Cztery warianty przebiegu metra przez Targówek

25
Share

Eksperci wstępnie zbadali, którędy najkorzystniej będzie puścić naszą odnogę metra. Bródno może się cieszyć z dwóch nowych wariantów. Zacisze ze wszystkich trzech.

 

Analizy prowadzi Transprojekt Gdański. Pracownia właśnie przedstawiła (za pośrednictwem TVN Warszawa) trzy nowe warianty i teraz szczegółowo będzie badać, który jest lepszy niż dotychczasowa trasa. Mowa oczywiście o odcinku od stacji Trocka – bo do tego miejsca trasa drugiej linii metra jest już ustalona.

Do niedawna wydawało się, że ustalona jest także dalej, na Bródno – stacja końcowa miała być przy skrzyżowaniu Rembielińskiej z Kondratowicza (wariant zero). Zamieszanie zawdzięczamy radnym Białołęki, którzy wymyślili, że kolejkę pociągnąć do nich. I ten pomysł nabiera coraz bardziej realnych kształtów.

WARIANT I – zakłada rozgałęzienie za stacją Zacisze, w osi ulicy Blokowej w stronę Bródna i wschodniej Białołęki.

To rozwiązanie najdroższe. Zakłada że jedna nitka pobiegnie tak jak zakładano dotychczas do Rembielińskiej, druga w stronę Białołęki pod ulicą Głębocką „dalej planowaną Trasą Olszynki Grochowskiej do Trasy Mostu Północnego, następnie za stacją przy tej trasie przebieg niezwiązany z żadnym korytarzem drogowym w kierunku ulicy Ostródzkiej i dalej wzdłuż tej ulicy do stacji końcowej w Kobiałce” – czytamy w opisie trasy.

WARIANT II – zakłada rozgałęzienie za stacją w rejonie ulicy Sternhela, w stronę Bródna i wschodniej Białołęki.

W tej opcji stacja zaciszańska zmienia położenie, ale wciąż zostaje na Zaciszu. Za stacją Trocka tunel biegłby mniej więcej wzdłuż kanału Bródnowskiego. Stacja byłaby przy nowobudowanym przedszkolu i kolejna przy skwerze Ciechowskiego, czyli przy ratuszu. Odnoga w stronę Białołęki przebiegałaby w ulicach Świętego Wincentego i Głębockiej oraz Trasie Olszynki Grochowskiej do Olesina – brzmi opis drugiego wariantu. Czyli różni się on od pierwszego położeniem stacji na Zaciszu i przebiegiem na dalekiej Białołęce.

WARIANT III – Tego wariantu nie lubimy, bo zakłada on, że metro jedzie prosto na Białołękę. Stacja Zacisze jest przy Sternhela, ale dalej idzie tylko jedna nitka pod Głębocką i Trasą Olszynki Grochowskiej do Olesina.

W tym wariancie przyjęto budowę linii tramwajowej w ulicy Kondratowicza i Bystrej od Rembielińskiej w stronę Marek, w ulicach Matki Teresy z Kalkuty i Św. Wincentego od ulicy Rembielińskiej do Kondratowicza. A także w trasie mostu i w ulicy Annopol do pętli przy Płytowej.

Ostateczny (choć poprzedni też miał być ostateczny) wariant poznamy pod koniec roku. Ratusz już teraz zapowiada, że jednym z decydujących kryteriów będzie demografia. A ta przemawia na niekorzyść Bródna – Białołęka jest zdecydowanie młodszą dzielnicą.

 

*** SPROSTOWANIE ***

Kilka dni po publikacji artykułu firma Transprojekt zdementowała doniesienia dotyczące czterech wariantów przebiegu metra przez Targówek, o których poinformował TVN Warszawa, a które my zacytowaliśmy w naszym artykule. “Nieprawdą jest, że Transprojekt Gdański Sp. z o.o. przedstawił jakiekolwiek wyniki i informację dotyczące przedmiotowego opracowania za pośrednictwem TVN Warszawa” – informuje kierownik pracowni Michał Bryszewski. Więcej na ten temat piszemy tutaj.

25
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx