Pomóż najbiedniejszym w naszej dzielnicy

1
Share

Do świąt jeszcze trochę czasu, ale żeby dla wszystkich były udane, trzeba o tym myśleć już teraz. Na Targówku rusza tegoroczna edycja Szlachetnej Paczki. Można pomóc nawet niewielkim kosztem. 

 

Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy

Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy

Szlachetna Paczka na Targówku rozpoczyna od poszukiwania SuperW, czyli wolontariuszy. To dzięki nim potrzebujące rodziny z naszej dzielnicy otrzymają na początku grudnia konkretną, mądrą pomoc.

Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt, który co roku w przemyślany sposób łączy potrzebujących, wolontariuszy i darczyńców przygotowujących paczki.  Pomoc trafia do konkretnych osób. Tylko w 2012 roku Szlachetna Paczka dotarła do 13 235 rodzin, a łączna liczba  zaangażowanych w projekt sięgnęła 300 tys. osób.

Mądra pomoc

Sami organizatorzy  tłumaczą, że mądra pomoc, to taka, która odpowiada konkretnym potrzebom i taka, która nie uzależnia, tylko staje się impulsem do zmiany.  Każda rodzina, do której trafiają paczki, jest wcześniej odwiedzana przez wolontariuszy. Podczas spotkania są oni w stanie lepiej ją poznać, dzięki czemu mogą podjąć decyzję, czy może zostać włączona do projektu. Następnie anonimowy opis rodziny umieszczany jest na specjalnej platformie internetowej – to darczyńcy wybierają tą, której chcą pomóc.

Liczba rodzin, do których dotrzemy pomocą w tym roku, zależy od tego, ilu wolontariuszy zostanie teraz rekrutowanych – przypomina Piotr Piasecki, lider Szlachetnej Paczki na Targówku. Do zadań wolontariusza  oprócz spotkań z rodzinami w trudnej sytuacji materialnej, należy także współpraca z darczyńcami przygotowującymi paczki oraz współpraca z innymi wolontariuszami w rejonie. Wolontariusze Paczki przechodzą specjalne szkolenie, które ma ich przygotować do tej niezwykle ważnej roli. To oni są pomostem między osobami, które potrzebują wsparcia, a tymi, którzy chcą je dać.

Poznaj potrzebujących na swoim osiedlu

W tym roku na terenie dzielnicy Targówek funkcjonują dwa rejony: Targówek (Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny oraz Zacisze) oraz Bródno.

– Aby dołączyć do zespołu Szlachetnej Paczki, trzeba zarejestrować się na stronie www.superw.pl i wybrać rejon, w którym chce się działać. Zapraszamy każdego, kto chciałby zrobić coś dobrego dla swojej społeczności: uczniów, studentów, osoby pracujące i emerytów. Jedynym warunkiem jest ukończone 18 lat. Osoby niepełnoletnie mogą zostać tzw. wolontariuszami wspomagającymi. Bycie SuperW to okazja do osobistego rozwoju, a także możliwość poznania fantastycznych, aktywnych osób ze swojej okolicy – zachęca Piotr Piasecki.

Więcej informacji o Szlachetnej Paczce można znaleźć na stronach: www.superw.plwww.szlachetnapaczka.pl

1
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx