Przerobią blok na postać Jezusa? To pomysł na serio | | targowek.info

Przerobią blok na postać Jezusa? To pomysł na serio

Przecieramy monitory ze zdziwienia, ale to się dzieje na serio. Paweł Althamer wspólnie z seniorami z Bródna planuje przerobić blok przy Kondratowicza na wielką postać Jezusa. Rzeźba w Świebodzinie to przy tym mały pikuś. 

 

Chodecka 10 / fot. Google Maps
Chodecka 10 / fot. Google Maps

W Jezusa miałby przerodzić się blok przy Chodeckiej 10, czyli ten przy skrzyżowaniu z Kondratowicza. Według wstępnej koncepcji na dachu budynku stanęłaby głowa, która wraz z bryłą bloku tworzyłaby sylwetkę Jezusa Chrystusa spoglądającego na Park Bródnowski i znajdujący się tam Raj z Aniołem Stróżem. Po obu stronach bloku wyłaniałyby się rozłożone ręce, na elewacji wymalowane zostałyby szaty. Całość podświetlona nocą.

Spektakularny projekt byłby na pewno unikalny w skali kraju, jeśli nie świata. Stoi za nim oczywiście znany artysta Paweł Althamer, ale co ciekawe, podoba się też bródnowskim emerytom. O całej sprawie wiemy dzięki blogerowi Senior z Targówka, który działa przy bródnowskim Zarządzie Oddziału Targówek Związku Emerytów i Rencistów. To właśnie na ich spotkaniu kilka dni temu pojawił się Paweł Althamer. Wszystko wyglądało niby normalnie, była herbatka, winogrona, a nagle Althamer wyciąga karton, flamastry i zaczyna szkicować. Po chwili seniorom ukazuje się to:

Rysunek Pawła Althamera przedstawiający instalację na bloku przy Chodeckiej 10 / rys. YouTube
Rysunek Pawła Althamera przedstawiający instalację na bloku przy Chodeckiej 10 / rys. YouTube

Przebieg spotkania znamy z filmu wrzuconego do internetu przez Seniora z Targówka, który na YouTube znany jest jako walizeczka11. Oprócz samego projektu ciekawa jest też reakcja seniorów, którzy są bardzo przychylni pomysłowi. Zastanawiają się tylko nad szczegółami technicznymi. – Ludziom na pewno by się podobało. Większości. Tylko co na to spółdzielnia? – mówi jedna z pań. Inni martwią się czy wiatr nie uszkodzi instalacji.

W rozmowie przywoływany jest Mirosław Patecki, rzeźbiarz i twórca słynnego 36-metrowego Jezusa w Świebodzinie, który wzorowany jest na rzeźbie z Rio de Janeiro, ale przewyższa ją o trzy metry. Althamer zapewnia, że nie proponuje Jezusa dla żartu, a z fascynacji pracą Pateckiego. Tłumaczy podczas rysowania, że gigantomanię niesłusznie przypisuje się katolikom, bo ludzie stawiali wielkie rzeźby jeszcze zanim pojawił się katolicyzm.

Artysta zachęca emerytów, żeby zapytali o opinie innych. Proponuje też, żeby najpierw zainstalować Jezusa na miesiąc i sprawdzić czy spodoba się mieszkańcom osiedla. Co wy na to?

A tu możecie zobaczyć całe nagranie Seniora z Targówka:

PRZECZYTAJ TEŻ:

55 komentarzy na temat “Przerobią blok na postać Jezusa? To pomysł na serio

 • 16 września 2013 o godz. 06:59

  kto za to zapłaci? kto zapłaci za oświetlenie? co na to mieszkańcy bloku, oświetlenie może przeszkadzać podczas snu. ale z drugiej strony warto się poświęcić dla jedynie słusznej ideologii. i ciekawe co Jezus o tym sądzi?

 • 16 września 2013 o godz. 08:30

  Chyba mnie szlag trafi jeśli dojdzie to do skutku!!!! Chyba nie tylko emerycie mają na Bródnie coś do powiedzenia? SKANDAL!

 • 16 września 2013 o godz. 08:34

  Dziękuje bogu, że nie jestem mieszkańcem tego bloku. Natomiast jestem mieszkańcem bródna i również nie jestem zafascynowany tym pomysłem. Dla mnie jest to kompletny idiotyzm.

 • 16 września 2013 o godz. 08:38

  Niestety jest to pierwszy projekt Pawła Althamera któremu zdecydowanie mówię NIE!!!

 • 16 września 2013 o godz. 10:07

  Fajny pomysł, żeby przerobić jakoś blok. Tylko czemu na Jezusa? Postać na rysunku bardziej przypomina szturmowca Imperium i to jest dobry kierunek :)

 • 16 września 2013 o godz. 10:17

  Ten pomysł to zupełny idiotyzm.

 • 16 września 2013 o godz. 10:27

  Fantastyczna inicjatywa – potem pałac kultury na krzyż a most świętokrzyski na jezusa kroczącego po wodzie !

 • 16 września 2013 o godz. 10:57

  A co z prawem lotniczym w końcu obok jest już lądowisko dla śmigłowców i chyba jezusek będzie przeszkadzał.

 • 16 września 2013 o godz. 11:54

  Paweł… bój się Boga!

 • 16 września 2013 o godz. 12:52

  Jesli to będzie Darth Vader, to jestem za!

 • 16 września 2013 o godz. 12:54

  Co sądzę?? Jestem załamana i zażenowana. Bródnowskim emerytom musi się bardzo nudzić, skoro mają czas na zasiadanie w „Zarządach”. Niech finansują to z własnych emerytur. Polska oczywiście nie jest państwem klerykalnym, oczywiście, że nie, a takie poronione pomysły tylko to potwierdzają.

 • 16 września 2013 o godz. 13:01

  Dokładnie tak jak pisze TIKU. Pomysł jest chory i żenujący. Niech sobie własne mieszkanie przerobią na jezuska i niech sobie w nim gniją. Nie popieram tej inicjatywy. Pomysł jest tragiczny i śmieszny. Uber-katole jak zwykle próbują narzucać wszystkim swoje poglądy i myślą że mają do tego prawo i poparcie społeczne…. nie mają!

 • 16 września 2013 o godz. 13:14

  Ale wy jesteście wszyscy na serio. Przecież to jest coś fajnego. Jak starszym to do czegoś potrzebne, to niech zrobią. Jak my będziemy na emeryturach, to zrobimy sobie pewnie wypasionego Vadera (choć ja wolałbym Yodę).

 • 16 września 2013 o godz. 13:50

  To juz zalatuje obraza, a co najmniej osmieszeniem(pol kraju dyskutowalo o Swiebodzinie, a co dopiero jak zrobia z niego blok) religii rzymskokatolickiej. Czy dzielnica nie moze sie zrzucic na bilet w jedna strone dlatego Pana, np. do Danii albo Addis Adeby? Wyjdzie taniej niz wyrzucac pieniadze na realizowanie tych pomyslow…

 • 16 września 2013 o godz. 14:00

  Jestem „ZA”
  Ja mam 29 lat, jestem antyklerykałem, jestem piewcą państwa świeckiego, ale Jezus na bloku to super pomysł… Idąc tropem myślenia powyższych należałoby przestać płacić za remonty ołtarza Wita Stworza, kościoła świętej Anny albo kaplicy na Wawelu.. Chodzi o tą delikatną różnicę pomiędzy wywalaniem setek milionów na Świątynię Opatrzności a projektem który ma być dziełem sztuki, który zmusi do myślenia. Polecam w Zachęcie wystawę prac amerykańskich artystów „In God We Trust”. To jest dokładnie ten sam temat. Wiara w czasach pop kultury.. To nie będzie miejsce kultu tylko dzieło sztuki!

 • 16 września 2013 o godz. 14:52

  kosmos, bez sensu..

 • 16 września 2013 o godz. 15:24

  ALTHAMER ODCZEP SIĘ OD BRÓDNA Z TAKIMI CHORYMI POMYSŁAMI NIE ŻARTUJEMY

 • 16 września 2013 o godz. 16:42

  tym razem pomysł naprawde conajmniej idiotyczny……

 • 16 września 2013 o godz. 17:07

  Nie ma to jak mieszkać w d*** Jezusa :) No po prostu porażka. Ja osobiście czułabym się urażona, żeby mi coś takiego postawili na bloku. Poza tym chyba to nie emeryci powinni decydować o takich projektach. Ciekawe co na to mieszkańcy bloku. A Pan Paweł Althamer zdecydowanie powinien sobie poszukać innej dzielnicy do niszczenia. Może napis 2000 na bloku był fajny ale inne pomysły chociażby „kosmiczna” klatka, która służy głównie do przesiadywania pijanej młodzieży i dresiarni jest zdecydowanie nieudany.

 • 16 września 2013 o godz. 17:23

  A czemu nie emeryci?! Czemu tylko młodzi? Ludzie nastroszyliście się jakby to nie wiadomo co było… Ech…

 • 16 września 2013 o godz. 18:09

  A czemu ma powstać kolejna rzeźba, która ma dotyczyć religii katolickiej?? Na świecie jest tyle ciekawych religii.. Rozumiem, że katolicyzm Polsce jest obecny od ponad tysiąca lat i bardzo mocno zakorzenił się w polskiej kulturze, ale przez wieki Polska była fenomenem na skalę Europy z powodu wielokulturowości (w pewnym momencie można nawet powiedzieć, że obywatele narodowości polskiej były w naszym kraju „największą mniejszością”). Poza tym nie chce mi się wierzyć, że wszyscy mieszkańcy Bródna to katolicy albo w ogóle Chrześcijanie.. Nie wszyscy (w tym i ja) znajdują przyjemność w oglądaniu posągów Jezusa czy reszty ferajny. Ten pomysł z Vaderem, to w sumie nie jest zły ;)

 • 16 września 2013 o godz. 19:02

  ratunku, w jakim ja kraju zyje??? ideologiczny makabryczny kicz! kto za to zaplaci ? moze emeryci ze swoich emerytur ?nie zycze sobie zeby takie paskudztwo znajdowalo sie w moim kraju! glupocie trzeba mowic stanowcze nie!

 • 16 września 2013 o godz. 19:04

  Witam moim zdaniem ten pomysł jest poje***.
  Ponieważ jestem mieszkańcem tego bloku i nie wyobrażam sobie że posąg Jezusa jest na moim bloku. Burmistrz powinien pierw spytać o zgodę mieszkańców tego bloku a nie nawet nie było żadnej petycji ani podpisów.
  Ta poje*** osoba która która wymyśliła ten poje*** pomysł powinna sobie samemu zrobić nad blokiem taki posąg.

 • 16 września 2013 o godz. 19:44

  Puknij się chłopie

 • 16 września 2013 o godz. 20:45

  Paweł Althamer copy right:
  1. Rzeźba „Raj”, co ma niewiele z rajskim ogrodem wspólnego (done)
  2. Kiczowaty pozłacany aniołek pod rajem (done)
  3. Wielki Jezus na budynku przy Chodeckiej spoglądający na tenże raj (in progress)
  4. wielkie stalowe rusztowanie w kształcie kopuły, okalające cały Park Bródnowski, na którym postawiona zostanie rzeźba jeszcze większego Boga, ogarniającego to wszystko z góry (next on the list)

 • 16 września 2013 o godz. 20:49

  @rebreg87 5 zarobic na fr* o przepraszam „milosnikach sztuki” – bezcenne…

 • 16 września 2013 o godz. 22:21

  No chyba ich popier***!!

 • 16 września 2013 o godz. 23:35

  Lubię sztukę, sensowną sztukę, nie jakieś Malewicze i Rothki. A to już nie tylko nie byłaby sztuka, a wręcz degrengolada. Mam nadzieję, że to głupi żart, bo jeśli nie, to jest żałosne i idiotyczne. Primo: wydawać na coś takiego, kiedy nie ma pieniędzy na inne, ważniejsze sprawy? Już lepiej choćby dofinansować szkolne obiady dla dzieci z ubogich rodzin. Secundo: to ośmieszanie wiary, nie mówiąc już o tym, że nie jest to Jedyna Uniwersalna Wiara i nie każdy życzyłby sobie na takie osiedlowe manifestacje dewotek. Tertio: nie zgadzam się, żeby grupa nawiedzonych bab decydowała za mnie i innych mieszkańców. Widocznie niektórym emerytom miesza się w głowie od nadmiaru wolnego czasu. Swoją drogą, nie mamy tu muzeów, nie mamy kawiarni, niewiele tu zieleni w porównaniu do innych dzielnic, ale będziemy mieć Jezusa? Dowalmy jeszcze clowna na najbliższym bloku, Bukę na dachu Tesco i doktora Mengele na szpitalnym, bo i tak już się bardziej nie zbłaźnimy…

 • 17 września 2013 o godz. 08:12

  a może ktoś zapyta mieszkańców…
  mnie to nie odpowiada

 • 17 września 2013 o godz. 08:49

  DLACZEGO PN ALTHAMER NIE POSTAWI JEZUSA U SIEBIE NA BLOKU ? TYLKO BRÓDNO CHCE OSZPECAĆ WIDAĆ ŻE ZA MŁODU OSTRO BALOWAŁ A TERAZ CHCE SIĘ WKUPIĆ W ŁASKI JEZUSA OSZPECAJĄC NAJPIĘKNIEJSZE OSIEDLE WARSZAWY

 • 17 września 2013 o godz. 10:27

  Niech sobie na tyłek na Jezusa przerobi. Bródno będzie pośmiewiskiem nie tylko Warszawy, nie tylko Polski, Europy, a całego świata! Owszem fajny pomysł przerobić blok, ale na Jezusa?! A czy zapytano tych niewierzących mieszkańców osiedla co o tym sądzą? No błagam… Pomysł do d***, nie przemyślany, ot co.

 • 17 września 2013 o godz. 11:29

  Kolejny przykład megalomanii tym razem religijnej.
  Fanatyzm i głupota, albo chęć przypodobania się moralnym „sponsorom”.

 • 17 września 2013 o godz. 12:46

  TAK DLA DARTHA VADERA ALBO STORM TROOPERA :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

  NIE DLA WCISKANIA RELIGII WSZĘDZIE, GDZIE SIĘ TYLKO DA! Czy w tym kraju wszędzie musi być tylko religia, wojna i piłka nożna? Ten cały „artysta” mógłby trochę wysilić się i pomyśleć o czymś bardziej oryginalnym, bo to jest po prostu żałosne.

 • 17 września 2013 o godz. 12:56

  świetny pomysł,mam nadzieję że rada dzielnicy na czele z Panem Poczesnym (człowiek wierzący i myślący logicznie)go poprze

 • 17 września 2013 o godz. 14:08

  HMMMM, PANIE ALTHAMER….CHYBA TYM RAZEM SIĘ NIE UDA :(……

 • 17 września 2013 o godz. 14:27

  Pomysł niby fajny ale będzie pewnie cholernie kosztowny a Targówek do najbogatszych dzielnic nie należy. Lepsze by były jakieś historyzujące murale na szpetnych ścianach jak na murze szkoły przy Gościeradowskiej. Na przykład z nadchodzącej 130 rocznicy założenia Cmentarza Bródnowskiego, który przecież miał ogromne znaczenie dla Targówka i całej Warszawy.

 • 17 września 2013 o godz. 14:27

  Podoba mi się ten pomysł. Rewelacja. Chętnie zamieszkałabym w tym blogu, ale teraz pewnie ceny pójdą w górę.

 • 17 września 2013 o godz. 14:30

  A ma kolejnych blokach Maryja, św. Józef i 12 apostołów.

 • 17 września 2013 o godz. 14:40

  Niech się Pan „artysta” palnie w ten swój durny łeb…

 • 17 września 2013 o godz. 17:33

  Ceny pojda w gore? Niezly zart, raczej w dol. Wszedzie gdzie jest fanatyzm i szkaradztwo ceny ida w dol. Ale rownie dobrze mozna pomazac blok sprayem…

  Niektorzy przez pomylke, z racji zbieznosci nazywali tego Pana alzheimer…

  Nie dziwie sie, ze juz organizuja protesty…

 • 18 września 2013 o godz. 04:59

  wysiedlic tego durnego artyste z Brodna ,to co wymysla wola o pomste do nieba

 • 18 września 2013 o godz. 05:28

  Najbardziej mnie ciekawi, co na to mieszkańcy, którym łapy zasłonią widok z okna?

  Niech się ten idiota althamer puknie w swój pusty łeb!

 • 18 września 2013 o godz. 11:33

  Przecież to jakiś dowcip jest, po co się tak nakręcać :)

 • 18 września 2013 o godz. 12:23

  NA CHODECKIEJ 10 I 12 ADMINISTRACJA ZLIKWIDOWAŁA BRAMKI NA BOISKU MŁODZIEŻ NIE MA GDZIE GRAĆ MOŻE ALTHAMER BOISKO BYŚ WYRZEŹBIŁ A NIE NISZCZYŁ BLOK NA BRÓDNIE ?

 • 18 września 2013 o godz. 14:05

  heeh.. no jak zabraknie linki na wieszanie to na lapach powiesi pranie! heheeheh

 • 19 września 2013 o godz. 10:20

  Wszystkie dotychczasowe inicjatywy Althamera były naprawdę ok, ale widzę, że na stare lata już się Pawłowi całkiem w głowie po*****liło

 • 20 września 2013 o godz. 17:02

  Ludzie, czy wy tego naprawdę nie dostrzegacie. To jest projekt z „przymrużeniem oka”, bardziej polemika z obecnością symboli religijnych w naszym otoczeniu, niż sam symbol religijny. Trochę więcej dystansu :-)

 • 30 września 2013 o godz. 12:58

  kompletny psychiatryk

 • 9 października 2013 o godz. 23:34

  Hehe. Potem będą chodzić żulki po dzielni i gadać że”mieszkają w Jezusie”. Hehe

 • 13 sierpnia 2017 o godz. 08:10

  ha ha ha, coś się temu panu pawłowi z głową porobiło. ciekaw jestem jak poczują się ci starsi mieszkańcy bloku , których okna wypadają dokładnie na wysokości genitaliów tego jeszusa. A i tym mieszkającym w nerce czy wątrobie też będzie super przyjemnie ha ha ha . Chłopie weź się za jakąś konkretną robotę, a od naszego bloku się odczep. Otóż to spółdzielnia/ wspólnota musi się zgodzić żeby coś powstało , a gwarantuję ,że się nie zgodzi.

 • 20 września 2017 o godz. 01:08

  o ranyyyyyyyyy Boskie, jak się Jezus popatrzy na działacza SM Bródno i radnego „któren” w tym bloku Chodecka 10 mieszka, spadnie z dachu

 • 16 września 2019 o godz. 10:16

  Piękna idea. Jeśli tylko można coś takiego zrobić, za rozsądne pieniądze i oczywiście lokatorzy i lokalna społeczność zgodzą się na to, to można blok przebudować. Tak za nasze pieniądze, jęśli przy naszej zgodzie. Wszystko w około powstaje za nasze pieniądze, w dużej mierze pożyczone, bez pytania. Abstrahując od wymiaru religijnego, jest to świetne złamanie kanciastych prostopadłościanów, których tyle dookoła. Piękna mamy tak mało.

 • 18 grudnia 2019 o godz. 09:46

  Pan Burmistrz powinien wspierać, ten pomysł przynajmniej dla ludzi którzy jadą i szukają szpitala, mieli by punkt orientacyjny i reklama oraz większa sława Bródna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.