Cztery warianty przebiegu metra przez Targówek | | targowek.info

Cztery warianty przebiegu metra przez Targówek

Eksperci wstępnie zbadali, którędy najkorzystniej będzie puścić naszą odnogę metra. Bródno może się cieszyć z dwóch nowych wariantów. Zacisze ze wszystkich trzech.

 

Analizy prowadzi Transprojekt Gdański. Pracownia właśnie przedstawiła (za pośrednictwem TVN Warszawa) trzy nowe warianty i teraz szczegółowo będzie badać, który jest lepszy niż dotychczasowa trasa. Mowa oczywiście o odcinku od stacji Trocka – bo do tego miejsca trasa drugiej linii metra jest już ustalona.

Do niedawna wydawało się, że ustalona jest także dalej, na Bródno – stacja końcowa miała być przy skrzyżowaniu Rembielińskiej z Kondratowicza (wariant zero). Zamieszanie zawdzięczamy radnym Białołęki, którzy wymyślili, że kolejkę pociągnąć do nich. I ten pomysł nabiera coraz bardziej realnych kształtów.

WARIANT I – zakłada rozgałęzienie za stacją Zacisze, w osi ulicy Blokowej w stronę Bródna i wschodniej Białołęki.

To rozwiązanie najdroższe. Zakłada że jedna nitka pobiegnie tak jak zakładano dotychczas do Rembielińskiej, druga w stronę Białołęki pod ulicą Głębocką „dalej planowaną Trasą Olszynki Grochowskiej do Trasy Mostu Północnego, następnie za stacją przy tej trasie przebieg niezwiązany z żadnym korytarzem drogowym w kierunku ulicy Ostródzkiej i dalej wzdłuż tej ulicy do stacji końcowej w Kobiałce” – czytamy w opisie trasy.

WARIANT II – zakłada rozgałęzienie za stacją w rejonie ulicy Sternhela, w stronę Bródna i wschodniej Białołęki.

W tej opcji stacja zaciszańska zmienia położenie, ale wciąż zostaje na Zaciszu. Za stacją Trocka tunel biegłby mniej więcej wzdłuż kanału Bródnowskiego. Stacja byłaby przy nowobudowanym przedszkolu i kolejna przy skwerze Ciechowskiego, czyli przy ratuszu. Odnoga w stronę Białołęki przebiegałaby w ulicach Świętego Wincentego i Głębockiej oraz Trasie Olszynki Grochowskiej do Olesina – brzmi opis drugiego wariantu. Czyli różni się on od pierwszego położeniem stacji na Zaciszu i przebiegiem na dalekiej Białołęce.

WARIANT III – Tego wariantu nie lubimy, bo zakłada on, że metro jedzie prosto na Białołękę. Stacja Zacisze jest przy Sternhela, ale dalej idzie tylko jedna nitka pod Głębocką i Trasą Olszynki Grochowskiej do Olesina.

W tym wariancie przyjęto budowę linii tramwajowej w ulicy Kondratowicza i Bystrej od Rembielińskiej w stronę Marek, w ulicach Matki Teresy z Kalkuty i Św. Wincentego od ulicy Rembielińskiej do Kondratowicza. A także w trasie mostu i w ulicy Annopol do pętli przy Płytowej.

Ostateczny (choć poprzedni też miał być ostateczny) wariant poznamy pod koniec roku. Ratusz już teraz zapowiada, że jednym z decydujących kryteriów będzie demografia. A ta przemawia na niekorzyść Bródna – Białołęka jest zdecydowanie młodszą dzielnicą.

 

*** SPROSTOWANIE ***

Kilka dni po publikacji artykułu firma Transprojekt zdementowała doniesienia dotyczące czterech wariantów przebiegu metra przez Targówek, o których poinformował TVN Warszawa, a które my zacytowaliśmy w naszym artykule. “Nieprawdą jest, że Transprojekt Gdański Sp. z o.o. przedstawił jakiekolwiek wyniki i informację dotyczące przedmiotowego opracowania za pośrednictwem TVN Warszawa” – informuje kierownik pracowni Michał Bryszewski. Więcej na ten temat piszemy tutaj.

PRZECZYTAJ TEŻ:

26 komentarzy na temat “Cztery warianty przebiegu metra przez Targówek

 • 5 października 2013 o godz. 08:31

  Odcinek w stronę Białołęki też jest planowany pod ziemią czy taniej?

 • 5 października 2013 o godz. 10:03

  Dopiero rosły tam buraki, kapusta, a już chcą metro pod blokiem; jest wiele większych starych osiedli, które metra bezpośrednio nie mają; ale mają mieć Derby lub szeregówki domków z dykty na miedzach? nie za szybki awans, wieśniaki?

 • 5 października 2013 o godz. 11:09

  Wy dalej łudzicie sie, ze bedzie metro?:DDDDDDDDD HAAHAHAHAHAAHHAAAA

 • 5 października 2013 o godz. 11:36

  Ale czy Bródno i Targówek tak wiele traci przy wariancie nr III? Trasa jest dociągnięta do ratusza, a potem na Białołękę. Tam można zrobić porządny P&R dla dojeżdżających Trasą Toruńską z okolic Warszawy. Czy wolicie aby te auta jechały na Bródno i parkowały przy stacjach metra?
  No i Białołęka to bardziej przyszłościowy kierunek z możliwością wydłużania metra wraz z rozrostem miasta. Bródno to ślepa kiszka i tyle.

 • 5 października 2013 o godz. 14:39

  metro ma byc na Trockiej i tyle w temacie. a gdzie dalej idzie to mam w pupce

 • 5 października 2013 o godz. 15:08

  To może ta wersja Kobiałki, i jeszcze następna stacja Zegrze?

 • 5 października 2013 o godz. 15:49

  Mieszkam na Bródnie i powiem szczerze, że nie ma potrzeby dociągania do rembielińskiej metra. Wystarczyłoby zrobić przy ratuszu to tylko parę kroków dalej. A Białołęka mogłaby się dzięki temu sensownie rozwinąć.
  A później niech dociągną metro do Zegrza!

 • 5 października 2013 o godz. 15:52

  Ja się zastanawiam ,po co w ogóle metro na Targówku..przeciez mamy dobry dojazd wszędzie gdzie trzeba :-/

 • 5 października 2013 o godz. 16:21

  Ja uważam iż po to jest ten bajer z metro na Białołękę żeby zakończyć budowę na Trockiej i dalej ciągnąć tylko w drugą stronę.

 • 5 października 2013 o godz. 17:30

  „Brawo” – takiego portalu antytargowkowego i glupot dawno nie czytalem. Choc to dobry powod by isc na wybory i odwolac HGW. Demografia przemawia na niekorzysc Targowka? Proponuje isc sie leczyc – wlasnie jest dokladnie odwrotnie wieksza populacja jest na Targowku i budowane sa nowe bloki. Bialoleka to dzielnica niskiej zabudowy – na calym swiecie nie buduje sie metra tam gdzie niska zabudowa tylko wysoka…

 • 5 października 2013 o godz. 17:36

  Tekst komentarza pani Oli – metro nie na Brodno bo do Zegrza… Co jeszcze? Proponuje lotnisko na srodku kanalka Brodnowskiego… Do Nieporetu, droga Pani juz chodzi „metro overground” czyli PKP. Rownie dobrze mozna zbudowac metro z przed slynnego bloku na Targowku do Swiebodzina, albo niech Pani sobie kupi dzialke gdzies w szczerym polu i za setki miliardow PLN podciagna pani podziemna kolej czyli metro…

 • 5 października 2013 o godz. 18:08

  „Proponuje isc sie leczyc”, bo w przychodni dla dzieci czy dla doroslych zobaczycie jakie sa tlumy, a dowodem jest takze posiadanie przez Targowek olbrzymiego Szpitala, o duzym znaczeniu dla calego wojewodztwa. Jak ktos woli omijac przychodnie czy szpital to wystarczy pojsc na spacer. Mozna spokojnie porownac dla Bialoleki i Targowka, gdzie realnie sa duze skupiska ludzi, chocby po budynkach… Nie wiem jak Wy, ale zaczynam miec wrazenie, ze ktos kupil lub planuje wykupic dzialki w okolicy, jedna z planowanych stacji wrecz jest niedaleko szczerego lasu.

 • 5 października 2013 o godz. 19:17

  Ja uważam, że metro – jeśli oczywiście powstanie – powinno być do ul. Bazyliańskiej, czyli stacja bródno. Na Białołękę mogą jeździć tramwaje. Budowa linii tramwajowej jest tańsza i szybsza. Niedługo ma być rozpoczęta budowa nowej zajezdni tramwajowej na Annopolu, więc rozbudowa sieci linii tramwajowej na Białołęce na większy sens niż kosztowne i nie wiadomo kiedy metro.

 • 5 października 2013 o godz. 19:29

  Do stacji Trocka, już teraz wiadomo, metra nie będzie do 2020 roku. Zakładając, że będzie w 2025-30 roku, czyli co jakieś 15 lat nowy odcinek w kraju III-go świata, to metro na Zacisze, Bródno dotrze w 2040-45 roku. Z tym że pieniędzy na to będzie coraz mniej, bo kraj coraz biedniejszy. Może niektórzy tu piszący dożyją. Także nie ma czym się gorączkować.

 • 5 października 2013 o godz. 22:51

  Dziwne, tytuł – artykułu „cztery”, a mowa o trzech.

 • 6 października 2013 o godz. 09:11

  Cztery, bo jest też wariant zero, czyli dotychczasowa trasa tylko na Rembielińską. Trzy nowe warianty plus jeden stary równa się cztery :)

 • 6 października 2013 o godz. 15:30

  Myślę, że powinna powstać 3 linia, która połączyłaby np. Wawer z Tarchominem. Tak jak w lewobrzeżnej Warszawie. A ta 2 linia niech dojeżdza do Wileńskiego.

 • 6 października 2013 o godz. 17:12

  Stacja na Zaciszu powinna pozostać przy Blokowej,bo te inne warianty,to już prawie Bródno ,a nie Zacisze .Całe Zacisze pozostaje pominięte.

 • 8 października 2013 o godz. 08:21

  No cóż. Obiektywnie rzecz patrząc najsensowniejszy jest wariant III. Bródno jeśli chcemy z komunikować metrem intensywniej winno być łączone linią wychodzącą gdzieś z Marymontu, bądź pl. Wilsona i dalej przez Kępę Potocką przez Wisłę mostem i znów pod ziemię w kierunku Ząbek. Planując to wszystko, należy popatrzeć również na układ SKM, która dawno miała być rozbudowana. jednak od kiedy HBGW rozpoczęła okupację fotela, odtąd plany wszystkie podzieliły los planów gospodarki lat PRL-u.

 • 8 października 2013 o godz. 21:05

  Niestety, obawiam się, że właśnie Bródno może pożegnać się nie tylko z metrem, ale w ogóle z niknącą komunikacją.
  Jedna stacja na Bródnie (Ratusz) spowoduje, że wszystkie linie (albo 90%) będzie zlikwidowanych/przekształconych w linie dowozowe do metra (bo przecież trzeba korzystać).
  I tu powstają dwa problemy:
  1. wagony będą już zapchane na maxa pasażerami z Białołęki, więc się nie da wsiąść.
  2. Jak komuś się już uda pojechać w tym ścisku, to metro nie wszędzie dojeżdża.
  I tak np. na Żoliborz czy Bielany pojedziemy z przesiadką przez pragę i centrum.

 • 9 października 2013 o godz. 16:33

  Metro pod kanałkiem???? BRAWO!!!!! TO TRZEBA MIEĆ DUŻĄ GŁOWĘ……………………………….. Z WODOGŁOWIEM.

 • 13 października 2013 o godz. 16:06

  a ja uważam, że metro powinno iść do ząbek, przez osiedle wilno, wtedy odkorkowało by Radzymińską i Ząbki mogłyby jako samorząd wystąpić o dofinansowanie

 • 13 października 2013 o godz. 20:54

  najgorsze mohery z pisu won!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • 17 października 2013 o godz. 11:00

  Żaden z wariantów nie zakłada stacji obok podstawówki nr 52 na Zaciszu. Dojazd dzieci (niedługo 5-letnich) z rejonu ulic Zaciszańskiej, Wincentego, Zielone zacisze jest dosyć słaby.

 • 25 października 2013 o godz. 07:05

  Grozi nam wyschnięcie kanałku. Przy „Koperniku” prawie Wisłę wysuszyli :)

 • 27 października 2020 o godz. 22:05

  generic viagra online for sale cheap generic viagra viagra without prescription

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.