Bój o boisko SP 285 (z partyjną wojną w tle)

10
Share

Dzielnicowi radni zbierają się dziś na nadzwyczajnej sesji w sprawie remontu boiska podstawówki na ul. Turmockiej. Spotkaniu towarzyszą międzypartyjne przepychanki o budżet Targówka na rok 2014.

Przed radnymi dzielnicy Targówek pracowity początek tygodnia. We wtorek mają sesję, której głównym tematem będzie rozbudowa zakładu recyklingowego na Elsnerowie. A już dziś po południu obradują na specjalnie zwołanym posiedzeniu w sprawie boiska przy szkole podstawowej nr 285 na Bródnie.

Zdecydowana większość boiska pokryta jest powierzchnią betonową, a część „zielona” na niewiele wspólnego z murawą do gry w piłkę. Występują liczne uszczerbki, dziury i wybrzuszenia, które niejednokrotnie powodowały kontuzje czy zranienia u dzieci

– pisze do radnych pani Lena Danilczyk, sekretarz rady rodziców SP 285, prosząc o przeprowadzenie remontu tego boiska w 2014 roku. Pod pismem podpisało się kilkuset rodziców, osobny list w tej samej sprawie napisali też uczniowie podstawówki.

Boisko przy SP 285 nie zmieniło się od 40 lat / fot. targowek.info

Boisko przy szkole podstawowej nr 285 / fot. targowek.info

 

Remont boiska jest niewątpliwie istotną sprawa, ale czy tak pilną, że trzeba aż zwoływać nadzwyczajną sesję – szczególnie, że kolejna sesja rady Targówka jest już następnego dnia? I tu zaczyna się robić naprawdę ciekawie.

O specjalne posiedzenie w sprawie szkolnego boiska na Turmonckiej wnioskowała PO. Radni tej partii chcą przegłosować uchwałę, proszącą prezydent Warszawy (PO) oraz burmistrza Targówka (z koalicji PiS, Spółdzielni Mieszkaniowej Bródno oraz grupki „niezależnych”, który odeszli z PO) „o rozpoczęcie działań zmierzających do modernizacji ww. boiska szkolnego w 2014 r.”.

Radny Krzysztof Miszewski z PO tłumaczy, że na nadzwyczajnej sesji bez zgody wnioskodawcy nie można wprowadzić zmian do porządku obrad – a więc dzięki takiej procedurze nie ma ryzyka, że zaproponowana uchwała zostanie zmieniona i wypaczona przez radnych koalicji.

A taki scenariusz jest możliwy, biorąc pod uwagę, że:

1) właśnie trwają prace nad budżetem inwestycyjnym Targówka na rok 2014, które prowadzą władze miasta (czytaj: PO) we współpracy z władzami dzielnicy (czytaj: koalicją)

2) upraszczając, ów planowany budżet składa się z zaledwie trzech punktów: kilkanaście milionów zł na remont liceum Lisa-Kuli, kilkanaście milionów na ciąg dalszy rewitalizaji kanałku Bródnowskiego, oraz 3,5 miliona na remont kilku uliczek na Zaciszu.

3) na poprzedniej sesji radni Targówka głosowali nad projektem tego budżetu (przypomnijmy, przygotowanym przez władze miasta z PO oraz władze dzielnicy z koalicji PiS/SM Bródno) i zagłosowali tak, że PO wstrzymało się od głosu, a koalicja była całkowicie przeciw.

Podsumowując, prace nad budżetem 2014 cofnęły się niemal do punktu wyjścia, a walka rodziców i uczniów o remont boiska podstawówki na Turmonckiej stała się częścią większego starcia o przyszłoroczne pieniądze dla naszej dzielnicy – starcia o tyle nietypowego, że zarówno PO, jak i koalicja PiS/SM Bródno w tym samym czasie są po jednej oraz po drugiej stronie tej samej barykady…

Wybory samorządowe już za rok.

10
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx