Przerobią blok na postać Jezusa? To pomysł na serio

55
Share

Przecieramy monitory ze zdziwienia, ale to się dzieje na serio. Paweł Althamer wspólnie z seniorami z Bródna planuje przerobić blok przy Kondratowicza na wielką postać Jezusa. Rzeźba w Świebodzinie to przy tym mały pikuś. 

 

Chodecka 10 / fot. Google Maps

Chodecka 10 / fot. Google Maps

W Jezusa miałby przerodzić się blok przy Chodeckiej 10, czyli ten przy skrzyżowaniu z Kondratowicza. Według wstępnej koncepcji na dachu budynku stanęłaby głowa, która wraz z bryłą bloku tworzyłaby sylwetkę Jezusa Chrystusa spoglądającego na Park Bródnowski i znajdujący się tam Raj z Aniołem Stróżem. Po obu stronach bloku wyłaniałyby się rozłożone ręce, na elewacji wymalowane zostałyby szaty. Całość podświetlona nocą.

Spektakularny projekt byłby na pewno unikalny w skali kraju, jeśli nie świata. Stoi za nim oczywiście znany artysta Paweł Althamer, ale co ciekawe, podoba się też bródnowskim emerytom. O całej sprawie wiemy dzięki blogerowi Senior z Targówka, który działa przy bródnowskim Zarządzie Oddziału Targówek Związku Emerytów i Rencistów. To właśnie na ich spotkaniu kilka dni temu pojawił się Paweł Althamer. Wszystko wyglądało niby normalnie, była herbatka, winogrona, a nagle Althamer wyciąga karton, flamastry i zaczyna szkicować. Po chwili seniorom ukazuje się to:

Rysunek Pawła Althamera przedstawiający instalację na bloku przy Chodeckiej 10 / rys. YouTube

Rysunek Pawła Althamera przedstawiający instalację na bloku przy Chodeckiej 10 / rys. YouTube

Przebieg spotkania znamy z filmu wrzuconego do internetu przez Seniora z Targówka, który na YouTube znany jest jako walizeczka11. Oprócz samego projektu ciekawa jest też reakcja seniorów, którzy są bardzo przychylni pomysłowi. Zastanawiają się tylko nad szczegółami technicznymi. – Ludziom na pewno by się podobało. Większości. Tylko co na to spółdzielnia? – mówi jedna z pań. Inni martwią się czy wiatr nie uszkodzi instalacji.

W rozmowie przywoływany jest Mirosław Patecki, rzeźbiarz i twórca słynnego 36-metrowego Jezusa w Świebodzinie, który wzorowany jest na rzeźbie z Rio de Janeiro, ale przewyższa ją o trzy metry. Althamer zapewnia, że nie proponuje Jezusa dla żartu, a z fascynacji pracą Pateckiego. Tłumaczy podczas rysowania, że gigantomanię niesłusznie przypisuje się katolikom, bo ludzie stawiali wielkie rzeźby jeszcze zanim pojawił się katolicyzm.

Artysta zachęca emerytów, żeby zapytali o opinie innych. Proponuje też, żeby najpierw zainstalować Jezusa na miesiąc i sprawdzić czy spodoba się mieszkańcom osiedla. Co wy na to?

A tu możecie zobaczyć całe nagranie Seniora z Targówka:

55
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx