oto typowy bywalec parku bródnowskiego. Słowo „sztuka” kojarzy się takiemu osobnikowi już tylko z przedstawicielem naszego gatunku płci żeńskiej. Cóż poradzić, skoro od pokoleń jedyną atrakcją dla tego typu osobników jest przesiadywanie w parkach i chlanie piwa, ewentualnie wódy.

 • 3 września 2013 o godz. 13:33

  Dlaczego ten cholerny anioł a nie np. diabeł?

 • 4 września 2013 o godz. 22:51

  Przykre, mogliby za te pieniądze zrobić coś fajnego dla dzieciaków. Plac zabaw może i jest, ale brakuje w nim sprzętu do zabawy dla młodszych dzieci…jeśli autor chce się wyrazić, niech zrobi to za darmo, i cieszy się zarobkiem w postaci ,,achów” i ,,ochów” na temat jego rzeźby :)

 • 5 września 2013 o godz. 00:03

  …wszystkim przeciwnym „Anielskiej głupocie” proponuję spotkanie w niedzielę podczas odsłonięcia i wyrażenie swojego niezadowolenia… myślę że będzie dużo śmiechu… zgadzam się z Anetą-diabeł byłby stosowniejszy, pozdrawiam…

 • 5 września 2013 o godz. 08:38

  solidny fundament… a rzeźba z drewna ? to już nie prościej by było ze słomy + konsulting artystyczny za 100 tys. – brawo!

 • 17 września 2013 o godz. 21:49

  super i tak się robi drewniane interesy ,bo jak się zjedzą ko korniki albo
  po zimie farba odejdzie i zgnije to co się zrobi ??? protokół strat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.